21 listopada ubiegłego roku w podwarszawskim Mszczonowie otwarto basen Deepspot o głębokości 45,4 metra. Przez ponad siedem miesięcy nasz kraj mógł poszczycić się posiadaniem najgłębszego basenu na świecie. Niestety, 27 czerwca pozycja globalnego lidera pod tym względem została nam zabrana. Jaki basen został w ostatnich tygodniach wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa? Jaka jest jego głębokość? Przekonamy się poniżej.
Deep Dive Dubai – najgłębszy basen na świecie
Podstawowe informacje
Deep Dive Dubai to nowopowstały podwodny kompleks, który określany jest mianem podwodnego miasta. Basen ten wypełnia 14,6 miliona litrów wody, a jego głębokość wynosi absolutnie bezkonkurencyjne 60 metrów. Kryty basen mieści się w konstrukcji o powierzchni 1,5 tysiąca metrów kwadratowych i ma kształt ostrygi, co jest ukłonem w stronę dziedzictwa poławiaczy pereł w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Woda utrzymywana jest w temperaturze 30 stopni Celsjusza, dzięki czemu można nurkować w cienkim stroju kąpielowym. Co więcej, woda w basenie jest filtrowana i krąży co sześć godzin przez krzemionkową skałę wulkaniczną, technologię filtrów opracowaną przez NASA i promieniowanie UV w jednym z największych i najszybszych systemów filtrujących w regionie.
Dodatkowe atrakcje
Nurkowie mogą odkrywać „opuszczone”, zatopione mieszkania w podwodnym mieście i zagrać w szachy, bilard czy piłkarzyki. W basenie znajdują się także dwa podwodne pomieszczenia z suchą komorą na wysokości 6 i 21 metrów. Wewnątrz zainstalowano najnowocześniejsze systemy oświetleniowe i nagłośnieniowe, aby stworzyć różnorodną atmosferę. Ponadto, ściany podwodnego miasta Deep Dive Dubai ozdabia kolorowe graffiti malowane specjalną farbą, dzięki której wszystko jest wyraźnie widoczne pod wodą.
Deep Dive Dubai oferuje atrakcje zarówno dla początkujących, jak i certyfikowanych nurków. Mogą oni również samodzielnie odkrywać podwodne miasto lub wybrać się na wycieczkę z jednym z przewodników. Zadbano także o bezpieczeństwo. Wokół basenu zainstalowano 56 kamer, a także nowoczesną komorę hiperbaryczną (dekompresyjną), która pomieści 12 osób, na wypadek awaryjnych sytuacji.
Otwarcie i koszt
Warto zaznaczyć, że obecnie basen jest otwarty tylko na zaproszenie, a oficjalne otwarcie zaplanowano na 29 lipca. Będzie to jednak – jak nietrudno się domyślić – kosztowna rozrywka. Według oficjalnego cennika za 60 minut pod wodą trzeba zapłacić od około 500 do 1500 złotych, w zależności od wymaganego sprzętu.
Najpierw Burj Khalifa, później Deep Dive Dubai?
Co ciekawe, eksperci zalecają, by nie odwiedzać najwyższego budynku świata – Burj Khalifa w Dubaju, od razu po wizycie w Deep Dive Dubai. Dlaczego? Ponieważ, po każdym nurkowaniu zaleca się odczekanie 18-24 godzin przed wejściem na wysokość większą niż 300 metrów nad poziomem morza. Zalecenie to ma związek z ogromną różnicą ciśnień. Jednak jeśli najpierw odwiedzimy Burj Khalifa, możemy spokojnie udać się do Deep Dive Dubai bez żadnego ryzyka.
Deepspot – najgłębszy basen w Polsce i Europie
Podstawowe informacje
Otwarty 21 listopada ubiegłego roku w Mszczonowie pod Warszawą Deepspot to kolejna inwestycja marki Flyspot, która zajmuje się udostępnianiem tuneli aerodynamicznych w Warszawie i w Katowicach oraz dysponuje jedynym w Polsce symulatorem lotu Boeingiem 737. Basen ten mieści 8 tysięcy metrów sześciennych wody, czyli prawie tyle ile znajduje się w 27 basenach olimpijskich. Woda w basenie jest przejrzysta do samego dna i cieplejsza niż w tradycyjnych zbiornikach, co umożliwia pływanie bez pianki termoizolacyjnej. Jej krystaliczna toń ma zapewnić nurkującym niezwykłe doznania, porównywalne do swobodnego dryfowania w przestrzeni.
W basenie mogą trenować zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Dla tych ostatnich w ofercie kompleksowe szkolenie nurkowe kończące się certyfikatem. Również freediverzy mogą w Deepspot realizować kolejne wyzwania. Wszystkie treningi mają odbywać się pod czujnym okiem instruktorów, przy użyciu najnowocześniejszego i bezpiecznego sprzętu.
Ceny
Basen Deepspot otwarty jest przez siedem dni w tygodniu. Nurkowanie w nim kosztuje od 189 do 269 złotych, zależnie od rodzaju treningu divingu, jego długości oraz tego, czy znajduje się w godzinach szczytu.
Ciekawostki
Budowa odbywała się z wykorzystaniem cementu CEMEX z cementowni w Rudnikach, dostawca betonu towarowego, firma Budokrusz, wyprodukowała dwie klasy betonu konstrukcyjnego do budowy płyty fundamentowej obiektu. Budowa pochłonęła 5 tysięcy metrów sześciennych betonu.
Ponadto w kompleksie powstał specjalny system filtracji o wydajności 80 razy większej niż w tradycyjnym basenie, aby utrzymać krystaliczną czystość wody. Dzięki niemu woda jest filtrowana jedynie 4 razy na dobę. Czerpanie i wypusty wody zaplanowano w taki sposób, że jej ruch jest praktycznie niewyczuwalny dla użytkowników.