Już pod koniec kwietnia było wiadomo, że w Wielkiej Brytanii były cztery jednostki samorządu terytorialnego, w których pojawił się indyjski wariant COVID-19 i odpowiadał za ponad połowę wszystkich nowych zakażeń. W skali całego kraju odpowiadał za 6 proc. wszystkich zakażeń. Czy władze wprowadzą nowy lockdown?

Wielka Brytania wprowadzi nowy lockdown?

– W tej chwili jest bardzo szeroki zakres opinii naukowych na temat tego, co może się wydarzyć. Chcemy się upewnić, że podejmujemy teraz wszystkie roztropne, ostrożne kroki, które możemy podjąć, więc dziś odbywają się spotkania, aby dokładnie rozważyć, co musimy zrobić – powiedział Johnson podczas wizyty w hrabstwie Durham w północno-wschodniej Anglii.

Zapytany, czy realne są lokalne restrykcje, odparł, że istnieje szereg rzeczy, które rząd może zrobić. Chodzi np. o masowe testowanie na tych obszarach. Dodał, że niczego nie wyklucza.

– W tej chwili nie widzę niczego, co by odwodziło mnie od myśli, że będziemy w stanie wszędzie pójść naprzód w poniedziałek, a później 21 czerwca, ale mogą być rzeczy, które będziemy musieli zrobić lokalnie i nie zawahamy się tego zrobić, jeśli takie będą rady, które otrzymamy – powiedział Johnson.

W czwartek odbyło się nadzwyczajne posiedzenie SAGE, naukowej grupy doradczej ds. sytuacji kryzysowych, które było poświęcone indyjskiemu wariantowi koronawirusa. Jej członkowie wypowiedzieli się w mediach, mówiąc, że nie wiadomo, czy jeśli liczba zakażeń indyjskim wariantem będzie rosła, to plany znoszenia restrykcji będą mogły być zrealizowane.

Szczepionki a COVID z Indii

Czy jednak szczepionki nie działają na COVID-19 z Indii?

Brazylijski wariant koronawirusa jest bardzo podobny do tego z Indii i z Kalifornii. Dostępne w Polsce szczepionki działają na wszystkie odmiany koronawirusa. Główny problem stanowi jednak wykrywanie różnych wariantów – powiedział parę dni temu PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

Dalej dodał, że brazylijski wariant koronawirusa „może zarażać osoby, które przechodziły covid, ale to nie jest tak do końca”.

Normalnie szczepienia dają ten sam efekt, co w przypadku pozostałych wariantów – powiedział ekspert.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments