Amerykańskie koncerny Pfizer i Moderna podnoszą ceny szczepionek przeciw COVID-19. Nowe kwoty będą zawarte w najnowszym kontrakcie zawartym z Unią Europejską. Informację podał w niedzielę „Financial Times”.

Szczepionki po wyższych cenach

Umowa z UE przewiduje, że do 2023 roku Pfizer i Moderna dostarczą wspólnocie europejskiej do 2,1 mld dawek szczepionek. Bruksela decyduje się na specyfiki obu firm, bowiem okazało się, że ich produkty są skuteczniejsze od tych Johnson & Johnson i AstraZeneca.

Tyle że cena szczepionki Moderny w ramach nowej umowy wzrośnie z 22,60 do 25,50 dol. za dawkę. Z kolei Pfizera z blisko 18,40 do 23,14 dol.

Dochody firm szczepionkowych

Już w środę dziennik „Wall Street Journal” poinformował zaś, że dzięki sprzedaży szczepionki na COVID-19 oraz innych leków dochody Pfizera za drugi kwartał 2021 roku prawie dwukrotnie przebiły prognozy analityków. Szczepionka przyniosła firmie aż 7,84 mld dol.

Prognozuje się, że w tym roku jego dochody ze sprzedaży specyfiku powinny osiągnąć 33,5 mld dol. Firma musi tylko dostarczyć na rynek 2,1 mld dawek.

Dlaczego trwają dalsze zakupy szczepionek?

UE nadal zamierza skupować szczepionki w 2022 r.? Dlaczego? Po pierwsze, nie wiadomo, w jakim kierunku będzie ewoluował koronawirus. Do tego Komisja Europejska poinformowała już nawet oficjalnie, że szczepionki mogą być konieczne ze względu na ewentualną konieczność podania trzeciej dawki specyfiku przeciw COVID-19.

We wtorek KE dodała też, że wszystko wskazuje na to, że do końca lata uda się zaszczepić 70 proc. dorosłych mieszkańców Unii.

Polskie władze przyznały także niedawno, że pewną ewentualnością może być w niedalekiej przyszłości wprowadzenie odpłatnych szczepień na COVID-19. Obecnie zabieg jest bezpłatny.

Jak zaś idzie walka z pandemią? Wiele wskazuje, że najgorsze może być już jednak za nami. Nowe szczepy koronawirusa – przynajmniej jak na razie – nie są odporne na szczepionki. Choć np. w Wielkiej Brytanii liczba chorych rośnie, nie idzie za tym skok hospitalizacji. Może to jednak także wynikać z faktu, że wariant delta – obecnie dominujący – jest mniej groźny dla organizmów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments