Na Nowy Ład, czyli program partii rządzącej dziś Polską, który ma pomóc wyjść polskim firmom z kryzysu, czekamy od paru miesięcy. Teraz dowiedzieliśmy się, że jego ogłoszenie „odbędzie się na pewno w maju”. Przyznał to rzecznik rządu Piotr Müller.

Nowy Ład już w maju

Konwencję programową PiS, na której miała się odbyć prezentacja Nowego Ładu, pierwotnie zaplanowano na 20 marca. Oficjalnie ze względu na walkę z pandemią  została ona przełożona. Teraz mówi się, że szczegóły programu poznamy w 2 poł. maja.

Rzecznik rządu w Programie Pierwszym Polskiego Radia przyznał, że nawet najbliższa sobota jest realnym termiem.

Co zaś zawiera Nowy Ład?

– Chcemy zrobić wszystko, aby jak najwięcej Polaków zarabiało więcej. (…) Ta sytuacja, w której jesteśmy teraz, czyli w której osoby zarabiające mało płacą więcej procentowo niż osoby bardzo bogate jest sytuacją niespotykaną w Europie i na pewno wymaga to pewnej dyskusji – mówił Müller.

Kim jest bogaty Polak?

Kim jednak jest bogaty Polak? Rzecznik rządu odparł, że jest to względne.

Chyba każdy przyzna w Polsce, że (…) nawet 8 tys. czy w okolicach 10 tys., to jest kwota, którą zarabiają w Polsce nieliczni; to jest kilka procent, która takie kwoty zarabia. W związku z tym jak na Polskę to jest wyższy poziom zamożności – powiedział.

Możliwe więc, że rząd wprowadzi kolejny próg podatkowy, w który będą wpadać Polacy zarabiający nawet 8 tys. zł. Przynajmniej tak należy odczytywać słowa rzecznika rządu.

Wcześniej mówiło się nawet o ozusowaniu umów o dzieło i innych tego typu zmianach w systemie podatkowym. Nie jest wykluczone, że rząd wprowadzi też w życie nowe programy socjalne, które pomogą PiS odzyskać poparcie wyborców. Obecnie na partię chce zagłosować mniej niż 40 proc. Polaków, co oznacza, że ugrupowanie nie mogłoby już samodzielnie rządzić krajem.

Jak sugerują media, do Nowego Ładu swoje poprawki chcą wprowadzić też politycy Solidarnej Polki i Porozumienia, a nawet ruchu Kukiz’15 Pawła Kukiza. Szczegóły w każdym razie poznamy jeszcze w tym miesiącu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments