Największe stadiony na świecie (TOP 10)

0
największe stadiony świata

Stadiony sportowe to niezaprzeczalnie zjawiskowe monumentalne obiekty. Te konstrukcje naprawdę potrafią zapierać dech. Wiele z nich stanowi atrakcję turystyczną samą w sobie.

Największe stadiony na świecie

Z powodu gigantycznej popularności niektórych dyscyplin sportowych, takich jak piłka nożna, kraje prześcigają się w ich pojemności, coraz częściej mamy do czynienia z arenami posiadającymi więcej niż 80 tysięcy miejsc siedzących. W Polsce niestety nie spotkamy takiego obiektu, lecz w Europie znajduje się kilka, które możemy sklasyfikować jako największe stadiony świata. O jakich konkretnie mowa? Czy w zestawieniu znajdą się konstrukcje z każdego kontynentu? Przekonamy się poniżej, ponieważ zaprezentowane zostanie całe top 10.

Salt Lake Stadium (miejsce 10)

Ten stadion znajduje się w Kalkucie, w Indiach. Otwarto go w styczniu 1984 roku i wtedy mógł pomieścić aż 120 tysięcy osób, dzięki czemu mógłby zajmować drugie miejsce w tym rankingu. Jednak kilkanaście lat temu przeszedł on pełną renowację i od 2011 roku mecze na nim może oglądać 85 tysięcy widzów. Oprócz gier reprezentacji Indii w piłce nożnej odbywają się na nim także zawody lekkoatletyczne.

Borg El Arab Stadium (miejsce 9)

Ten wielofunkcyjny stadion sportowy został zbudowany w Aleksandrii w Egipcie. Jego otwarcie miało miejsce w 2006 roku i znajduje się na nim 86 tysięcy miejsc siedzących. Był on pierwotnie budowany wraz z pięcioma innymi w Egipcie, ponieważ ten kraj starał się o organizację Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2010 roku. Ostatecznie gospodarzem turnieju okazało się RPA.

Stadion Narodowy Bukit Jalil (miejsce 8)

Ten wielofunkcyjny stadion sportowy znajduje się w Bukit Jalil, niedaleko stolicy Malezji – Kuala Lumpur. Wyposażony jest w bieżnię lekkoatletyczną i zadaszone trybuny dla 87 411 widzów. Jego otwarcie nastąpiło 1 stycznia 1998 roku. Jest częścią narodowego kompleksu sportowego Sukan Negara. Nie da się zaprzeczyć, że zachwyca architekturą – trybuny położone są dość stromo a zadaszenie efektownie oświetlono.

Estadio Azteca (miejsce 7)

Estadio Azteca, czyli Stadion Azteków, to legendarna arena piłkarska wybudowana w stolicy Meksyku w 1966 roku. W 1968 rozgrywano na niej mecze w ramach Igrzysk Olimpijskich, a następnie arena dwukrotnie była gospodarzem finału Mistrzostw Świata – w 1970 oraz w 1986 – w którym reprezentacja Polski zajęła trzecie miejsce. Co ciekawe przez wiele lat był to największy stadion na świecie – mógł pomieścić nawet 114 465 widzów. W latach 2015-2016 przeprowadzono jednak kompletną renowację i w ramach unowocześnienia tego obiektu zmniejszono jego liczbę miejsc siedzących do 87 523. Nie podlega dyskusji jednak, że ten kultowy stadion wciąż wywołuje gigantyczne wrażenie i jest jedną z najsłynniejszych oraz najwspanialszych aren w historii piłki nożnej.

Stadion Wembley (miejsce 6)

Wembley to kolejny obiekt, którego kibicom piłki nożnej absolutnie nie trzeba przedstawiać. Znajduje się w Londynie, jest narodowym stadionem Anglii i wybudowano go w latach 2003-2006 dokładnie w miejscu poprzedniego Stadionu Wembley, który stał tam od 1923 roku. Oficjalne otwarcie nowej konstrukcji nastąpiło w marcu 2007. Znajduje się na nim 90 tysięcy miejsc siedzących, dzięki czemu to drugi największy stadion Europy. Jeśli chodzi o piłkę nożną, poza meczami reprezentacji Anglii, co roku odbywają się na nim finały Puchary Anglii i Pucharu Ligi Angielskiej. To tutaj także rozgrywano mecze Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku, oraz dwa finały Ligi Mistrzów – w 2011 i 2013. Koszt jego budowy wyniósł 757 milionów funtów, co wtedy czyniło go najdroższym stadionem w historii. Przed wejściem na obiekt znajduje się pomnik Bobby’ego Moore’a – jednego z najsłynniejszych angielskich piłkarzy, kapitana reprezentacji z 1966 roku, kiedy to Anglia zwyciężyła w Mistrzostwach Świata. Co więcej, na stadionie znajduje się aż 2618 toalet, co jest absolutnym rekordem, jeśli chodzi o jakikolwiek budynek na całym świecie.

Rose Bowl (miejsce 5)

Oto drugi najstarszy stadion w całym zestawieniu. Rose Bowl stoi w Pasadenie, w Kalifornii. Do użytku oddano go 8 października 1922 roku. Znajduje się na nim 92 524 miejsc siedzących, a koszt jego budowy wynosił śmieszne na dzisiejsze czasy 272 198 dolarów, co nawet uwzględniając dzisiejszy kurs przekłada się zaledwie na 4,16 miliona USD. Rose Bowl gościło finał Mistrzostw Świata w 1994 roku, kiedy to Brazylijczycy wygrali po serii rzutów karnych z Włochami. Co ciekawe, to ostatnia arena goszcząca finał Mundialu, która nie posiada zadaszenia. Dodatkowo, ten obiekt nie jest znany tylko i wyłącznie z wydarzeń sportowych, lecz gościł również legendarne wydarzenia kulturalne. Najsłynniejsze to prawdopodobnie koncert Depeche Mode z 18 czerwca 1988 roku, który umieszczono na albumie grupy zatytułowanym “101”.

First National Bank Stadium (miejsce 4)

FNB Stadium to wielofunkcyjna arena stojąca w Johannesburgu, w RPA. Pierwotnie zbudowano ją w 1987 roku, lecz następnie rozbudowano i ponownie otwarto w 2009. Mieści 94 736 widzów co czyni go największym stadionem w Afryce. Był gospodarzem finału Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2010 roku. Trzy lata później odbyło się na nim również oficjalne nabożeństwo żałobne po śmierci Nelsona Mandeli. Projektując odświeżoną wersję obiektu, architekci inspirowali się tradycyjnym afrykańskim garncarstwem. W efekcie fasada stadionu przypomina garnek gliniany opalany ogniem – mozaika ognia i ziemnych kolorów z kręgiem światła biegnie wokół spodu stadionu przypominając w ten sposób ogień pod garnkiem.

Camp Nou (miejsce 3)

Camp Nou to oczywiście stadion piłkarski w Barcelonie, na którym swoje mecze rozgrywa słynna FC Barcelona. Jego trybuny liczą aż 99 534 miejsca siedzące, dzięki czemu to największy stadion w Europie. Co ciekawe, wcale nie jest to nowy obiekt, otwarto go już 24 września 1957 roku. Na jej trybunach widoczna jest dewiza przyświęcajowa drużynie FC Barcelona, czyli Més que un club (Więcej niż klub). W 1982 roku na Camp Nou miał miejsce mecz otwarcia Mistrzostw Świata, w 1992 finałowy mecz Igrzysk Olimpijskich (w którym Hiszpania pokonała Polskę 3:2), a w 1999 finał Ligi Mistrzów.

Melbourne Cricket Ground (miejsce 2)

Ten olimpijski stadion stojący w Melbourne uchodzi za serce i stolicę australijskiego sportu. Otwarto go już w 1853 roku, co czyni go bezdyskusyjnie najstarszym obiektem w zestawieniu. Koszt jego budowy, w przeliczeniu na obecny kurs wyniósł około pół miliarda dolarów australijskich. Obiekt posiada imponujące 100 024 miejsc siedzących, dzięki czemu słusznie określany jest jako drugi największy stadion na świecie. Był główną areną Igrzysk Olimpijskich w 1956 roku, w okresie zimowym rozgrywane są na nim mecze futbolu australijskiego ligi AFL kończone tradycyjnie wielkim finałem pod koniec września. Odbywają się tutaj również ważne mecze krykieta.

Największy stadion na świecie – Stadion 1 Maja w Pjongjangu (miejsce 1)

Dokładnie tak, choć prawdopodobnie wielu z nas zadając pytanie jaki jest największy stadion na świecie nie spodziewało się, że znajduje się w stolicy Korei Północnej, zlokalizowany jest na wyspie Rungra. Jego pojemność to niewiarygodne 150 tysięcy miejsc siedzących. Otwarto go 1 maja 1989 roku. Na tym obiekcie swoje mecze rozgrywa oczywiście reprezentacja Korei Północnej w piłce nożnej.

Pozostałe największe stadiony Europy, największe stadiony w Polsce oraz światowy rekord

W top 10 znalazły się dwa stadiony z Europy. W ścisłej światowej czołówce znajduje się jeszcze 7 innych aren z naszego kontynentu, których pojemność przekracza 80 tysięcy:

  • Croke Park w Dublinie – 82 300 miejsc
  • Twickenham Stadium w Londynie – 82 tysiące miejsc
  • Signal Iduna Park w Dortmundzie w Niemczech – 81 365 miejsc
  • Stade de France w Paryżu – 81 338 miejsc
  • Estadio Santiago Bernabeu w Madrycie – 81 044 miejsc
  • Stadion Łużniki w Moskwie – 81 029 miejsc
  • Stadion Giuseppe Meazza San Siro w Mediolanie we Włoszech – 80 018 miejsc

Czas na największe stadiony w Polsce. Lider tego rankingu nie powinien nikogo zaskoczyć – to Stadion Narodowy w Warszawie. Znajduje się na nim 58 500 miejsc siedzących. Niewiele mniejszy jest Stadion Śląski, który po ostatniej przebudowie może na trybunach pomieścić 55 211 widzów, Pojemność pozostałych stadionów jest już znacznie mniejsza i nie przekracza 44 tysięcy miejsc siedzących.

Często słyszy się, że największy stadion piłkarski na świecie to Maracanã znajdująca się w Rio de Janeiro w Brazylii. To właśnie do tego obiektu należy rekord frekwencji – w 1950 roku ostatnim mecz mistrzostw świata na tym stadionie (Brazylia – Urugwaj) oglądało aż 199 854 widzów. Nie były to jednak wyłącznie miejsca siedzące, a co więcej na trybunach znajdowały się ławki, a nie krzesełka. Po ostatniej modernizacji, która miała miejsce przed Mistrzostwami Świata z 2014 roku, liczy już tylko 78 838 miejsc. Nie jest więc aktualnie nawet największym stadionem Ameryki Południowej, pozycja lidera należy obecnie do Estadio Monumental stojącego w stolicy Peru – Limie. Może on pomieścić 80 093 widzów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments