Czy jesteście zadowoleni z pracy władz NBP? Mamy nadzieję, że tak, bowiem z waszych podatków do ich kieszeni trafi jeszcze więcej pieniędzy. Okazuje się, że na mocy przepisów przyjętych przez parlament wynagrodzenia prezesa i wiceprezesów NBP oraz członków RPP wzrosły w 2021 r. Skala podwyżek z nadmiarem zrekompensowała im straty wynikające z rosnącej inflacji.

Podwyżki dla władz

Przypomnijmy, że ubiegłym roku Sejm znowelizował ustawę o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Od 1 sierpnia o 40 proc. wzrosły pensje m.in. wyższych pracowników Narodowego Banku Polskiego – prezesa, wiceprezesów oraz członków Rady Polityki Pieniężnej.

I tak np. w ubiegłym roku prezes Adam Glapiński zarobił 1 115 739 zł brutto – wynika z danych opublikowanych przez NBP. To wynagrodzenie zasadnicze (w wysokości 33,8 tys. zł do lipca i 47,3 tys. zł od sierpnia) oraz premie i nagrody. Prezes banku centralnego zarobił w 2021 r. o 17,8 proc. więcej niż w 2020 r. Z kolei średnioroczna inflacja wyniosła w 2021 r. 5,1 proc.. Okazuje się więc, że Glapiński jest zabezpieczonym przez tracącą wartość złotówką.

Jak zaś zarabiają wiceprezesi? Marta Kightley dostała na konto blisko 895 tys. zł. Rok wcześniej było to 800 tys. zł.

Z kolei wiceprezes NBP Adam Lipiński zarobił w 2021 r. 837 tys. zł.

Pozostali członkowie kierownictwa NBP nie dostali w ubiegłym roku dużych podwyżek. Wynagrodzenia członków zarządu banku czy dyrektorów departamentów i ich zastępców wzrosły kolejno o 3,5 proc., 1,1 proc. i 0,7 proc. To mniej niż wynosi inflacja.

Dodajmy, że w tym roku najwyżsi urzędnicy banku centralnego zarobią jeszcze więcej. Podwyżki dostali dopiero od 1 sierpnia, więc w całym 2022 r. ich wynagrodzenia wzrosną jeszcze bardziej. Na rachunek Glapińskiego może wpłynąć prawie 1,4 mln zł, o ponad 23 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Według prognoz NBP inflacja CPI sięgnie 10,8 proc. Nawet jeśli sprawdzą się bardziej pesymistyczne prognozy, zakładające, że wyniesie kilkanaście proc., można uznać, że szefostwo naszego banku centralnego i tak jest przed tym zabezpieczane.

Czy władzom NBP te podwyżki się należały? To kwestia ocenna. Zauważmy jednak, że inflacja jest w Polsce najwyższa od wielu lat. Za jakość polskiej waluty odpowiada zaś NBP.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments