Nieruchomości w Hiszpanii

0
nieruchomości w Hiszpanii

Zakup nieruchomości w Hiszpanii to coś dla tych, którzy szukają swojego miejsca w kraju pełnym słońca, malowniczych krajobrazów i pysznego jedzenia. Na Półwyspie Iberyjskim czeka również sporo szans na udaną inwestycję. Dwa najbardziej znane hiszpańskie wybrzeża, Costa del Sol i Costa Blanca, chwalą się 320 dniami słonecznymi w roku, a Wyspy Kanaryjskie panującą na nich “wieczną wiosną”. Świadomość, że możemy posiadać apartament w takim miejscu, gdy za oknem w Polsce mamy szarą, zimną i ponurą aurę, potrafi zdziałać cuda. Kupując nieruchomość w Hiszpanii, nie tylko kupujemy sobie dom w pięknym miejscu, ale także fantastyczny klimat, przyjazny śródziemnomorski styl życia, wspaniałe lokalne wina, bezcenne w zimnym słońce i mnóstwo atrakcji turystycznych.

Ile kosztują nieruchomości w Hiszpanii? Jakie ich rodzaje mamy wyboru? W jakich miejscowościach Polacy najchętniej kupują nieruchomości w Hiszpanii? Jak je nabyć i czy każdy może to zrobić? Na te wszystkie pytania odpowiedzi zostaną udzielone poniżej. Zacznijmy od cen:

Nieruchomości w Hiszpanii ceny

O cenie nieruchomości w Hiszpanii, tak jak wszędzie, decyduje jej lokalizacja. Każde z wybrzeży ma swoje najlepsze (i najdroższe) lokalizacje, każde z miast ma wybrane najlepsze (i najdroższe) ulice. Tak funkcjonują rynki na całym świecie i rynek hiszpański nie jest tu wyjątkiem. Poniżej przedstawione zostaną średnie ceny w popularnych regionach tego kraju:

 • Andaluzja: 1250 euro za metr kwadratowy, lecz Malaga: 1650 euro za metr kwadratowy
 • Katalonia: 1900 euro za metr kwadratowy, lecz Barcelona 3400 euro za metr kwadratowy
 • Madryt: 3000 euro za metr kwadratowy
 • Baleary: 2150 euro za metr kwadratowy
 • Wyspy Kanaryjskie: 1320 euro za metr kwadratowy

Jak więc widzimy zakres cen jest szeroki, trudno więc mówić o przeciętnej cenie za nieruchomość uwzględniając całą Hiszpanię. Warto również od razu pomyśleć o kosztach bezpośrednio związanych z zakupem nieruchomości w Hiszpanii, takich jak podatki. Jako zasadę powinno się przyjąć dodanie od 10% do 15% do ceny zakupu nieruchomości na pokrycie wszystkich podatków i opłat.

Rodzaje nieruchomości w Hiszpanii

Hiszpański rynek nieruchomości obfituje w atrakcyjne, bardzo zróżnicowane oferty. Szeroki wybór ogłoszeń ułatwia wybór oferty idealnie dopasowanej do założonego celu.

Apartamenty

Zacznijmy od apartamentów. Na zakup tego typu nieruchomości najczęściej decydują się osoby szukające lokum, które mogłyby przeznaczyć na wynajem turystyczny. Nie sposób się temu dziwić – zainteresowanie wynajmem apartamentów ze względu na ich przystępną cenę, jest bardzo duże, szczególnie w nadmorskich kurortach. Oczywiście trzeba przygotować się na to, że udogodnienia w postaci parkingu, wspaniałego widoku z okna, basenu, czy też atrakcyjnej lokalizacji (takiej jak centrum miasta lub okolice plaży), podnoszą cenę nieruchomości.

Warto także dodać, że niektóre apartamenty są zlokalizowane na nowoczesnych osiedlach, na których do użytku mieszkańców oddaje się basen, plac zabaw dla dzieci, ogród, a nawet strefę rekreacyjną z miejscem do ćwiczeń. Atrakcyjne cenowo oferty można znaleźć także na rynku wtórnym – często opłaca się zwrócić uwagę na apartamenty zlokalizowane w domach wielorodzinnych na obrzeżach miasta.

Wille

Z kolei, jeśli poszukujemy komfortowej nieruchomości o dużym metrażu i jesteśmy gotów ponieść nieco większe koszty, świetnym rozwiązaniem będzie zakup willi. To naprawdę doskonały wybór dla rodzin, które poszukują lokum, w którym mogłyby zamieszkać na stałe lub chcą nabyć idealne miejsce na własne wyjazdy wakacyjne. Tego typu domy zazwyczaj są wyposażone w kilka sypialni i łazienek, dlatego zapewniają bardzo komfortowe warunki także przy większej liczbie domowników.

Wśród ogłoszeń uwagę zawsze zwracają nowoczesne, przestronne nieruchomości z prywatnym basenem i klimatycznym patio, w którym można zrelaksować się podczas ciepłych, letnich wieczorów. Widok na morze, ekskluzywne wyposażenie, garaż i basen mogą podwyższyć cenę willi, jednak w zdecydowanej większości przypadków jest to inwestycja warta swojej ceny.

Bungalowy

Wśród typowo hiszpańskich nieruchomości możemy znaleźć także bungalowy. Są to nieruchomości z charakterystycznym, płaskim dachem i urokliwym tarasem. Takie lokale doskonale sprawdzają się jako domy na własny użytek. Oferty hiszpańskich bungalowów są bardzo zróżnicowane – pod względem ceny, metrażu i charakteru nieruchomości. Oznacza to, że ofertę bungalowu dla siebie mogą znaleźć osoby o różnych możliwościach finansowych i potrzebach inwestycyjnych.

Na rynku nieruchomości dostępne są zarówno przytulne, jednokondygnacyjne bungalowy z rynku wtórnego utrzymane w typowo hiszpańskim stylu, jak i te luksusowe zlokalizowane w ekskluzywnych resortach.

Domy szeregowe

Bardzo dobrą alternatywą dla domu wolnostojącego może być także inwestycja w dom szeregowy. Za zakupem tego typu nieruchomości przemawiają przede wszystkim:

 • Atrakcyjne warunki cenowe
 • Niższe koszty utrzymania nieruchomości
 • Wygodne użytkowanie
 • Możliwość przeznaczenia nieruchomości na wynajem turystyczny
 • Większy metraż
 • Szeroki wybór ofert zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego

Casa pareada

Nie wolno także zapominać o domach w zabudowie bliźniaczej, które w Hiszpanii nazywają się casa pareada. To doskonałe rozwiązanie, zwłaszcza dla rodzin, które poszukują nieruchomości w bardzo przystępnej cenie – zazwyczaj zakup i utrzymanie takiego lokalu są tańsze, porównując do kosztów związanych z wolnostojącym domem jednorodzinnym. Jednocześnie bliźniaki często mają dostęp do licznych udogodnień – osobistego ogrodu, basenu, tarasu oraz garażu.

Gdzie szukać nieruchomości w Hiszpanii, czyli popularne lokalizacje wśród Polaków

Dane statystyczne z Hiszpanii wskazują, że Polacy stanowią coraz większą grupę obcokrajowców kupujących nieruchomości w tym pięknym kraju.

Wybrzeże Costa Blanca

Zdecydowanie ulubionym miejscem naszych rodaków do nabycia nieruchomości jest wybrzeże Costa Blanca. Pomimo jego rosnącej z każdym rokiem popularności, ciągle można tam znaleźć prawdziwą okazję na rynku wtórnym, a nieruchomości deweloperskie są znacznie tańsze niż na wybrzeżach Costa del Sol czy Costa Brava.

Stolicą regionu jest Alicante – miasto portowe, z piękną promenadą i imponującą mariną oraz z górującym nad starym miastem charakterystycznym zamkiem św. Barbary. To także region, w który obecnie inwestuje się najczęściej. W samym Alicante rocznie sprzedaje się kilka tysięcy nowych nieruchomości. Liczba ludności tego miasta wynosi 330 tysięcy osób.

Drugim najpopularniejszym miastem na Costa Blanca wśród nabywców nieruchomości jest Torrevieja. Liczy sobie 120 tysięcy mieszkańców. Położone jest tylko 45 kilometrów od lotniska w Alicante. Torrevieja leży pomiędzy dwoma słonymi jeziorami i morzem. Opary soli z lagun, oraz morze, tworzy szczególny mikroklimat dla miasta.

Powietrze jest krystalicznie czyste, nie ma tu żadnych fabryk, ani przemysłu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła to miejsce, jako jedno z najlepszych i najzdrowszych miejsc do życia człowieka. To przyciąga turystów, oraz całe rodziny które pragną zakupić nieruchomość i inwestorów z całej Europy.

Również infrastruktura tego niegdyś, rybackiego miasteczka w ostatnich latach poczyniła ogromne postępy. Wybudowano duże centra handlowe, nadmorskie deptaki, wiele nowych szkół, autostrady i drogi. Jednym słowem, miasto rozwija się w zawrotnym tempie.

Poza tymi dwoma miejscowościami na Costa Blanca, mamy do dyspozycji jeszcze liczne mniejsze miasteczka na tym wybrzeżu. Z reguły bardziej opłacalnie cenowo wypadają te na południe od Alicante. Mowa tu o takich miejscowościach, jak:

 • Guardamar del Segura
 • Santa Pola
 • La Marina
 • Orihuela Costa
 • Playa Flamenca
 • La Mata
 • La Zenia
 • Villamartin
 • La Florida
 • Punta Prima
 • Mil Palmeras

Wybrzeże Costa del Sol

Drugim najpopularniejszym regionem wśród polskich nabywców nieruchomości w Hiszpanii jest wybrzeże Costa del Sol. Jest ono znacznie mniej przystępne cenowo, lecz niezwykle prestiżowe.

Stolicą regionu i “bramą wjazdową” na wybrzeże Costa del Sol jest oczywiście, położona w prowincji Andaluzja, Malaga. Nie należy ona jednak do popularnych miejsc wśród inwestorów, ponieważ ceny w tym mieście są wyraźnie wyższe niż w którejkolwiek innej części Costa del Sol.

Ogromnie popularna jest z kolei Marbella. To miasto położone w Andaluzji liczące 140 tysięcy mieszkańców, znane na całym świecie jako jedno z eleganckich i najpiękniejszych miejscowości wypoczynkowych w Europie Południowej. Posiada wszystko: plaże, góry, urok starego świata, kosmopolityczną atmosferę i usługi. Okolice to wsie i miasta, wspaniały klimat, który utrzymuje niższe temperatury w lecie i ciepłe w zimie niż w pozostałej części Costa del Sol.

W minionym dziesięcioleciu Marbella zwabiła wielu obcokrajowców, decydujących się na kupno własnego mieszkania lub willi w tej części Hiszpanii, co doprowadziło do gwałtownego wzrostu cen nieruchomości.

Innym ciekawym i odrobinę tańszym od dwóch wyżej wymienionych lokalizacji miejscem na wybrzeżu Costa del Sol jest znana z pięknych piaszczystych plaż, położona na południe od Marbella, Estepona. Zamieszkuje ją około 60 tysięcy mieszkańców. Jest to nieco cichsza lokalizacja niż wiele sąsiednich miejscowości na Costa del Sol i zachowała wiele ze swojego dawnego uroku. Otoczona przez góry Sierra Bermeja, wyróżnia się wyjątkowym mikroklimatem, oraz 325 słonecznymi dniami w roku, co czyni ją idealnym miejscem na rodzinne wakacje o każdej porze roku. Najbliższe lotniska znajdują się w Gibraltarze (45 kilometrów od Estepony) i Maladze (80 kilometrów).

W jaki sposób można nabyć nieruchomości w Hiszpanii?

Zakup nieruchomości w Hiszpanii nie różni się zbytnio od polskich procedur postępowania w takich przypadkach. Da obywateli Unii Europejskiej nie ma ograniczeń dotyczących kupowania nieruchomości w Hiszpanii, niezależnie od tego, czy są to nieruchomości komercyjne, mieszkaniowe czy grunty. W rzeczywistości Hiszpania zachęca do inwestowania przez obcokrajowców, zarówno rezydentów, jak i nierezydentów.

Do zakupu domu lub mieszkania w Hiszpanii będą potrzebne:

 • Dowód osobisty lub paszport, a także kopia dokumentu tożsamości
 • Numer NIE (Número de Identidad de Extranjero), czyli Numer Identyfikacyjny Obcokrajowca. Jest to numer nadawany obywatelom innych krajów, zamierzających nabyć nieruchomość w Hiszpanii, zatem jest Ci niezbędny. Numer ten można otrzymać na posterunku policji w Hiszpanii. W tym celu należy umówić się na spotkanie przez platformę online. Warto zaznaczyć, że niekiedy na wizytę można czekać do 2 miesięcy
 • Otwarte konto w hiszpańskim banku

Zakup na rynku wtórnym

W przypadku zakupu nieruchomości na rynku wtórnym wszystko zaczyna się od podpisania umowy wstępnej (umowa kupna-sprzedaży w języku hiszpańskim). Umowa ta gwarantuje rezerwację obiektu. Zaliczka wpłacana przy podpisywaniu umowy wstępnej zazwyczaj wynosi od 3000 do 6000 euro. W umowie wstępnej ustalony zostaje termin aktu notarialnego oraz konto, na jakie zostanie dokonana wpłata depozytu – 10% wartości nieruchomości.

Wpłata depozytu jest dokonywana zazwyczaj jedynie w sytuacji, gdy termin spotkania z notariuszem jest odległy w czasie o ponad miesiąc od daty rezerwacji. Kolejnym krokiem jest podpisanie aktu notarialnego. Wtedy zostaje wpłacona pozostała część wartości sprzedaży. Akt notarialny podpisywany jest w języku hiszpańskim.

Zakup od dewelopera

W przypadku zakupu nieruchomości od dewelopera, na rynku pierwotnym także wszystko zaczyna się od podpisania umowy wstępnej – pomiędzy klientem a firmą budowlaną. Zaliczka wynosi zazwyczaj tyle samo, co powyżej. W umowie wstępnej ustalany jest termin wpłaty własnego udziału (30-40%) na konto firmy deweloperskiej.

Termin wizyty u notariusza w celu podpisania aktu notarialnego uzależniony jest od terminu realizacji danej inwestycji i odbioru kluczy. Ewentualny kredyt zostaje uruchomiony w momencie odbioru kluczy i podpisania aktu notarialnego. Pieniądze na zakup nieruchomości nie muszą być przelewane z polskiego banku, mogą pochodzić z innych banków zagranicznych.

Zarówno w przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym, jak również od dewelopera, jeśli nie dojdzie do transakcji z winy kupującego, zadatek zostanie zatrzymany przez sprzedawcę. Jeśli zaś wina leży po stronie sprzedawcy, będzie on musiał zwrócić podwójną wartość otrzymanego zadatku (chyba że umowa stanowi inaczej). Umowę zakupu nieruchomości sporządza się w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments