Nakazy, zakazy i nowe przepisy! Nadchodzi rewolucja na rynku nieruchomości!

Udostępnij

Kawa z Agentem to nowy cykl emitowany na kanale Portfel Polaka poświęcony tematyce rynku nieruchomości. Jeśli jesteś inwestorem lub po prostu ciekawi Cię rynek nieruchomości, a nie masz czasu przeglądać kilkunastu portali, aby być na bieżąco – to program właśnie dla Ciebie!

W kolejnym odcinku Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate omówiła obecną sytuację na rynku nieruchomości w Polsce i Europie.

Świadectwo energetyczne obowiązkowe od 28 kwietnia 2023 r.

Świadectwo energetyczne budynku jest dokumentem określającym zapotrzebowanie na energię. Ważność świadectwa to 10 lat, o ile nie nastąpiła termomodernizacja. Koszt wyrobienia świadectwa energetycznego to kilkaset złotych. Ponosi go oczywiście właściciel nieruchomości.

Celem świadectw jest promowanie budownictwa efektywnego energetycznie i zwiększanie świadomości społecznej w zakresie możliwości uzyskania oszczędności energii w budynkach.

Co się zmieni od 28 kwietnia?

28 kwietnia wchodzą w życie ogromne zmiany, które spowodują, że świadectwo to będzie wymagane przy każdej transakcji sprzedaży nieruchomości, a także przy umowie najmu. Będzie ono niezbędne także przy budowie domu.

Od 28 kwietnia w przypadku sprzedaży mieszkania lub domu sprzedający musi pokazać świadectwo nabywcy w momencie zawierania mieszkania umowy przenoszącej własność i je przekazać. Informację o świadectwie trzeba będzie obowiązkowo zawrzeć już w ogłoszeniu o sprzedaży.

W przypadku wynajmu nieruchomości, kopię tego certyfikatu należy dołączyć do umowy najmu w momencie jej zawierania. Informacje o świadectwie energetycznym trzeba będzie podać w ogłoszeniu o wynajmie. Świadectwo musi dotyczyć tylko wynajmowanej lub sprzedawanej nieruchomości, albo nawet jej części – na przykład pokoju, gdy wynajmujemy wyłącznie pokój.

Co więcej, w przypadku budowy domu, inwestor będzie miał obowiązek dołączyć kopię świadectwa energetycznego do wniosku o pozwolenie na użytkowanie budynku lub do zawiadomienia o zakończeniu budowy. Za brak wymaganego certyfikatu lub błędne sporządzenie świadectwa grozi kara grzywny.

Będzie zakaz kotłów gazowych! Od kiedy?

Zgodnie z prowadzoną polityką klimatyczną, Komisja Europejska chce wprowadzić zakaz pieców węglowych olejowych i gazowych. Zakaz instalacji pieców tego typu ma obowiązywać od 2027 roku w nowym budownictwie oraz od 2030 – w modernizowanych domach.

Negocjacje jeszcze trwają, a propozycja nie uwzględnia konieczności wymiany w domach już zainstalowanych kotłów.

Czeka nas prawdziwa rewolucja na rynku nieruchomości

Niebawem każdy budynek w Polsce będzie posiadał własną klasę energetyczną – na wzór tych ze sprzętu AGD. Ministerstwo Rozwoju i Technologii właśnie pracuje nad nowymi przepisami w tej sprawie.

Zbiega się to z czwartkową decyzją Unii Europejskiej, która wstępnie postanowiła, że od 2026 roku wszystkie nowe budynki publiczne w UE będą musiały być zeroemisyjne, a wszystkie pozostałe nowe budynki – od 2028.

Zgodnie z nowymi regulacjami każdy budynek będzie musiał posiadać dokument, w którym znajdzie się świadectwo energetyczne nieruchomości oraz informacja do jakiej klasy energetycznej dany budynek należy. Wszystko ma być na wzór oznakowania sprzętu AGD.

Rezultatem wejścia w życie nowych przepisów będzie również całkowita zmiana myślenia o nieruchomości, co w efekcie przełoży się na niższe rachunki za energię. Kupując mieszkanie lub dom będziemy chcieli wiedzieć, ile ich utrzymanie będzie kosztować.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również