6 grudnia tego roku ma być dniem handlowym – to efekt noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Dlaczego rząd zdecydował się wprowadzić nową niedzielę handlową? Ten dzień ma rozładować przedświąteczny ruch w sklepach i poprawić sytuację handlu.

Kolejna niedziela handlowa

„Projektowana zmiana ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni wprowadza epizodyczne rozwiązanie polegające na zniesieniu zakazu handlu, o którym mowa w art. 5 tej ustawy, w niedzielę w dniu 6 grudnia 2020 r. w placówkach handlowych” – podano w projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Oprócz tego – tak jak było pierwotnie – w grudniu br. są przewidziane jeszcze dwie niedziele handlowe: 13 i 20.

„Okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna. Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r. Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej” – napisano w dokumencie.

Efekt nacisku branży?

Ponoć na rząd naciskała ostatnio cała branża handlowa, m.in. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) i Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług. Organizacje te postulowały w listopadzie br., że koniczne jest przywrócenie handlowych niedziel w grudniu. Jak tłumaczono, pomogłoby to w rozłożeniu dużego ruchu klientów na większą ilość dni w tym bardzo szczególnym okresie przedświątecznym.

Do tego branża oberwała przez wiosenny lockdown i teraz dodatkowo traci przez ogólny kryzys gospodarczy. Stąd kolejny dzień handlowy w przyszłym miesiącu może jej pomóc choćby częściowo odzyskać utracone przychody.

Przypomnijmy, że przez ostatni okres dodatkowo nieczynne były galeria handlowe. Powodem była wysoka zachorowalność na COVID-19.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments