Lego – historia klockowego imperium

423

Nikogo nie trzeba przekonywać, że klocki to jedna z najwspanialszych zabawek. Od dekad doskonale wiadomo, że ich układanie oraz tworzenie z nich rozmaitych konstrukcji przynosi radość i rozwija dzieci od najmłodszych lat. Co więcej, porusza wyobraźnię oraz wpływa na sprawność manualną i koordynację wzrokową. Zabawa polegająca na łączeniu tych cegiełek umożliwia budowę własnego, niepowtarzalnego świata. Dodatkowo, jest ona wyzwaniem oraz uczy cierpliwości. Najpopularniejsze na świecie są oczywiście klocki Lego. Nie podlega wątpliwości każdy z nas o nich słyszał i miał z nimi do czynienia. Jednak niewielu zdaje sobie sprawę, jak interesująca jest historia klocków Lego. Dlatego zapraszam do zapoznania się z poniższym tekstem, z pewnością dowiesz się z niego wielu fantastycznych informacji o tym duńskim imperium:

Historia Lego

Lego na początku było przedsiębiorstwem zabawkarskim, założonym przez Ole Kirka Christiansena 12 października 1932 roku w Billund w Danii. W początkowych latach istnienia produkowało głównie drewniane zabawki Lego, a pierwszą była drewniana kaczka. Swoją nazwę przyjęło w 1934. Jest to skrót od duńskiego zwrotu “leg godt”, czyli “baw się dobrze”. Co więcej, jednym ze znaczeń tego wyrazu po łacinie jest “składam”.

W 1947 roku Lego zaczęło produkować zabawki z tworzywa sztucznego. Jednak klocki, składane razem za pomocą systemu wypustek i odpowiadających im gniazd, pozwalające na uzyskanie wielu możliwych kombinacji połączeń, po raz pierwszy wyprodukowane zostały dwa lata później. Jak nietrudno się domyślić, to właśnie te duńskie klocki sprawiły, że firma osiągnęła gigantyczny sukces.

W ciągu kolejnych lat asortyment klocków Lego się poszerzał. Ich sposób łączenia został opatentowany 28 stycznia 1958 roku. Kilka miesięcy później zmarł założyciel przedsiębiorstwa, a dyrektorem został jego syn – Godfred Kirk Christiansen. Począwszy od lat sześćdziesiątych, zestawy Lego umożliwiają budowę miast z modelami, choćby domów, samochodów czy figurek mieszkańców. W 1968 otwarto Legoland w Billund, czyli prawdziwy Lego park rozrywki.

W 1975 Lego zestawy zawierały pierwsze ludziki Lego (minifigurki). Były one jednak bardzo proste, nie miały ruchomych rąk czy nóg i w konsekwencji nie przypominały tych, które znamy dziś. Przełom nastąpił już trzy lata później, od 1978 ruszyła masowa produkcja nowych, ruchomych figurek, identycznych pod względem konstrukcyjnym, co obecne. Zaczęły się więc składać z sześciu elementów: ruchomych osobno nóg, tułowia, rąk, dłoni, głowy i włosów lub nakrycia głowy. Widoczne części ciała – głowa i dłonie, były koloru żółtego.

W 1986 roku Godfred Kirk Christiansen zrezygnował z funkcji prezesa zarządu, stanowisko to przejął jego syn, czyli wnuk założyciela – Kjeld Kirk Kristiansen.

Logo Lego

Historia Lego wiąże się również oczywiście z charakterystycznym logo, którym oznaczone są te klocki z Danii. Pierwszy znak firmowy powstał w 1934 roku. Był jednak czarny, kanciasty i zbytnio nie przypominał tego, który znamy dziś. Następnie był wielokrotnie zmieniany. Logotypy z 1936; 1946 i 1948 również znacząco odbiegały od obecnego, lecz to z 1953 posiadało już charakterystyczne białe litery na czerwonym tle. Bardzo podobne logo do dzisiejszego pojawiło się w 1972, a ostatnia zmiana nastąpiła w 1998 roku, w zasadzie była to po prostu wyraźnie wyostrzona jego wersja o większym nasyceniu barw.

Świat Lego – serie klocków

Do tej pory Lego wyprodukowało już ponad 50 serii tematycznych klocków. Nie będziemy więc przedstawiać wszystkich, zajmiemy się tymi najpopularniejszymi:

 • Lego Architecture to seria obejmująca zestawy klocków, z których złożyć można miniaturowe modele najsłynniejszych budowli na świecie. Zestawy przeznaczone są głównie dla starszych dzieci i dorosłych, zawierają dużą liczbę niewielkich elementów.
 • Lego City to prawdopodobnie najpopularniejsza seria klocków. Obejmuje ona zestawy, z których buduje się pojazdy i scenki z życia mieszkańców miast.
 • Lego Creator to seria zestawów klocków, z których można budować budynki lub pojazdy, charakteryzująca się tzw. 3 w 1, czyli z jednego zestawu można zbudować kilka alternatywnych, do których jest dołączona instrukcja.
 • Lego Duplo to seria dla najmłodszych dzieci, w wieku od 1 do 5 lat. Figurki i klocki Lego Duplo są większe od normalnych, co ułatwia układanie uniemożliwia połknięcie ich. Co więcej, klocki Duplo zwykle zachwycają swoją paletą barw, a zestawy tworzone są w taki sposób by nie tylko zachęcały do zabawy, ale także uczyły myślenia i pomagały w rozwoju sprawności manualnej.
 • Lego Friends to zestawy zaprojektowane z myślą o dziewczynkach. Bohaterkami jest pięć klockowych laleczek, pojawiają się również zwierzęta, a budować można domy, kawiarnie, klub jeździecki, domek na drzewie, salon jeździecki, kabriolet czy całe fikcyjne miasteczko Heartlake.
 • Lego Mindstorms to bardzo zaawansowana seria łącząca klocki Lego z czujnikami elektronicznymi, serwomechanizmami i komputerową jednostką centralną. Pozwala to na własnoręczne konstruowanie robotów i układów automatyki, a następnie programowanie ich.
 • Lego Ninjago to seria klocków opowiadająca o grupie ninja walczącymi ze szkieletami, wężonami, kamiennymi wojownikami czy nindroidami. Pojawiają się w niej także smoki, sterowce i rozmaite sprzęty do stoczenia epickich pojedynków.
 • Lego Star Wars to pierwsza seria Lego działająca na filmowej licencji znanej marki. Przedsiębiorstwo zdobyło ją już w 1999 roku. Na początku powstawały zestawy odzwierciedlające wydarzenia z Oryginalnej Trylogii oraz Mrocznego Widma, a wraz z premierami kolejnych części wychodziły ukazywały się zestawy klocków z nimi związane i tak dzieje się do dziś. Jednym z pierwszych produktów w ramach Lego Star Wars był ścigacz Anakina Skywalkera. Z kolei aktualnie najdroższym i największym zestawem jest najnowszy Sokół Millenium. Miał premierę w 2017 roku, składa się z 7541 elementów, a oficjalny polski sklep Lego wycenia go na 3500 złotych.
 • Lego Technic to również dość zaawansowana seria klocków, umożliwiająca budowanie realistycznie działających konstrukcji i modeli. Składa się ona głównie z osi i elementów z nimi współpracujących. Na wyposażeniu znajdują się także silniki elektryczne, siłowniki, pneumatyka, przekładnie i sprzęgi. Są bardzo precyzyjne i z pewnością wymagają odrobiny inżynierskiego spojrzenia.

Lego – Legoland

Jak zostało wspomniane wcześniej, pierwszy Legoland otwarto w Billund w Danii w 1968 roku. Do dziś to największy Lego park rozrywki na świecie. Wszystko zbudowane w nim jest z klocków, jednak obserwowane z lotu ptaka przypomina prawdziwe miasteczko. Znajdują się w nim różne miniatury autentycznych budowli, w tym:

 • Stadionu klubu piłkarskiego FC København
 • Pałacu Królewskiego Amalienborg
 • Statuy Wolności

Oraz olbrzymi posąg Siedzącego Byka – indiańskiego wodza Siuksów, zbudowany z 1,4 miliona klocków, karuzele, kina czy kolejka górska, a nawet hotel. Wycieczka do Legolandu będzie więc wspaniałą rozrywką dla całej rodziny. Jednak, jeśli nie po drodze nam do Billund, istnieją również inne parki rozrywki zbudowane z klocków niż Legoland – Dania. Gdzie się znajdują?

 • W 1996 otwarto Legoland Windsor w Wielkiej Brytanii
 • W 1999 otwarto Legoland California w Carlsbad w USA
 • W 2002 otwarto Legoland Deutschland w Günzburgu w Niemczech
 • W 2011 otwarto Legoland Florida w Winter Haven w USA
 • W 2012 otwarto Legoland Malaysia w Johor w Malezji
 • W 2016 otwarto Legoland Dubai w największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich
 • W 2017 otwarto Legoland Japan w Nagoi w Japonii

Jak więc widzimy jeśli bierzemy pod uwagę lokalizację Legoland – Europa, mamy trzy możliwości.

Lego klocki – ciekawostki

Pierwszy zestaw klocków Lego zawierający instrukcję został wypuszczony w 1964 roku.

Do 2004 roku wszystkie widoczne części ciała ludzików Lego były koloru żółtego.

W 2008 roku Europejski Sąd Pierwszej Instancji odebrał firmie Lego wyłączność na kształt ich klocków.

Większość rodziców zdaje sobie sprawę jak niesamowicie bolesne jest nadepnięcie na klocek Lego, prawda? Duńskie imperium również to zauważyło i w 2015 roku po raz pierwszy wypuściło na rynek specjalne kapcie chroniące stopy przed skutkami niepożądanego stanięcia na klocek. Była to jednak ściśle limitowana edycja – tylko 1500 sztuk.

Najwyższa budowla z Lego została wzniesiona w 2015 roku w Mediolanie. Wieża mierzyła 35,05 metra, składała się ponad pół miliona klocków, a przez 5 dni budowało ją 18 tysięcy wolontariuszy.

40 miliardów klocków Lego ułożonych jedna na drugiej byłoby w stanie połączyć Ziemię z Księżycem.

Co sekundę na całym świecie sprzedaje się 7 zestawów klocków Lego.

Choć klocek Duplo jest 8 razy większy od standardowej cegiełki Lego, to nadal jest z nim kompatybilny. Od samego początku głównym założeniem duńskiego giganta jest by wszystkie elementy do siebie pasowały.

Dwa zwyczajne klocki Lego 2×4 można połączyć na 24 różne sposoby. Trzy już na 1060 kombinacji, a przy sześciu mamy 915 103 765 możliwości.

Koncern Lego posiada aż 70% udziału w światowym rynku klocków, co oznacza, że każdego roku tymi cegiełkami bawi się aż 400 milionów ludzi.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments