Prezydent USA Joe Biden zaatakował Rosję za to, co ma miejsce na Ukrainie. „Putin jest agresorem. Putin wybrał tę wojnę, a teraz on i jego kraj poniosą tego konsekwencje” – stwierdził.

USA wprowadzają sankcje

Wprowadzam kolejne silne sankcje, nowe ograniczenia narzucone na to, co może być eksportowane do Rosji” – poinformował wczoraj Biden.

Dowiedzieliśmy się, że każde aktywo, jakie Rosja posiada w USA, będzie zamrożone. Sankcje obejmą też pięć największych rosyjskich banków, które posiadają ponad bilion dolarów aktywów.

Sankcjonujemy rosyjskie banki, które mają ponad bilion dolarów aktywów. Odcięliśmy największy bank Rosji, posiadający ponad 1/3 aktywów Rosji. Odcięliśmy go od systemów finansowych USA” – wyjaśnił Biden.

Blokada spotka 4 kolejne duże rosyjskie banki. „W to wchodzi bank VTB, drugi największy bank w tym kraju, mający 250 mld dolarów aktywów” – mówił prezydent USA.

Rozszerzono też listę nazwisk rosyjskich biznesmenów i polityków, którzy są obłożeni sankcjami.

„Ograniczamy zdolności Rosji do prowadzenia działalności biznesowej w dolarach, euro, funtach i jenach, bycia częścią globalnej gospodarki”, tłumaczył Biden. „Zmniejszymy ich możliwości finansowania i rozwijania własnej armii. Narzucimy poważne sankcje, i zmniejszymy ich możliwości do konkurowania w gospodarce wysokotechnologicznej XXI wieku. Już widzimy, jak upadł rubel. Waluta Rosji doszła do najniższego poziomu historycznie” – dodał.

„Odetniemy około połowy importu wysokotechnologicznego dla Rosji. To uderzy bardzo mocno w zdolność modernizacji wojsk, bardzo mocno ograniczy to ich przemysł lotniczy – w tym programy kosmiczne. Uderzy to w ich zdolność budowy statków i uniemożliwi im konkurowanie gospodarcze” – mówił dalej.

Prezydent USA był też pytany o wyłączenie Rosji z systemu SWIFT. „Sankcje, które zaproponowaliśmy dla banków, mają takie same konsekwencje, może nawet większe – to po pierwsze. Po drugie, to jest zawsze opcja, ale w tej chwili nie takie jest stanowisko, które chce przyjąć reszta Europy”.

Chiny pomogą Rosji?

Wiele zależy teraz od Chin, które mogą pomóc przetrwać Rosji ciężki okres związany z sankcjami. Ewentualna blokada SWIFT może z kolei pomóc w rozwoju pekińskiego CBDC, cyfrowej waluty, jaką stworzył Ludowy Bank Chin.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments