Niedzielski: 4. fala już w sierpniu!

0

To już koniec pandemii COVID-19? Zdecydowanie nie! – Istnieje prawdopodobieństwo, że czwarta fala pandemii pojawi się w drugiej połowie sierpnia. Musimy przyzwyczaić się do noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych – powiedział we wtorek w Radiu Plus minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał także, że do końca września jest gwarancja, że szczepienie przeciw COVID-19 będzie nieodpłatne. Co potem?

Niedzielski straszy 4. falą COVID-19

Minister mówił o tym, co działo się z epidemią w Wielkiej Brytanii. Zauważył, że możemy widzieć to samo w Polsce.

– Teraz mamy apogeum zakażenia w Wielkiej Brytanii (…). U nas ewentualność pojawienia się tej czwartej fali to jest prawdopodobnie druga połowa sierpnia. Pod tym względem, jeśli ten przejściowy wzrost zachorowań miałby miejsce we wrześniu (…), to siłą rzeczy maseczki pozostaną tym obostrzeniem – powiedział.

Dodał, że musimy przyzwyczaić się do noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych. Już wcześniej sygnalizował, że te pozostaną z nami na wiele lat.

Płatne szczepienia

Minister Niedzielski był też pytany o to, czy wprowadzona zostanie odpłatność za szczepienie przeciw COVID-19.

– Prowadzimy różne analizy i dyskusje. Przede wszystkim gwarantujemy, że do końca września na pewno te warunki szczepień się nie zmienią, czyli każdy, kto chce się zaszczepić do końca września, na tych samych warunkach będzie mógł to uczynić – zapewnił.

Przypomniał, że sama usługa szczepienia kosztuje 60 zł – tyle NFZ refunduje przychodniom za jego wykonanie.

Wielka Brytania zostanie odcięta od UE?

W Wielkiej Brytanii widać wzrost zachorowań na COVID-19, ale – jak mówią eksperci – nie wiąże się już to z tak dużym obciążeniem systemu zdrowia.

Mimo powyższego Niemcy chcą zakazu wjazdu dla wszystkich podróżnych z Wielkiej Brytanii na teren Unii Europejskiej – niezależnie od tego czy są oni zaszczepieni na COVID-19, czy nie. Kanclerz Angela Merkel chce uznania Wielkiej Brytanii za „kraj będący powodem do niepokoju”.

Z kolei rząd Wielkiej Brytanii ma w lipcu przedstawić plany dotyczące umożliwienia swobodnych podróży po świecie Brytyjczykom – tym, którzy są w pełni zaszczepieni przeciw COVID-19.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments