Dzień Inwestora Indywidualnego

Poznaj największe europejskie firmy – ranking 2021

Udostępnij

Kapitalizacja największych firm na świecie – takich, jak Apple czy Microsoft – przekracza 2 biliony dolarów. O najniższy stopień podium walczy natomiast Alphabet (szerzej znane jako Google) z największym przedsiębiorstwem Bliskiego Wschodu – Saudi Aramco. Obie te spółki są warte około 1,9 biliona USD. W Europie nie znajdziemy podmiotów podobnej wielkości.

Nie znaczy to jednak, że i na naszym kontynencie nie ma wielkich firm o znaczeniu globalnym – kapitalizacja kilkunastu czołowych przekracza nawet 100 miliardów dolarów. Poniżej zaprezentowany zostanie ranking Top 10 największych europejskich firm pod względem kapitalizacji w 2021 roku. Zestawienie zamyka:

Miejsce 10 – TotalEnergies

TotalEnergies – do maja 2021 roku znane jako Total, to francuskie przedsiębiorstwo petrochemiczne, którego działalność obejmuje wydobycie i przeróbkę ropy naftowej i gazu ziemnego, a także ich transport, dystrybucję i marketing. TotalEnergies jest także producentem wyrobów chemicznych. Jest jedną z pięciu największych prywatnych spółek naftowych na świecie.

Przedsiębiorstwo TotalEnergies zostało założone w 1924 roku w Paryżu. Dziś firma prowadzi interesy w 130 krajach, zatrudniając 105 tysięcy pracowników. Ponadto, obsługuje ponad 4 milionów klientów dziennie w ponad 15 tysięcy stacjach paliw na całym świecie. Spółka notowana jest na francuskiej giełdzie Euronext oraz kilku innych światowych parkietach. Jej kapitalizacja w chwili pisania tego tekstu wynosi 123 miliardy dolarów.

Miejsce 9 – Volkswagen Logo Volkswagen

Volkswagen to niemiecki koncern motoryzacyjny z siedzibą w Wolfsburgu w Dolnej Saksonii założony 28 maja 1937 roku. Posiada on 48 zakładów produkcyjnych na całym świecie. Działa w 154 krajach. Produkuje ponad 10 milionów samochodów rocznie, co czyni go drugim największym producentem aut na świecie. Ponadto, Volkswagen zatrudnia ponad 600 tysięcy osób. Firma notowana jest na frankfurckiej giełdzie FWB. Jej kapitalizacja w chwili pisania tego tekstu wynosi 140 miliardów dolarów.

Miejsce 8 – Unilever

Unilever to holendersko-brytyjska firma zajmująca się produkcją artykułów żywnościowych oraz środków czystości i higieny osobistej. Powstała w 1929 roku przez fuzję brytyjskiego producenta mydła Lever Brothers i holenderskiego margaryny Margarine Unie. Powodem takiego połączenia było korzystanie z tego samego surowca – oleju palmowego. Posiada ona dwie siedziby – w Londynie i Rotterdamie.

Unilever posiada łącznie ponad 400 różnych marek na całym świecie, jednakże firma koncentruje się na trzynastu swoich najbardziej zyskownych markach, nazywanych billion-dollar brands (miliardowe marki), których średnia roczna sprzedaż przekracza miliard dolarów. Najlepsze 25 marek daje firmie Unilever ponad 70% całego rocznego dochodu. Przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 155 tysięcy pracowników na całym świecie, również w Polsce posiada cztery działające fabryki, a także centrum magazynowania i dystrybucji oraz centrum usług finansowo-logistycznych. Spółka notowana jest na wielu giełdach w tym londyńskiej LSE, holenderskiej Euronext oraz nowojorskiej NYSE. Jej kapitalizacja w chwili pisania tego tekstu wynosi 141 miliardów dolarów.

Miejsce 7 – Royal Dutch Shell Dystrybutor Shell

Royal Dutch Shell to brytyjsko-holenderski koncern paliwowy zajmujący się wydobyciem, przetwórstwem, przesyłem, dystrybucją i sprzedażą ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Powstał w 1907 roku w wyniku połączenia holenderskiego Royal Dutch Petroleum Company z brytyjskim “Shell” Transport and Trading Company. Spółka posiada dwie siedziby, w Hadze i w Londynie. Notowana jest na wielu światowych giełdach, w tym na londyńskiej LSE, holenderskiej Euronext oraz nowojorskiej NYSE. Firma zatrudnia ponad 85 tysięcy pracowników na całym świecie. Jej kapitalizacja w chwili pisania tego tekstu wynosi 163 miliardy dolarów.

Miejsce 6 – SAP Logo SAP

SAP to niemieckie przedsiębiorstwo informatyczne, pionier i największy dostawca oprogramowania biznesowego ERP. Założone zostało w 1972 roku, a jego siedziba mieści się Walldorf na południu Niemiec. Zatrudnia około 100 tysięcy pracowników na całym świecie. Notowane jest zarówno na frankfurckiej giełdzie FWB, jak i nowojorskiej NYSE. Kapitalizacja SAP w chwili pisania tego tekstu wynosi 168 miliardów dolarów.

Miejsce 5 – Novartis

Novartis to szwajcarski koncern farmaceutyczny, powstały w 1996 roku w wyniku fuzji spółek Ciba-Ceigy i Sandoz. To drugie przedsiębiorstwo słynęło z tego, że w 1938 roku jako pierwsze zsyntetyzowało psychodelik LSD. Siedziba koncernu mieści się w Bazylei. Zatrudnia około 110 tysięcy pracowników na całym świecie, posiada nawet dwa zakłady produkcyjne w Polsce. Notowany jest na szwajcarskiej giełdzie SIX oraz nowojorskiej NYSE. Kapitalizacja Novartis w chwili pisania tego tekstu wynosi 186 miliardów dolarów.

Miejsce 4 – AstraZeneca Szczepionka AstraZeneca

AstraZeneca to brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny. Powstał w 1999 roku w wyniku fuzji brytyjskiej firmy Zeneca i szwedzkiej Astra. Produkuje leki z działów:

  • Onkologii
  • Pulmonologii
  • Gastroenterologii
  • Kardiologii
  • Neurologii
  • Anestezjologii
  • Antybiotykoterapii.

Siedziba firmy mieści się w Londynie. Notowana jest na londyńskiej giełdzie LSE, nowojorskiej NYSE oraz szwedzkiej NASDAQ. AstraZeneca zatrudnia ponad 60 tysięcy pracowników, a jej fabryki znajdują się w 18 krajach. Kapitalizacja firmy w chwili pisania tego tekstu wynosi 188 miliardów dolarów.

Miejsce 3 – Novo Nordisk

Novo Nordisk to duńska firma farmaceutyczna. Powstała w 1989 roku w wyniku fuzji przedsiębiorstw Novo Industri i Nordisk Gentofte. Jest światowym liderem w produkcji insuliny. Zajmuje się także wytwarzaniem środków dla pacjentów chorych na hemofilię; hormonu wzrostu oraz środków dla terapii hormonalnej. Jej siedziba mieści się na przedmieściach Kopenhagi. Notowana jest na duńskiej giełdzie NASDAQ Copenhagen oraz nowojorskiej NYSE. Novo Nordisk zatrudnia 32 500 osób i sprzedaje swoje produkty w 179 krajach świata. Kapitalizacja firmy w chwili pisania tego tekstu wynosi 232 miliardy dolarów.

Miejsce 2 – Roche Holding

Roche Holding to szwajcarski koncern złożony z producenta farmaceutyków Hoffmann-La Roche oraz dostawcy aparatury medycznej Roche Diagnostics. Firma powstała już w 1896 roku, a jej siedziba mieści się w Bazylei. Znana głównie z produkcji witamin, lecz nie tylko. Wprowadziła do światowego lecznictwa popularne leki z grupy benzodiazepin, takie jak Librium, Valium, Rohypnol. Spółka jest także producentem Tamiflu (oseltamiwiru), leku antywirusowego stosowanego przeciw grypie, czy preparatów stosowanych w onkologii i kardiologii. Firma zatrudnia ponad 100 tysięcy pracowników w 150 krajach. Notowana jest na szwajcarskiej giełdzie SIX. Kapitalizacja Roche Holding w chwili pisania tego tekstu wynosi aż 321 miliardów dolarów.

Największa europejska firma 2021 – Nestlé Batonik firmy Nestle

Nestlé to szwajcarskie przedsiębiorstwo spożywcze założone w 1866 roku. Siedziba mieści się w Vevey, w kantonie Vaud w Szwajcarii. Jest zdecydowanie największą firmą spożywczą na świecie oraz światowym liderem w produkcji odżywek dziecięcych, mleka w proszku, kawy rozpuszczalnej, lodów, wód mineralnych i karmy dla zwierząt. Aż 29 marek firmy Nestlé to billion-frank brands, co oznacza że ich roczna sprzedaż przekracza miliard franków szwajcarskich. Spółka zatrudnia około 350 tysięcy pracowników. Notowana jest na szwajcarskiej giełdzie SIX. Jej rekordowa w Europie kapitalizacja wynosi w chwili pisania tego tekstu aż 337 miliardów dolarów.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również