NBP nadal drukuje…

819

Wszystko wskazuje na to, że dodruk w Polsce się nie skończył. NBP wyemituje więcej pieniędzy i to jeszcze w tym miesiącu. Pojawił się komunikat banku centralnego.

„26 marca 2020 r. o godz. 11.00 odbędzie się kolejna operacja strukturalna, polegająca na skupie papierów wartościowych w ramach operacji typu outright. Szczegółowe informacje zostaną podane w dniu jutrzejszym” – czytamy we wczorajszym komunikacie banku.

NBP i kolejne 10 mld zł

Możemy założyć, że tak jak w dwóch poprzednich razach bank dorzuci na rynek 10 mld zł. Za część tej kwoty skupi pakiety obligacji.

NBP przeznaczył na obligacje rządowe od ostatniego czwartku już łącznie 8,28 mld zł. Dodajmy, by nikt nie miał złudzeń: to pieniądze wykreowane, NBP wcześniej nie posiadał. To waluta fiat w czystej postaci!

O co chodzi? Dzięki tym interwencjom rząd nie ma problemu ze sprzedażą długu przeznaczonego na tarczę antykryzysową. Jednocześnie zadłużanie staje się dla niego tańsze.

Kryzys, jakiego świat nie widział?

Dziś ekonomiści zauważają, że obecnie rozpoczynający się kryzys będzie czymś, czego świat nie widział od dekad, a może i stuleci.

– Na pewno czeka nas poważny kryzys. I będzie zupełnie inny niż dotychczasowe, choćby ten ostatni z 2008 r., który zaczął się od instytucji finansowych. Obecny sparaliżował cały świat, dotyka wszystkich państw i ich gospodarek. Ani instrumenty polityki monetarnej, ani fiskalnej, ani rozwiązania propopytowe nie są dziś adekwatne. Sytuacja zmienia się z dnia na dzień, niemal z godziny na godzinępowiedziała parę dni temu minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Czy jednak działania rządu pomogą i jak wpłyną na życie Kowalskiego i Nowaka? To bardziej złożony problem. Możliwe, że w pierwszych miesiącach pakiet pomocowy rządu na pozytywne efekty. Potem jednak możemy liczyć się z dalszymi negatywnymi konsekwencjami. Gdy ponownie sztucznie napędzona gospodarka ruszy, może nam grozić ogromny skok inflacji. O tym, w jakim tempie rośnie już od pewnego czasu, możemy dowiedzieć się przeglądając archiwalne artykuły na naszej stronie. Znajdziecie je tutaj.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments