Najwyższe budynki mieszkalne w Polsce

1950

Segment mieszkalnych drapaczy chmur cały czas intensywnie się rozwija. Większość najwyższych budynków tego typu powstała w ubiegłej dekadzie. Oczywiście, jeśli chodzi o ich wysokość, to żaden nie może się równać ze światowym rekordzistą – Burj Khalifa. Mierzący 828 metrów wieżowiec stojący w Dubaju posiada funkcję mieszkalną – w przeciwieństwie do choćby Pałacu Kultury i Nauki. Z kolei najwyższym budynkiem mieszkalnym w Europie jest londyński The Shard. Mierzy on 309,6 metra, a na jego kondygnacjach od 53 do 65 znajdują się apartamenty.

Jak wygląda sytuacja w Polsce? Ranking Top 10 najwyższych budynków mieszkalnych w naszym kraju zostanie zaprezentowany poniżej:

Miejsce 10 – Osiedle Gwiazdy

Na Osiedle Gwiazdy w Katowicach, składa się 7 identycznych wieżowców wybudowanych w 1978 roku na terenach kopalni “Katowice”. Mierzą 81 metrów wysokości i mają 27 kondygnacji.

Miejsce 8 (ex aequo) – Platinum Towers

Platinum Towers w Warszawie to zespół dwóch 22-piętrowych budynków apartamentowych, zlokalizowany pomiędzy ulicą Grzybowską i ulicą Wronią w warszawskiej dzielnicy Wola. Został wzniesiony w latach 2007-2009. Wieżowce mierzą 85 metrów wysokości. Znajduje się w nich 396 apartamentów oraz trzypoziomowy parking podziemny na około tysiąc samochodów. Na dwóch ostatnich kondygnacjach wieżowców znajdują się ogrody zimowe oraz duże tarasy widokowe. Natomiast na parterze tworzącym swoiste podium umieszczona jest galeria handlowa, łącząca oba budynki Platinum Towers.

Miejsce 8 (ex aequo) – Aura Sky

Aura Sky to kolejny warszawski wysokościowiec w zestawieniu. Znajduje się on na terenie dzielnicy Praga Południe w otoczeniu ulic Ostrobramskiej i Rodziewiczówny. Budowa nieruchomości wystartowała w 2015 roku i została zakończona w 2019. Użytkowa powierzchnia tego obiektu liczącego 26 kondygnacji wynosi 30 tysięcy metrów kwadratowych, natomiast wysokość – podobnie, jak w przypadku Platinum Towers – to 85 metrów. W budynku Aura Sky znajduje się 575 mieszkań. Z najwyższych kondygnacji można podziwiać panoramę centrum Warszawy.

Miejsce 7 – Kukurydze

Kukurydze to zespół trzech wieżowców mieszkalnych położonych w Katowicach na Osiedlu Tysiąclecia, naprzeciwko Parku Śląskiego, przy ulicy Zawiszy Czarnego. Budynki mają charakterystyczny kształt kolby kukurydzy, ponieważ balkony mieszkań mają kolisty kształt. Inspiracją dla architektów Kukurydz, Henryka Buszko i Aleksandra Franty, były bliźniacze wieżowce Marina City wybudowane w Chicago. Budynki powstały w latach 1988-1991. Wieżowce posiadają 26 kondygnacji i mierzą 87 metrów wysokości.

Miejsce 6 – Babka Tower

Babka Tower to pierwszy wybudowany w naszym kraju wieżowiec, którego wysokość przekracza 100 metrów. Znajduje się przy alei Jana Pawła II 80 w Warszawie. Jego budowę ukończono w 2000 roku, liczy sobie 28 kondygnacji i mierzy 105 metrów. Znajduje się w nim 299 mieszkań.

Miejsce 5 – Łucka City

Łucka City to kolejny warszawski wieżowiec w zestawieniu. Wybudowano go w latach 2000-2004 przy ulicy Łuckiej 13/15. Liczy sobie 30 kondygnacji, a jego wysokość mierzy 120 metrów. Znajdują się w nim łącznie 342 mieszkania. Pomimo swoich imponujących wymiarów, wysokościowiec ten jest powszechnie uważany za najbrzydszy i najgorzej zaprojektowany wieżowiec stolicy.

Miejsce 4 – Sea Towers Sea Towers w Gdyni

Sea Towers to kompleks składający się z dwóch wieżowców o wspólnej podstawie zlokalizowany w Gdyni, przy ulicy Hryniewickiego 6. Wybudowano go w latach 2006-2009. Wyższa z dwóch wież mierzy aż 141,6 metra. Budynek liczy sobie 38 kondygnacji, na których znajduje się łącznie 265 mieszkań. Do każdego z nich przyporządkowane jest także jedno z indywidualnych miejsc postojowych w garażu podziemnym. Z tarasu widokowego na ostatnim piętrze można podziwiać nie tylko Zatokę Gdańską, lecz również Półwysep Helski, a nawet znaczną część Trójmiasta.

Miejsce 3 – Cosmopolitan

Kolejnym warszawskim wieżowcem w zestawieniu jest Cosmopolitan. Znajduje się przy ulicy Twardej 4. Wybudowano go w latach 2010-2013. Liczy sobie 44 piętra i mierzy 160 metrów wysokości. Znajdują się w nim 252 apartamenty. Ostatnie cztery piętra zajmują najbardziej prestiżowe w obrębie tej inwestycji dwupoziomowe, około 400-metrowe apartamenty, usytuowane wyżej niż taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki.

Miejsce 2 – Złota 44 Złota 44 w Warszawie

Podstawowe informacje

Drugim najwyższym budynkiem mieszkalnym w Polsce i najwyższym w Warszawie, jest charakterystyczny apartamentowiec Złota 44. Zlokalizowany jest w Śródmieściu Warszawy, właśnie przy ulicy Złotej 44. Jego budowa rozpoczęła się w marcu 2008 roku, a jej zakończenie nastąpiło jesienią 2013. Bryła wieżowca przypomina żagiel, zaprojektowana została przez słynnego architekta – Daniela Libeskinda. Co ciekawe, inspiracją dla Libeskinda było jednak skrzydło orła – symbol zmieniającej się Warszawy, Polski i wolności. Budynek mierzy 192 metry i liczy sobie 52 kondygnacje.

Apartamenty

Apartamenty mieszczą się na piętrach 9-52. Ich średnia wielkość to 120 metrów kwadratowych. Zostały one wyposażone w system HMS, umożliwiający zarówno komputerowe sterowanie klimatyzacją, żaluzjami, ogrzewaniem czy oświetleniem, jak i zamówienie posiłku z restauracji bądź innej usługi. Każdy z mieszkańców otrzymał indywidualną kartę magnetyczną, umożliwiającą wjazd windą wyłącznie na piętro, na którym znajduje się apartament jej właściciela. Do dyspozycji mieszkańców budynku zostały udostępnione także takie udogodnienia, jak:

 • 24-metrowy basen
 • Sauna
 • Centrum spa
 • Taras widokowy
 • Fitness klub z salą do jogi
 • Recepcja z concierge
 • Sala kinowa
 • Symulator gry w golfa
 • Piwniczka do starzenia win

Ciekawostki

W budynku po raz pierwszy w Polsce zastosowano trójszybową fasadę modułową Triple Glazed Unit, która jest konstruowana w warsztacie, a nie na miejscu budowy i charakteryzuje się niskim współczynnikiem przenikania ciepła oraz silną izolacją akustyczną. Złota 44 jest także pierwszym wieżowcem w Polsce, którego elementy fasady zostały poddane Testowi Florydy i przeszły go pozytywnie.

Co ciekawe, w międzynarodowym konkursie International Property Awards 2015, apartamentowiec został uznany za Najlepszą rezydencję w Unii Europejskiej, zdobywając główne nagrody w trzech kategoriach:

 • Najlepsza inwestycja mieszkaniowa
 • Najlepszy apartament
 • Najlepszy projekt wnętrz apartamentów pokazowych

Najwyższy budynek mieszkalny w Polsce – Sky Tower Sky Tower we Wrocławiu

Podstawowe informacje

Najwyższy budynek mieszkalny w Polsce – Sky Tower, zlokalizowany jest we Wrocławiu przy ulicy Powstańców Śląskich 95. Budowa obiektu rozpoczęła się w grudniu 2007 roku, a zakończyła – w maju 2012 roku. W tym czasie kilkukrotnie dochodziło do zmiany formy i wysokości budynku, jak i samych architektów. Finalnie inwestor powierzył nadzór nad budową budynku studiu architektonicznemu Fold. Pierwotnie zakładano, że będzie miał on aż 258 metrów wysokości. Ostatecznie jednak całkowita wysokość budynku wyniosła 215 metrów.

Apartamenty i taras widokowy

Sky Tower liczy sobie 51 kondygnacji. Znajduje się z nim 236 apartamentów mieszkalnych. Umieszczone są one na piętrach 12-48. Na 48. piętrze znajduje się jeden z nich o powierzchni 227 metrów kwadratowych, który jest trzecim najwyżej położonym apartamentem w Europie. Wyceniany jest na ponad 11,3 miliona złotych. Na ostatniej kondygnacji znajduje się natomiast najwyżej położony w Polsce taras widokowy. Przy dobrej pogodzie widoczność może wynosić nawet 100 kilometrów, co sprawia, że można zobaczyć z niego Śnieżkę – najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów.

Interesuje Cię tematyka wieżowców? Zajrzyj do artykułu prezentującego ranking najwyższych drapaczy chmur na świecie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments