USA dogadały się z Niemcami w sprawie Nord Stream 2

0
Biden

USA i Niemcy zawarły wstępne porozumienie w sprawie sporu o gazociąg Nord Stream 2. Takie informację podała agencja AP.

Porozumienie dot. Nord Stream 2

Ponoć USA pozwolą na ukończenie projektu gazociągu, ale w zamian Niemcy mają poczynić pewne ustępstwa wobec Ukrainy i Polski. Jakie? Nie wiadomo. To newsy z agencji AP.

Z kolei portal Politico, powołując się na cztery anonimowe źródła, twierdzi, że Waszyngton „po cichu nakłania ukraińskich” polityków, by ci wstrzymali się z „krytyką nadchodzącego porozumienia” z Niemcami. Ponoć ludzie Joe Bidena mieli nawet ostrzec Kijów, że krytyka może zaszkodzić relacjom kraju z USA.

Czy podobną strategię zastosuje się wobec Polski? Wiemy, że we wtorek do Kijowa udał się podsekretarz stanu i doradca szefa dyplomacji USA, Derek Chollet. W drugiej kolejności ma pojawić się w Warszawie. Jego zadanie polega na poinformowaniu władz, jakie są ustalenia porozumienia USA z Niemcami. Inne źródło twierdzi, że nie będą to „miłe rozmowy”.

Administracja Białego Domu już wcześniej sygnalizowała, że zrezygnuje z dalszych sankcji wobec projektu, choć chce uzyskać jakiś ustępstw względem Polski i Ukrainy.

– Stanowisko Polski wobec tego projektu jest znane i nikt nie oczekuje od Polski, że będzie się z tego cieszyć. Jednak w obecnej sytuacji na miejscu Warszawy przyjąłbym to porozumienie jako pewnego rodzaju mniejsze zło – powiedziało PAP źródło z kręgów amerykańskiej dyplomacji.

– Jeśli to, co pisze Politico, jest prawdą, jest to skandal i nie pozostanie bez odpowiedzi w Kongresie. Porozumienie nie oznacza, że zrezygnujemy z kontynuowania kwestii sankcji – powiedział rozmówca PAP z Kongresu.

Ogłoszenie porozumienia

Ponoć ogłoszenie porozumienia Waszyngtonu z Berlinem ma nastąpić szybko, bo już w najbliższych dniach, ale nie przed wizytą podsekretarza Cholleta w Kijowie i Warszawie. Ta ma mieć miejsca w dniach 20-23 lipca. Z kolei „Wall Street Journal” podał, że porozumienie może zostać ogłoszone już w środę, czyli… dziś. Oznaczałoby to, że Ukraina i Polska nie będą miały już dużego pola manewru.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments