Freelancer – kim jest i jak nim zostać?

0
freelancer

Ze względu na pandemię koronawirusa, praca zdalna w wielu branżach stała się faktem. Czy okazała się ona równie przyjemna, jak sobie wyobrażaliśmy? To już pewnie kwestia indywidualnej oceny. Z całą pewnością jednak wielu z nas marzy o pracy na własny rachunek; o porze, o której ma się ochotę, bez sztywnego harmonogramu. Najczęściej tak właśnie wizualizujemy sobie bycie freelancerem – wolnym strzelcem, który jest szefem sam dla siebie. Czy jednak naprawdę tak jest? Czy może takie historie dotyczące pracy freelancera to z reguły tylko mity?

Te kwestie zostaną omówione w dalszej części tekstu. Zacznijmy jednak od zagadnienia kim w ogóle jest i co robi freelancer. Wyjaśnione zostaną jeszcze gdzie wolny strzelec szuka ofert pracy i jak w ogóle można nim zostać.

Freelancer – kto to?

Freelancer, czyli po polsku wolny strzelec, to po prostu osoba pracująca bez etatu, realizująca projekty na zlecenie, najczęściej specjalizująca się w danej dziedzinie, posiadająca sporą wiedzę i umiejętności w tym zakresie. Co więcej, taka osoba wykonuje zadania z dowolnego miejsca, nie ma szefa, pracuje według własnych upodobań.

Do rozwoju freelancingu bardzo mocno przyczynił się wzrost popularności internetu. Po pierwsze, zdecydowanie usprawnia znajdowanie zleceniodawców i research, a po drugie ułatwił przekazywanie przedmiotu zlecenia i komunikację między zleceniodawcą a freelancerem.

Freelancer – jakie zawody?

Co robi freelancer? Do profesji szczególnie popularnych wśród wolnych strzelców należą:

 • Grafik
 • Copywriter
 • Tłumacz
 • Korektor
 • Dziennikarz
 • Redaktor
 • Pisarz
 • Przedstawiciel branży IT
 • Projektant stron internetowych
 • Fotograf
 • Architekt
 • Trener personalny
 • Coach
 • Psycholog
 • Szkoleniowiec

Co ważne, tego określenia z reguły nie używa się w stosunku do osób wykonujących prace fizyczne.

Freelancer – jak nim zostać?

Wydawać by się mogło, że praca jako freelancer to rozwiązanie wręcz idealne. Nic nas nie ogranicza, możemy robić to co chcemy, a nawet rozwijać się w tym, co sprawia nam przyjemność. Jednak nie każdy sprawdzi się jako wolny. Aby nim zostać, konieczne są pewne predyspozycje, bez których może czekać nas porażka.

Praca freelancera wymaga przebojowości, samodyscypliny i sporej zaradności. To nie tylko przyjmowanie najciekawszych ofert współpracy – wolny strzelec musi sam zadbać o to, by trafiały do niego zlecenia, pilnować terminów wykonania zadania i wyegzekwować zapłatę za wykonanie zadania. To nie wszystko, freelancer jest również zazwyczaj własnym księgowym, PR-owcem, marketingowcem i handlowcem, ustalającym szczegóły zlecenia i wyszukującym oferty pracy. Freelancer to człowiek, który potrafi działać wielotorowo, jest zaangażowany w swoje zadania, zmotywowany i pracowity.

Brak wolnego czasu? Z początku na pewno trzeba się do niego przyzwyczaić – nie ma co łudzić się, że praca wolnego strzelca to przesiadywanie w kawiarni w oczekiwaniu na natchnienie. Ponadto, przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie zlecenia będą tymi wymarzonymi i nie warto (zwłaszcza na początku kariery) odrzucać tych, które wydadzą nam się mniej atrakcyjne.

Wiele osób decyduje się na freelancing, ponieważ atmosfera pracy w biurze i sztywny harmonogram godzin pracy ich bardzo wyczerpuje. Nie są oni jednak przygotowani na to, że praca wolnego strzelca to zazwyczaj cały dzień w domu, bez możliwości rozmowy w przerwie od pracy czy wymiany opinii na temat wykonywanego zlecenia. Kolejnym problemem jest mnóstwo rozpraszaczy znajdujących się wokół nas. Pokus jest wiele – choćby odcinek serialu do śniadania zamieniający się w maraton, generalne porządki czy spontaniczne spotkania ze znajomymi, powodujące, że praca zajmuje cały dzień i uniemożliwia relaks.

Nie znaczy to oczywiście, że zawód freelancera to tylko desperackie łapanie beznadziejnych zleceń i odmawianie sobie spokojnego zjedzenia posiłku, żeby zdążyć z terminami. Jak każde rozpoczęcie nowej pracy, przejście na taki model zarobkowania będzie wymagało przeorganizowania życia, jednak z pewnością freelancing niesie ze sobą wiele korzyści. Podstawową są elastyczne godziny pracy. Jeżeli tylko wykonywane zlecenia nie wymagają stałego kontaktu ze zleceniodawcą, możemy przeznaczyć na pracę godziny popołudniowe i wieczorne, jeśli taki wymiar czasu jest przez nas preferowany – to freelancer samo sobie organizuje ten czas.

Kolejnym niewątpliwym plusem jest ciągły rozwój. Po zdobyciu stałej klienteli i pewnej popularności możemy sami decydować, czym będziemy się zajmować i dobierać takie projekty, które naprawdę pragniemy wykonać. Możemy także wyspecjalizować się w wąskiej dziedzinie i zostać poszukiwanym, a nawet rozchwytywanym ekspertem.

Warto dodać, że freelancerzy często są przedsiębiorcami i działają w ramach prowadzonych przez siebie firm. Jako że zazwyczaj są to jednoosobowe działalności gospodarcze, nierzadko mogą oni liczyć na wsparcie państwa lub struktur unijnych bądź korzystać z różnorodnych programów wspierających rozwój małych przedsiębiorstw. Takie dotacje znacząco więc obniżają koszty przejścia na freelancing.

Freelancer – gdzie szukać zleceń?

Omawiane tu portale ze zleceniami dla freelancerów są popularnym rynkiem dla osób poszukujących i pragnących zatrudnić freelancerów, i vice-versa – dla freelancerów szukających zatrudnienia. Z całą pewnością będą one świetnym punktem zaczepienia, by rozpocząć karierę jako freelancer. Zacznijmy od polskich platform. Lokalnych freelancerów i zleceń można szukać na takich portalach, jak:

 • Freelanceria
 • UseMe
 • OutWork
 • Oferia

Poniżej natomiast zostaną zaprezentowane międzynarodowe portale, charakteryzujące się szerokim wachlarzem interesujących zleceń i freelancerów o różnorodnym zestawie umiejętności:

Czołową platformą tego typu jest zdecydowanie Fiverr. Jest to portal stworzony do odnajdywania freelancerów działających w różnych niszach. Pozwala klientom odnaleźć odpowiedniego freelancera za niewielkie pieniądze. Na przykład, platforma ta zezwala jedynie na stałą cenę za dany projekt, a nie stawki godzinowe. Fiverr zapewnia także ochronę płatności, a wynagrodzenie jest przesyłane do freelancera, dopiero kiedy przedsiębiorca uzna, że jest usatysfakcjonowany jego pracą i usługą. Oczywiście portal działa w dwie strony – każdy zainteresowany freelancer może dołączyć do społeczności wolnych strzelców oferujących swoje usługi na Fiverr.

Kolejna bardzo popularna platforma nosi nazwę Upwork. Jest to jeden z największych portali dla osób pragnących zatrudnić freelancerów, a także dla tych, którzy pracy jako freelancer szukają. Obecnie na Upwork zarejestrowanych jest ponad 15 milionów freelancerów i ponad 5 milionów klientów, którzy każdego roku publikują ponad 3 miliony zleceń. Możemy znaleźć tu freelancerów działających w każdej niszy. Już na starcie Upwork pobiera prowizję w wysokości 20% kosztu całego projektu. To jednak jedno z najlepszych miejsc, aby odnaleźć freelancerów o różnym poziomie umiejętności i w przystępnej cenie, oraz aby jako freelancer znaleźć interesujące zlecenia.

Kolejny popularny portal działający na identycznej zasadzie nosi nazwę PeoplePerHour. Co więcej, tutaj oferty freelancerów są przeglądane i oceniane przez ekspertów. Dzięki temu klienci mogą w łatwiejszy sposób zdecydować z którym konkretnie freelancerem podjąć współpracę. Wolni strzelcy z kolei mogą zdać sobie sprawę na jakim poziomie rozwoju się znajdują w stosunku do rynkowej konkurencji.

Inne czołowe portale, które działają na tej samej zasadzie to:

 • Freelancer
 • Toptal
 • Guru
 • FlexJobs
 • Truelancer
 • ServiceScape
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments