Te budynki w Polsce są najwyższe…

562

Nie da się zaprzeczyć, iż rywalizacja jest nieodłącznie wpisana w naturę człowieka i w większość wytworów jego wyobraźni. Nie omija to także architektury, w której projektanci stawiają sobie coraz to wyższe poprzeczki. To stwierdzenie należy traktować dosłownie – trend budowania coraz wyższych budynków jest obecnie doskonale widoczny praktycznie we wszystkich największych miastach świata. W Polsce nie jest inaczej, a najbardziej widowiskowe projekty w naszym kraju realizowane są oczywiście w Warszawie.

Warto wiedzieć, że pod względem liczby wieżowców nasza stolica plasuje się na imponującym szóstym miejscu w Europie. Co więcej, w drugiej połowie lutego tego roku, po zamontowaniu iglicy, to biurowiec stojący właśnie w centrum Warszawy stał się najwyższym budynkiem nie tylko naszego kraju, lecz także całej Unii Europejskiej. Oczywiście nie został on jeszcze oddany do użytku, wciąż trwają prace wykończeniowe, ale jego konstrukcja została już ukończona i po ponad 65 latach zabrał on pozycję lidera najwyższego budynku naszego kraju, najsłynniejszemu warszawskiemu wieżowcowi.

Jak prezentuje się całe zestawienie Top 5 najwyższych budynków w Polsce? Gdzie się znajdują i ile mierzą wysokości? Czy w planach są kolejne wieżowce, które mogą zamieszać w tym rankingu? Jak nasz kraj prezentuje się pod tym względem na tle całego świata? Te wszystkie informacje zostaną zaprezentowane poniżej, na początek budynek plasujący się na piątej lokacie wśród najwyższych w naszym kraju:

Najwyższe budynki w Polsce – miejsce 5: Warsaw Trade Tower

Warsaw Trade Tower to wieżowiec biurowy zlokalizowany przy ulicy Chłodnej 51 w dzielnicy Wola w Warszawie. Za projekt odpowiadają architekci ze studia RTKL. Biurowiec zbudowany został w latach 1997-1999 przez koreański koncern Daewoo, a następnie przez wiele lat dominował on w panoramie stolicy. Budynek liczy 208 metrów wysokości, na które składają się 42 kondygnacje naziemne – 2 handlowe, 35 biurowych i 5 technicznych. Linia jego dachu znajduje się na 184 metrach. Fundament Warsaw Trade Tower sięga 11 metrów pod ziemię i opiera się na 156 palach. Centralnym elementem budynku jest żelbetowy trzon, w którego wnętrzu znajdują się szybkobieżne windy, osiągające prędkość 7 metrów na sekundę.

W latach 2015-2016 obiekt przeszedł gruntowną modernizację. Odnowiono hol wejściowy i atrium, wewnątrz ulokowano też wiele punktów usługowych, przydatnych dla pracowników tamtejszych biur. W tym samym okresie obiekt pomyślnie przeszedł proces certyfikacji środowiskowej BREEAM In-Use i uzyskał ocenę Very Good w kategorii wydajność zasobów.

Najwyższe budynki w Polsce – miejsce 4: Sky Tower

Sky Tower to jedyny budynek w ścisłej czołówce, który nie znajduje się w Warszawie. Zlokalizowany jest we Wrocławiu, przy ulicy Powstańców Śląskich 95, i wraz z dwoma innymi, znacznie niższymi budynkami, stanowi kompleks mieszkalny, biurowy, handlowo-usługowy i rekreacyjny. Budowa obiektu rozpoczęła się w grudniu 2007 roku, a zakończyła – w maju 2012 roku. W tym czasie kilkukrotnie dochodziło do zmiany formy i wysokości budynku, jak i samych architektów. Finalnie inwestor powierzył nadzór nad budową budynku studiu architektonicznemu Fold. Pierwotnie zakładano, że będzie miał on aż 258 metrów wysokości, dzięki czemu objąłby pozycję lidera pod tym względem w Polsce. Ostatecznie jednak całkowita wysokość budynku wyniosła 215 metrów.

Sky Tower liczy sobie 51 kondygnacji. Znajduje się z nim aż 236 apartamentów mieszkalnych. Na 48. piętrze znajduje się jeden z nich o powierzchni 227 metrów kwadratowych, który jest trzecim najwyżej położonym apartamentem w Europie. Wyceniany jest na ponad 11,3 miliona złotych.

Najwyższe budynki w Polsce – miejsce 3: Warsaw Spire

Warsaw Spire to kompleks trzech budynków biurowych w Warszawie znajdujący się w dzielnicy Wola, przy placu Europejskim 1, 2 i 6. Najwyższy z nich mierzy 220 metrów, a linia jego dachu znajduje się na 184 metrach. Ma 49 kondygnacji naziemnych i 5 podziemnych. Za projekt wieżowca odpowiada belgijska pracownia architektoniczna Jaspers & Eyers Partners.

Warsaw Spire

Prace budowlane zostały rozpoczęte w połowie 2011 roku od wykonywania ścian szczelinowych ograniczających bryłę budynku na pięciu kondygnacjach podziemnych, na których powstał parking. Według projektu wykonane ściany szczelinowe są najgłębszymi jakie wykonano do tej pory w Polsce, a ich konstrukcja sięga do głębokości 55 metrów poniżej poziomu terenu. Takie zagłębienie ścian spowodowane jest znaczną głębokością stropu warstwy gruntów nieprzepuszczalnych. Budynek został ukończony w 2016 roku.

Wewnątrz kompleksu powstał przestronny, otwarty dla mieszkańców miasta plac, wraz z elementami małej architektury, otoczonymi terenami zielonymi. Inwestor posadził tam 140 drzew i ok. 14 tysięcy innych roślin. Powstało także jeziorko i długi na 120 metrów kaskadowy strumień. Warto dodać, że Warsaw Spire pomyślnie przeszedł proces certyfikacji środowiskowej BREEAM i uzyskał ocenę Excellent, a w 2017 roku otrzymał nagrodę dla najlepszej inwestycji biurowej (Best Office & Business Development) na targach MIPIM w Cannes.

Najwyższe budynki w Polsce – miejsce 2: Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki do do 21 lutego 2021 roku najwyższy budynek w Polsce, a w tej chwili wicelider tego zestawienia. Zlokalizowany jest w Śródmieściu Warszawy, przy placu Defilad 1. Pałac stanowił “dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Pomysłodawcą budowy Pałacu Kultury i Nauki był Józef Stalin. Projektant architektury wieżowca, Lew Rudniew, chciał, aby był on w stylu polskim, objechał więc różne miasta (między innymi Kraków, Chełmno i Zamość) w celu zgromadzenia potrzebnych informacji i zapoznania się z polską architekturą. Następnie wraz ze swoim zespołem stworzył pięć projektów. Polska strona dołożyła do wybranego projektu umieszczenie w gmachu teatrów, sal wystawowych oraz wyposażenie Sali Kongresowej w dodatkowe wejście.

Pałac Kultury i Nauki

Dla zadecydowania o wysokości obiektu architekci rosyjscy i polscy zebrali się w rejonie mostu Śląsko-Dąbrowskiego na prawym brzegu Wisły. Nad osią przyszłego drapacza chmur latał mały samolot ciągnący za sobą balon. Grupa stojąca koło mostu miała kontakt radiowy z pilotem samolotu. Początkowo balon latał na wysokości 100 metrów, potem coraz wyżej: 110 i 120. Rosjanie z Rudniewem na czele uznali, że 120 metrów wystarczy dla najwyższego punktu miasta. Polacy z prowadzącym grupę pełnomocnikiem ds. budowy pałacu i zarazem naczelnym architektem Warszawy Józefem Sigalinem zaczęli jednak wołać “Wyżej!” po każdych kolejnych 10 metrach podwyższania wysokości balonu. Ostatecznie ustalono, że będzie miał on wysokość 230 metrów, w praktyce jednak okazał się on jeszcze wyższy – mierzy 237 metrów.

Budowa gmachu trwała od 1 maja 1952 do 21 lipca 1955 roku. Pracowało przy niej od 3500 do 5000 robotników ze Związku Radzieckiego i około 4000 robotników polskich. Właścicielem gmachu jest miasto stołeczne Warszawa. 2 lutego 2007 roku, decyzją pełniącego obowiązki Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Macieja Czeredysa, obiekt wpisano do rejestru zabytków i objęto go ochroną. Budynek liczy sobie 42 kondygnacje. Co ciekawe tarcza zegara na wieży Pałacu Kultury i Nauki legitymuje się średnicą 6 metrów, co czyni go drugim największym zegarem w Europie. Jest również drugim najwyżej umieszczonym zegarem na świecie.

Pałac Kultury i Nauki jest siedzibą wielu przedsiębiorstw i instytucji użyteczności publicznej, w tym czterech teatrów, dwóch muzeów (Narodowego Muzeum Techniki i Muzeum Ewolucji PAN), kina, Collegium Civitas, władz Polskiej Akademii Nauk oraz Rady Doskonałości Naukowej. Organizowane są tam także różnego typu wystawy i targi – od 1958 przez wiele lat odbywały się tam Międzynarodowe Targi Książki i towarzyszące im kiermasze. Mieści się w nim sala konferencyjno-widowiskowa na 3000 osób o nazwie Sala Kongresowa oraz Pałac Młodzieży z basenem.

Najwyższy budynek w Polsce: Varso Tower

Varso Tower, to część kompleksu Varso Place, powstającego na działce u zbiegu Chmielnej i Jana Pawła II w Warszawie, naprzeciwko Dworca Centralnego. Jego adres to ulica Chmielna 69-71. Jego projekt stworzyła renomowana pracownia Foster and Partners, pod kierownictwem światowej sławy architekta – Normana Fostera, w którego portfolio znajdują się tak sławne obiekty, jak choćby 30 St Mary Axe, ratusz w Londynie czy główna siedziba Apple w Cupertino. Od 21 lutego 2021 roku, kiedy zakończono montaż ważącej 73 tony i mierzącej 80 metrów iglicy, a co za tym idzie, ukończono jego konstrukcję, jest on najwyższym budynkiem nie tylko w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej. Mierzy 310 metrów, przez co wyprzedza nawet słynny londyński biurowiec The Shard – o 0,4 metra.

Varso Tower liczy sobie 53 kondygnacje. Budynek pokrywają szyby wysokie na 4 metry, które zapewnią znakomity dostęp światła naturalnego w jego wnętrzu. Jako jeden z najbardziej ekologicznych budynków w Polsce, Varso Tower posiada liczne rozwiązania zapewniające oszczędność energii, jak również komfort i bezpieczeństwo przyszłych użytkowników. Do odwiedzin w Varso Tower zachęci pełne zieleni lobby, na którego ścianach znajdzie się ręcznie wykonana mozaika. Stamtąd, dwie przeszklone windy zabiorą pasażerów z prędkością 8 m/s na szczyt wieżowca, gdzie będzie można podziwiać panoramę miasta. Dwa tarasy widokowe znajdą się na wysokości 205 metrów oraz 230 metrów, czyli nawet dwukrotnie wyżej niż taras widokowy w Pałacu Kultury i Nauki. Na piętrach od 46. do 48. otwarta zostanie również restauracja z widokiem na Warszawę.

Choć konstrukcja została już ukończona, budynek wciąż nie został oddany do użytku. Obecnie trwają prace wykończeniowe, ich koniec planowany jest na pierwszy kwartał 2022 roku. Warto dodać, że jest Varso Tower pierwszą tak dużą inwestycją realizowaną w naszym kraju, która w procesie certyfikacji środowiskowej BREEAM ma uzyskać maksymalną notę Outstanding.

Najwyższe budynki w Polsce – czy planowane są kolejne rekordowe wieżowce?

W zasadzie Top 5 powyższego zestawienia w najbliższej przyszłości nie ulegnie zmianie. Zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem w najbliższych latach będzie oddanie do użytku wieżowca Varso Tower. Jednak jeszcze w tym roku ma zostać oddany do użytku szósty budynek w naszym kraju, którego wysokość przekroczy 200 metrów. Nosi on nazwę Warsaw Unit i jest zlokalizowany przy rondzie Daszyńskiego, w dzielnicy Wola w Warszawie. Będzie on mierzył 202 metry i posiadał kondygnacji.

Budowa wieżowca wyrastającego w samym centrum biznesowej strefy Warszawy rozpoczęła się w kwietniu 2017 roku. Prace zbliżają się ku końcowi, a budynek ma być oddany do użytku w bieżącym roku. Na ostatnim piętrze znajdzie się ogólnodostępna restauracja, z której będzie można podziwiać panoramę stolicy. Warsaw Unit będzie certyfikowany w procesie BREEAM na poziomie Excellent.

Unikalnym w skali kraju elementem architektury tego obiektu jest zastosowanie w jego części elewacji typu Dragon Skin, czyli fasady kinetycznej. Złożona będzie z kilku tysięcy ruchomych płytek, które mają reagować na podmuchy wiatru. Rozwiązanie to pojawi się w Polsce po raz pierwszy.

Najwyższe budynki w Polsce vs świat

Varso Tower plasuje się obecnie w okolicy 90. miejsca najwyższych budynków na świecie. Jak zostało jednak wspomniane, jest to najwyższy budynek Unii Europejskiej. Jeśli jednak chodzi o całą Europę, zajmuje on zaszczytne miejsce tuż za podium. Trzy najwyższe wieżowce naszego kontynentu znajdują się w Rosji. Trzecie miejsce zajmuje budynek o nazwie OKO w Moskwie (354 metry), pozycja wicelidera należy do Wieży Federacji, także w Moskwie (373,7 metra), a zdecydowanie najwyższym budynkiem Europy i 15. najwyższym świata jest mierzące 462 metry Łachta Centr w Petersburgu.

Jeśli chodzi o inne kontynenty, to wyższe budynki od Varso Tower znajdują się jeszcze jedynie w Stanach Zjednoczonych, Australii (tylko 1 – mierzący 322,5 metra Q1 Tower w Gold Coast) oraz oczywiście w Azji.

Najwyższym budynkiem na świecie jest znajdujący się w Dubaju wieżowiec Burj Khalifa. Mierzy on bezkonkurencyjne 828 metrów i liczy sobie 163 kondygnacje. Oficjalnie otwarto go 4 stycznia 2010 roku, a jego wygląd nawiązuje do kwiatu pustyni oraz architektury islamu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments