Zarząd Narodowego Banku Polskiego podjął decyzję, które ma w założeniu pomóc Ukrainie. Chodzi o udzielenie swapa walutowego Narodowemu Bankowi Ukrainy. Kwota? Maksymalnie do kwoty 4 mld PLN. Informacje podano w komunikacie NBP. Polskie władze monetarne deklarują także niezbędną pomoc dla swoich odpowiedników z Ukrainy.

Pomoc dla Ukrainy

„Zarząd Narodowego Banku Polskiego podjął decyzję o udzieleniu swapa walutowego Narodowemu Bankowi Ukrainy maksymalnie do kwoty 4 mld PLN” – napisano w komunikacie.

„Narodowy Bank Polski w pełni solidaryzuje się z Narodowym Bankiem Ukrainy oraz z całym ukraińskim narodem w obliczu rosyjskiej agresji zbrojnej. Deklarujemy wszelką niezbędną pomoc dla Narodowego Banku Ukrainy” – dodano.

Co dzieje się na Ukrainie?

Od wczoraj na Ukrainie trwa wojna. Rosja bombarduje naszego wschodniego sąsiada. W planach jest też szturm na Kijów. Ostatnią dobę wielu mieszkańców stolicy spędziło w podziemiach miasta.

Ukraińcy przedostają się też do Polski.

– W kilku miejscach na granicy polsko-ukraińskiej mamy korki, czas oczekiwania wynosi kilka godzin – powiedział na antenie Polsat News wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Dodał, że tylko promil emigrujących potrzebuje pomocy punktów recepcyjnych.

– Plany robiliśmy przez ostatnie tygodnie i dziś powstało osiem punktów przy granicy i dziewiąty na dworcu w Przemyślu – tłumaczył też dalej. – W kilku miejscach na granicy są kilkugodzinne korki dla osób przekraczających. Przede wszystkim dlatego, że po stronie ukraińskiej w ciągu dnia były problemy z systemem odpraw – dodał.

– Z 600 osób z pociągu do Przemyśla tylko 25 potrzebowało pomocy punktu recepcyjnego – podał konkretny przykład tego, co ma miejsce przy granicy.

Zapewnił też, że polskie służby z jednej strony weryfikują przybywających pod kątem bezpieczeństwa, ale z drugiej starają się nie utrudniać.

– Jeśli są małe dzieci z mamami, te dzieci nie mają paszportów, to nie będziemy tych dzieci rozdzielać z mamami – podkreślił.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments