Zjednoczona Prawica mogłoby dziś zdobyć 27 proc. głosów wyborów – podaje Kantar Public. Czy oznacza to, że PiS wraz z koalicjantami mocno traci w oczach wyborców?

PiS a inne partie

W styczniu wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, największe poparcie uzyskało ponownie Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Republikanami, osiągając wynik na poziomie 27 proc. – podaje Kantar Public.

Drugie miejsce ponownie należy do Koalicji Obywatelskiej. Sojusz PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych może pochwalić się wynikiem rzędu 26 proc.

Na 3. miejscu na podium mamy Polskę 2050 Szymona Hołowni oraz Konfederację. Obie partie popiera po 9 proc. wyborców.

Lewica wyraźnie słabnie i dziś popiera ją tylko 7 proc. osób.

Do Sejmu nie dostałyby się PSL-Koalicja Polska i Kukiz’15. Obie formacje zdobyłyby tylko 3 proc. głosów. Z kolei partia Porozumienie Jarosława Gowina może pochwalić się tylko symbolicznym 1 proc.

Jak dodaje Kantar Public w porównaniu do grudnia odnotowano wzrost poparcia dla Kukiz’15 (o 2 pkt proc.) oraz Konfederacji (o 1 pkt proc.). Spadek odnotowały Prawo i Sprawiedliwość (o 1 pkt proc.) oraz Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni (o 2 pkt proc.).
W przypadku KO, Lewicy, PSL-Koalicji Polskiej oraz Porozumienia nie odnotowano żadnych zmian. 15 proc. badanych nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos.

W styczniu 67 proc. Polaków zadeklarowało chęć udziału w wyborach do Sejmu, gdyby odbyły się w najbliższą niedzielę. 30 proc. z nich zdecydowanych jest do wzięcia udziału w głosowaniu, natomiast 37 proc. raczej planuje wziąć udział w święcie demokracji.

Przeciwnego zdania jest 22 proc. respondentów. 12 proc. zapowiada, że raczej nie pójdzie do urn, zaś 10 proc. – zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach. 11 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.

Badanie przeprowadzono pomiędzy 21-26 stycznia 2022 r., na próbie reprezentatywnej 986 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne: N=662 osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach). Technika badania to wywiady bezpośrednie wspomagane komputerowo (CAPI). Realizacja terenowa badania została wykonana przez Research Collective na zlecenie Kantar Public.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments