Najwyższe wieżowce na świecie… co z Polską?

drapacze chmur

drapacze chmurWieżowce zyskały ogromną popularność już pod koniec XIX wieku. Budzące podziw monumentalne budowle zostały momentalnie określone terminem “drapacze chmur”. Za najstarszy wieżowiec powszechnie uważa się Grand Midland Hotel, który stanął w Londynie w 1873 roku. Jednak za ich kolebkę, uchodzą Stany Zjednoczone, a konkretnie Chicago. Stawiane tam konstrukcje już od samego początku imponowały rozmachem i przyćmiewały Europę. W XXI wieku sytuacja jednak kolejny raz gwałtownie uległa zmianie. Liderem pod względem najbardziej monumentalnych drapaczy chmur nie jest żaden z tych kontynentów. Dziś rynek tych obiektów został kompletnie zdominowany przez Azję. W top 10 znajduje się tylko jeden budynek z USA, a w top 15 tylko jeden z Europy. Nie ma co przedłużać, poznajmy 15 najwyższych drapaczy chmur na świecie i poznajmy, najwyższe wieżowce w Polsce.

Miejsce 15 – Landmark 81

Landmark 81 stoi w mieście Ho Chi Minh w Wietnamie. To najwyższy budynek w tym kraju, jego wysokość wynosi 461,2 metra. Liczy sobie 81 kondygnacji. Został ukończony w lipca 2018 roku. Koszt jego budowy wyniósł 1,42 miliarda dolarów.

Miejsce 14 – Łachta Centr

To najwyższy europejski budynek, tak więc jedyny w zestawieniu. Konstrukcja została w całości ukończona już na początku 2018, jednak wciąż trwają prace wykończeniowe, do końca bieżącego roku ma być w pełni oddany do użytku. Będzie się w nim mieścić siedziba główna Gazpromu. Stoi w Petersburgu, w dzielnicy Łachta. Jego wysokość wynosi 462 metry, liczy sobie 87 kondygnacji. Koszt jego budowy wyniósł aż ponad 1,8 miliarda dolarów.

Miejsce 13 – Central Park Tower

Central Park Tower stoi w Nowym Jorku, na Manhattanie. Otwarcie nastąpiło we wrześniu 2019 roku. Jego wysokość mierzy 472 metra, liczba pięter wynosi 131. Co ciekawe, to budynek wielofunkcyjny, lecz w większości wypełniony apartamentami mieszkalnymi, co czyni go najwyższym obiektem tego typu na świecie.

Miejsce 12 – International Commerce Center

International Commerce Center stoi w regionie Koulun w Hongkongu. Ukończono go w 2010 roku. Jego wysokość wynosi 484 metry i liczy sobie 118 kondygnacji. Na najwyższym znajduje się basen.

Miejsce 11 – Shanghai World Financial Center

Wieżowiec stoi w Szanghaju w dzielnicy Pudong. Jest najwyższym budynkiem na świecie z otworem. Został oddany do użytku w 2008 roku. Mierzy 492,3 metra. Liczy sobie 101 kondygnacji. Koszt budowy wyniósł około 1,25 miliarda dolarów.

Miejsce 10 – Taipei 101

Taipei 101 stoi w mieście Tajpej na Tajwanie. Ukończony został w 2004 roku i do stycznia 2010 był najwyższym budynkiem na świecie. Mierzy 509,2 metra i liczy sobie 101 kondygnacji. Jest zaliczany do “Siedmiu cudów inżynierii” według Discovery Channel oraz “Nowych Siedmiu Cudów Świata” według Newsweek. Koszt budowy szacuje się na 700 milionów dolarów.

Miejsce 9 – China Zun

China Zun, nazywany także CITIC Tower stoi w Pekinie. Został ukończony w 2018 roku. Jego wysokość wynosi 528 metrów, a liczba kondygnacji 108. Jego charakterystyczną cechą konstrukcji jest przewężenie w środkowej części, co sprawia, że wygląda zjawiskowo.

Miejsce 8 – Tianjin CTF Finance Center

Wieżowiec stoi w mieście Tiencin w Chinach. Został ukończony w 2019 roku. Jego wysokość wynosi 530 metrów, a liczba kondygnacji 98, co czyni go najwyższym budynkiem na świecie posiadającym mniej niż 100 pięter.

Miejsce 7 – Guangzhou CTF Finance Center

Wieżowiec stoi w mieście Kanton w Chinach. Ukończony został w 2016 roku, a jego wysokość także wynosi 530 metrów, ale jako że został zbudowany wcześniej, znajduje się wyżej w rankingu. Liczy sobie 111 kondygnacji. Koszt jego budowy szacowany jest na 1,5 miliarda dolarów.

Miejsce 6 – One World Trade Center

One World Trade Center powstało w miejscu biurowców WTC zniszczonych w wyniku zamachu z 11 września 2001 roku w Nowym Jorku. Wieżowiec został otwarty w 2014. Jego wysokość wynosi 541,3 metra a liczba kondygnacji 104. Budynek został zaprojektowany przez legendarnego architekta Daniela Libeskinda, następnie pewne modyfikacje naniósł David Childs.

Miejsce 5 – Lotte World Tower

Lotte World Tower stoi w Seulu, stolicy Korei Południowej. Wieżowiec został otwarty w kwietniu 2017 roku. Jego wysokość wynosi 555,7 metra, a liczba kondygnacji 123.

Miejsce 4 – Ping An Finance Center

Ten budynek stoi w Shenzhen w Chinach. Otwarto go w 2017 roku, jest najwyższym wieżowcem typu biurowego na świecie. Jego wysokość wynosi 599,1 metra, a liczba pięter 115.

Miejsce 3 – Abraj al-Bait

To postmodernistyczny budynek wzniesiony w Mekce, w Arabii Saudyjskiej. Posiada kilka globalnych rekordów – jest najwyższym hotelem na świecie, najwyższą wieżą zegarową oraz największym budynkiem pod względem powierzchni, która wynosi aż 1,5 miliona metrów kwadratowych. Ukończono go w 2012 roku, jego wysokość wynosi 601 metrów, a liczba kondygnacji 120. Co ciekawe, stoi bezpośrednio przy największym na świecie meczecie i zarazem najświętszym miejscu islamu – Świętym Meczecie.

Miejsce 2 – Shanghai Tower

Shanghai Tower także stoi w dzielnicy Pudong w Szanghaju. Oddany do użytku został w 2017 roku, a koszt jego budowy wyniósł absolutnie rekordowe 2,4 miliarda dolarów. Jest najwyższym na świecie walcowatym wieżowcem – składa się z dziewięciu nakładających się na siebie budynków, które otaczają dwie fasady – jedna zewnętrzna, a druga bezpośrednio stykająca się z budynkami. Jego wysokość wynosi 632 metry, a liczba kondygnacji 128.

Miejsce 1 – Burj Khalifa

Burj Khalifa stoi w Dubaju. Jego nazwa pochodzi od imienia obecnego prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Oficjalnie otwarto go 4 stycznia 2010 roku. Jego wysokość wynosi 828 metrów, a liczba pięter 163. Koszt budowy wyniósł 1,5 miliarda dolarów. Jego wygląd nawiązuje do kwiatu pustyni oraz architektury islamu.

Drapacze chmur w Polsce

W naszym kraju sytuacja wygląda dość nietypowo, ponieważ najwyższym budynkiem wciąż jest Pałac Kultury i Nauki, który został ukończony w 1955 roku. Mierzy 237 metrów i liczy sobie 42 kondygnacje. Drugi najwyższy wieżowiec również stoi w Warszawie – jest nim oddany do użytku w 2016 roku Warsaw Spire. Mierzy 220 metrów i liczy sobie 49 kondygnacji.

Już niebawem jednak te dwie budowle mają spaść na drugą i trzecią pozycję. W 2021 roku ma zostać ukończony wieżowiec o nazwie Varso. Budowany jest w warszawskiej dzielnicy Wola. Ma mierzyć 310 metrów, co oznacza, że stanie się najwyższym budynkiem Unii Europejskiej. Ma liczyć 53 piętra.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments