Ambasadorowie państw UE przyjęli nowy pakiet sankcji wobec Rosji i Białorusi za atak na Ukrainę – przekazało PAP w środę źródło unijne.

Nowe sankcje

W ramach nowych sankcji trzy białoruskie banki mają zostać odłączone z systemu SWIFT. Na liście sankcji umieszcza się też kolejnych rosyjskich oligarchów. Do tego dojdzie zakaz eksportu technologii morskich do Rosji.

Źródło PAP dodaje, że sankcje powinny zostać formalnie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE jeszcze w tym tygodniu (najpewniej stanie się to dziś).

Co znamienne, sankcje nie obejmują kolejnych rosyjskich banków, które miałyby zostać odłączone od SWIFT. To o tyle ważne, że oznacza to, że nie potwierdzają się więc wcześniejsze informacje. Wcześniej o takiej ewentualności debatowali przedstawiciele instytucji z UE.

Jak dodał PAP, pragnący zachować anonimowość unijni urzędnicy mówili w rozmowie z dziennikarzami w Brukseli, że część rosyjskich banków nie została objęta sankcjami wykluczenia z systemu SWIFT z uwagi na to, że odpowiadają za realizację transakcji dotyczących dostaw energii do UE. Chodziło m.in. o Sbierbank i Gazprombank.

Nowy pakiet zostanie jeszcze omówiony na szczycie UE, który rozpocznie się w czwartek.

Inne sankcje

Jak wspomnieliśmy, to nie pierwszy pakiet sankcji. Już 2 marca w Unii Europejskiej weszły w życie decyzje, zgodnie z którymi odłączono od systemu SWIFT część rosyjskich banków. Wtedy były to: Otkrytije, Nowikom, PSB, Bank Rossija, Sowkom, VEB i VTB.

UE postanowiła też zakazać inwestowania, udziału lub innego wkładu w przyszłe projekty współfinansowane przez Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich. Zakaz dotyczył też „sprzedawania, dostarczania, przekazywania lub eksportowania banknotów denominowanych w euro do Rosji lub jakiejkolwiek osoby fizycznej lub prawnej, podmiotu lub organu w Rosji, w tym rządu i Centralnego Banku Rosji, lub do użytku w Rosji”.

W tle trwa wojna na Ukrainie. Rosja przyznała, że zakończy działania zbrojne dopiero, gdy Kijów wyrzeknie się swoich ambicji dołączenia do NATO. Co ciekawe, prezydent Zelenski zasugerował ostatnio, że może zgodzić się na ten warunek.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments