Z najnowszego sondażu wyborczego dla wp.pl wynika, że Zjednoczona Prawica rośnie w siłę. Mocno traci Konfederacja, która nie dostałaby się do Sejmu. KO także nie ma powodów do radości.

Nowy sondaż

Z nowego sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że na Zjednoczoną Prawicę chce dziś głosować 33,6 procent respondentów. To więcej o punkt procentowy niż w przypadku poprzedniego badania.

Poparcie traci z kolei Koalicja Obywatelska. Sojusz PO, Nowoczesnej, Zielonych i Inicjatywy Polskiej może liczyć na 21,2 proc. głosów pytanych. Dwa tygodnie temu było to zaś aż 26,9 proc.

Jak widać, różnica pomiędzy ZP a KO rośnie, co jest fatalną wiadomością dla tej drugiej. Oddala bowiem szansę powrotu PO do władzy.

Na trzecim miejscu na podium znalazła się Polska 2050. Ugrupowanie Szymona Hołowni popiera 9,7 proc. badanych. Dopiero potem znalazła się Lewica (6,9 proc.) i PSL (4,6 proc.). Oznacza to, że PSL nie weszłoby do Sejmu kolejnej kadencji.

Problemy Konfederacji

Najmocniej traci Konfederacja, która także nie dostałaby się do Sejmu. Na sojusz liberałów i narodowców chce głosować 4,6 proc. ankietowanych. To spadek o 4,6 pkt. proc. w porównaniu z badaniem sprzed dwóch tygodni. Co ciekawe, przed wybuchem wojny na Ukrainie partia walczyła już o trwałe 4. miejsce w sondażach, rywalizując o to z Lewicą i powoli stanowiąc zagrożenie dla Polski 2050.

Możliwe, że ugrupowania osłabia konflikt wewnętrzny. Partię KORWiN, będącą częścią Konfederacji, zdecydowali się bowiem opuścić posłowie Artur Dziambor, Dobromir Sośnierz oraz Jakub Kulesza. Posłowie są oburzeni ostatnimi wypowiedziami Janusza Korwin-Mikkkego.

– Po prawdziwej kanonadzie nieodpowiedzialnych wypowiedzi prezesa na tematy ukraińskie, jesteśmy zmuszeni wypisać się z partii KORWiN. Zakładamy nową partię w ramach Konfederacji. Bez putinizmów, bez lekkiej pedofilii, bez dywagacji o tym, czy Hitler wiedział o Holocauście – przekazali posłowie Konfederacji.

Sprawę skomentował na Twitterze sam Korwin-Mikke, który w zgryźliwy sposób życzył swoim kolegom powodzenia.

Warto jednak dodać, że aż 19,6 proc. respondentów nie potrafi wskazać żadnej partii, na którą chciałoby zagłosować.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments