Minister Emilewicz: czeka nas poważny kryzys

1168

„Dziennik Gazeta Prawna” zapytał minister Jadwigę Emilewicz o to, czy recesja jest blisko i co czeka nas w przyszłości. Odpowiedzi szefowej resortu rozwoju was nie uspokoją.

Na pewno czeka nas poważny kryzys. I będzie zupełnie inny niż dotychczasowe, choćby ten ostatni z 2008 r., który zaczął się od instytucji finansowych. Obecny sparaliżował cały świat, dotyka wszystkich państw i ich gospodarek. Ani instrumenty polityki monetarnej, ani fiskalnej, ani rozwiązania propopytowe nie są dziś adekwatne. Sytuacja zmienia się z dnia na dzień, niemal z godziny na godzinę – powiedziała minister rozwoju.

Zerwane łańcuchy dostaw

Decyzja premiera Włoch o zamknięciu wszystkich zakładów poza branżą spożywczą to naruszenie kolejnych łańcuchów wartości w Europie. Zadaniem polskiego rządu jest dostarczenie tylu rozwiązań, ile jest tylko możliwe, by firmy – zaciskając pasa – przetrwały ten trudniejszy moment – zauważyła polityk – Jednakże chodzi o utrzymanie płynności finansowej na rynku, dostarczenie kapitału, który będzie dostępny dla przedsiębiorstw w kłopotach. Z mojej perspektywy ważne są zwłaszcza rozwiązania dla tych najmniejszych: samozatrudnionych, pracujących na umowach zleceniach czy o dzieło, czyli tych, którzy nigdy nie byli objęci żadną tarczą ochronną. To piloci wycieczek, fryzjerki, kosmetyczki, którzy dzisiaj z dnia na dzień tracą dochody – zaznaczyła.

Ze swojej strony dodamy, że zerwane łańcuchy dostaw nie oznaczają problemów z dostępem do żywności. Polska jest jednym z największych producentów tej ostatniej. Problemy logistyczne mogą jednak uderzyć w przemysł i produkcję innych gałęzi gospodarki.

Rząd ci pomoże?

Minister dodała, że najbardziej poszkodowani przez kryzys mogą liczyć na przygotowane świadczenie w wysokości 2080 zł. – Dla tej grupy i mikroprzedsiębiorców zatrudniających do dziewięciu osób ważna jest także propozycja prezydenta, żeby okresowo zawiesić obowiązek płacenia składek na ubezpieczenia społeczne. Mam nadzieję, że to doda im otuchy i że przetrwają ten trudny czas – powiedziała Emilewicz.

Poinformowała też, że koszt anulowania składek ZUS na trzy miesiące to aż ok. 13 mld zł.

Więcej o projekcie tarczy antykryzysowej rządy przeczytacie w tym miejscu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments