Już w sobotę, 15 maja, poznamy program Nowy Ład. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała jednak już teraz, czego możemy się spodziewać. Rodzice najmłodszych dzieci otrzymają dopłaty do opieki nad pociechami. Będą też zmiany w podatkach.

Nowy Ład

Nowy Ład to kilka elementów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca – godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska – nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia – czyste powietrze, CyberPoland 2025 oraz Złota jesień życia.

Maląg na antenie Polsat News potwierdziła teraz, że „rozwiązania na pewno będą służyły rodzinom z małymi dziećmi, będą promowały to, aby młodzi ludzie podejmowali decyzje o zakładaniu rodziny”. Do tego w programie znajdą się „inwestycje w polską rodzinę – zarówno w sferze społecznej, adresowanej do rodzin z małymi dziećmi, dla seniorów, jak i także mocne wsparcie gospodarki”.

Zmiany w podatkach

Z kolei 14 maja na antenie radiowej Jedynki pani minister przyznała, że Nowy Ład będzie zakładał zmiany podatkowe.

Rozwiązania związane z polityką mieszkaniową, podatkową, możliwością łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym na pewno znajdą odzwierciedlenie w programie, który jutro zostanie przedstawiony – mówiła Marlena Maląg.

Chodzi ponoć o wzrost kwoty wolnej od podatku.

Do tego w budżecie pojawią się dodatkowe pieniądze nie tylko do tworzenia nowych miejsc w żłobkach, ale także na finansowanie pobytu dzieci w tych placówkach.

Dotychczas przeznaczaliśmy rocznie 450 mln zł na budowanie żłobków i utrzymanie miejsc, teraz będziemy przeznaczać 1,5 mld zł i w tych środkach będą środki na obniżenie kosztu rodzica za uczęszczanie dziecka do żłobka, jeśli taką formę wybierze – powiedziała Marlena Maląg. Jak dodała, wsparcie dla rodzica będzie na pewno większe niż 100 zł, ale zastrzegła, że szczegóły poda po zamknięciu negocjacji z Brukselą.

Szczegóły rząd PiS ogłosi jutro, tj. 15 maja. Prezentację programu przekładano od paru miesięcy. Po raz pierwszy temat pojawił się w mediach w grudniu 2020 r.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments