Nowy sondaż: PiS nadal liderem, KO najsilniejszą siłą opozycyjną

0
posłowie

W nowym sondażu wykonanym dla Wirtualnej Polski wybory do Sejmu wygrywa PiS, ale KO umacnia swoją pozycję po stronie opozycji. Jak wypadły inne partie?

PiS nadal liderem

Wyniki prezentują się następująco: PiS- 34,2 proc., KO – 27,6 proc., Polska 2050 – 10 proc., Lewica 6,9 proc., Konfederacja 5,9 proc., PSL – 5 proc. Badanie wykonało United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski.

„W hipotetycznych wyborach parlamentarnych zwycięstwo odniosłoby Prawo i Sprawiedliwość. Na partię Jarosława Kaczyńskiego swój głos oddałoby 34,2 proc. respondentów. Taki wynik to spadek o 1 pkt proc. względem zeszłomiesięcznego badania” – pisze Wirtualna Polska.

KO może pochwalić się poparciem 27,6 proc. ankietowanych. To jednak wzrost o aż 6,3 pkt. proc. w ciągu niecałego miesiąca. To zapewne wynik tzw. „efektu Tuska”, czyli powrotu do polskiej polityki byłego premiera Donalda Tuska, który znów stoi na czele PO.

Problemem jest jednak to, że KO rośnie w siłę, ale kosztem Polski 2050. Na partię Szymona Hołowni chce już zagłosować tylko 10 proc. badanych. To zaś spadek o 6,5 pkt. proc.

W Sejmie znalazłaby się jeszcze Lewica. Chce na nią zagłosować 6,9 proc. osób. To z kolei spadek o 0,9 pkt. proc. Sojusz liberałów i narodowców – Konfederacja – może liczyć na 5,9 proc. głosów wyborców. To wzrost, ale tylko o 0,3 pkt. proc. Nie jest pewny los Polskiego Stronnictwa Ludowego, które balansuje na granicy progu wyborczego. Głosować chce na nie 5 proc. ankietowanych. To spadek o 0,1 pkt. proc.

Odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć” w badaniu wskazało 10,4 proc. osób – grupa niezdecydowanych zwiększyła się więc o 1,9 pkt. proc.

Frekwencja

Jak zaś wygląda sprawa frekwencji? Na wybory „zdecydowanie” poszłoby 35,1 proc. ankietowanych. Odpowiedzi „raczej tak” udzieliło 17,4 proc. respondentów. 29,8 proc. „zdecydowanie” nie poszłoby do urn. „Raczej” nie poszłoby jeszcze 10,9 proc. badanych. Grupa 6,8 proc. osób się waha.

Jak więc widać, na polskiej scenie politycznej nie ma przełomu. PiS nadal mogłoby wygrać wybory, ale jednocześnie nie jest jasne, czy rządziłoby dalej krajem.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 30 lipca 2021 roku metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments