Dzienna liczba zakażeń na COVID-19 w naszym kraju przekracza obecnie 30 tysięcy przypadków. Często zdarza się więc tak, iż choć jesteśmy zaszczepieni, to mieliśmy kontakt z osobą chorą i – choć przechodzimy koronawirusa bezobjawowo – to trafiamy na izolację, która według obecnych przepisów trwa 10 dni, a w przypadku wystąpienia objawów – po 13 dniach od ich początku. Z kolei, jeżeli mieliśmy kontakt z osobą zakażoną, lecz nie zrobiliśmy testu, trafiamy na kwarantannę. Ona również trwa 10 dni, chyba że zrobimy test na COVID-19 i uzyskamy wynik negatywny.
Przebywanie w domu potrafi oczywiście być niezwykle przyjemne – w zaciszu własnego mieszkania można znaleźć mnóstwo ciekawych i relaksujących rzeczy do zrobienia. Problem jednak zaczyna się wtedy, kiedy pozostanie w domu staje się przymusowe – jak to ma miejsce w przypadku kwarantanny lub izolacji. Jak zatem konkretnie w naszych czterech ścianach możemy spędzić czas w takiej sytuacji w sposób przyjemny i pożyteczny? Co robić, aby się nie nudzić? Kilka naszych pomysłów zaprezentujemy poniżej:
Nadrób swoje książkowe zaległości
Czas wolny podczas izolacji lub kwarantanny z całą pewnością można wartościowo spożytkować czytając książki. Prawdopodobnie każdy z nas ma kilka zaległych pozycji, na które wcześniej trudno było znaleźć chwilę – teraz to idealny moment, aby zanurzyć się w świat literatury – najlepiej wraz w towarzystwie kubka gorącej aromatycznej herbaty lub kakao. W wielu przypadkach ilość zaległych tytułów jest tak duża, że te dwa tygodnie izolacji absolutnie nie wystarczą nam by je wszystkie przeczytać.
Dodatkowo, część z nas może również zrobić porządki w domowej biblioteczce i przykładowo poukładać wszystko tematycznie, alfabetycznie lub chronologicznie. Dzięki temu łatwiej będzie znaleźć pozycje, które gdzieś się zapodziały lub odkryć tytuły, o których zdarzyło nam się zapomnieć po zakupie.
Co jeśli jednak nie masz pomysłu po jaki tytuł sięgnąć? Zaglądając do tego artykułu przekonasz się z jakimi trendami czytelnictwa mamy do czynienia w Polsce w dobie pandemii, a nawet jakie gatunki oraz którzy autorzy są u nas najchętniej czytani. W dzisiejszych czasach natychmiastowy zakup książki nie stanowi żadnego problemu. Nie musimy czekać na dostawę, jeśli zdecydujemy się na nabycie danego tytułu w formie ebooka.
Wybierz się na wirtualną wizytę do muzeum
Wiele instytucji kultury – w związku z pandemią COVID-19 – przygotowało bogatą ofertę, umożliwiającą kontakt ze sztuką poprzez kanały internetowe. W wyniku wprowadzonych ograniczeń i restrykcji sanitarnych aż w ponad 80% muzeach z całego świata opracowano nową strategię działania online.
Co więcej, do takiej wirtualnej wizyty nie potrzebujemy paszportu ani biletu. Często muzea nie tylko udostępniają swoje zbiory zwiedzającym online, ale również proponują wirtualne spacery, czy nawet posiadają także specjalną ofertę edukacyjną dla dzieci z propozycją publikacji w wersji elektronicznej, gier i filmów.
Słynne muzea oferujące wirtualną wizytę za darmo
Na jakie placówki warto zwrócić szczególną uwagę ze względu na ich wyjątkową ofertę? Oto nasze propozycje:
- The British Museum w Londynie
- Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku
- Narodowa Galeria Sztuki w Waszyngtonie
- Muzeum Orsay w Paryżu
- Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie
- Galeria Uffizi we Florencji
- Luwr w Paryżu
- Teatro-Museu Dalí de Figueres w północnej Katalonii
- Muzea Watykańskie.
Sięgnij po spektakle teatralne i opery online
Wielu z nas w czasie kwarantanny czy izolacji niezwykle brakuje możliwości wyjścia do teatru. Na szczęście żyjemy w na tyle dogodnych czasach, że z własnej kanapy możemy oglądać spektakle o dowolnej porze. Przymusowa kwarantanna dla jednych może więc okazać się dobrą okazją do powtórzenia ulubionych przedstawień, a dla innych szansą do nadrobienia zaległości. I to wszystko za darmo w sieci – za pomocą odpowiednich platform VOD. Dwie największe z nich w naszym kraju w obszarze teatru to Ninateka oraz TVP VOD.
Jeśli natomiast pragniemy poszerzyć swoje horyzonty kulturalne lub po prostu przypomnieć sobie swoje ulubione opory – gdy jesteśmy koneserami tej formy kultury – możemy sięgnąć po szeroką ofertę online najwybitniejszych zagranicznych przedstawień operowych z całego świata – i to całkowicie za darmo. Dla przykładu, telewizja ARTE oferuje dostęp do całej gamy bogatej i unikatowej formy sztuki operowej online – konkretnie spektakli wystawianych na najważniejszych scenach operowych Europy. Co więcej, wszystkie dostępne są z polskimi napisami.
Wyjątkowa oferta of The Metropolitan Opera
Z kolei nowojorska The Metropolitan Opera zaprasza na “Nightly Met Opera Streams”, czyli codzienne bezpłatne streamingi z oper nagranych w ramach cyklu “Live in HD”. Codziennie na stronie i w aplikacji Met Opery dostępna jest nowa opera. Streaming danej opery aktywny jest przez 20 godzin, aby każdy danego dnia mógł po nią sięgnąć – niezależnie od różnicy czasu.
Poeksperymentuj z gotowaniem
Gotowanie w czasie kwarantanny jest świetnym pomysłem praktycznie dla każdego, ale w szczególności dla dwóch grup osób. Pierwsza to taka, która nigdy nie gotowała i do tej pory korzystała ze stołówek w pracy lub korzystała z usług cateringowych. Drugą stanowią osoby, które gotować potrafią i lubią, a teraz mają w końcu więcej czasu na kulinarne eksperymenty.
Dla pierwszej grupy jest to idealny czas do nauki gotowania. W końcu mają na to czas, więc zamiast wydawać fortuny na jedzenie w dostawie czy usługi cateringowe, warto zacząć próbować przygotowywać potrawy samodzielnie. Nie dość, że przyrządzenie smacznego i estetycznego dania sprawia wielką satysfakcję, to jeszcze nasz portfel nam za to podziękuje.
Z kolei dla miłośników gotowania, kwarantanna lub izolacja może stanowić idealny czas na eksperymentowanie z nowymi przepisami, przygotowanie dań, które od dawna pragnęli przyrządzić lub których po prostu bardzo chcieli spróbować, ale do tej pory nie znaleźli na to czasu. Jeśli brakuje nam inspiracji, w poszukiwaniu ciekawych przepisów warto zajrzeć do sieci lub obejrzeć programy słynnych kucharzy – nie tylko tych światowych, ale również naszych rodzimych. Tutaj możesz poczytać o najpopularniejszych polskich kulinarnych celebrytach, którzy mogą Cię zainspirować.
Uporządkuj swoją garderobę
Każdy z nas ma w swojej szafie ubrania, w których nie chodzi. Są to albo zbyt pochopnie zrobione zakupy, nietrafione prezenty, albo ubrania w złym rozmiarze. Czas wolny to idealny moment na uporządkowanie swojej garderoby i wyselekcjonowanie z niej ubrań, których już po prostu raczej nie założymy. Najlepiej będzie, jeśli posegregujemy je na rzeczy, które następnie wrzucimy do kontenerów na odzież używaną oraz te, które możemy sprzedać przez Internet. Dzięki temu, nie dość, że zrobimy miejsce w szafie i w końcu zapanuje w niej porządek, to jeszcze sprzedając nieużywane ubrania, których i tak nie założymy, zarobimy trochę pieniędzy.
Wykonuj codziennie ćwiczenia gimnastyczne
Nasze ciało wcale nie musi tracić na przymusowym pobycie w domu. Jeśli nawet nie mamy dostępu do ciężarów, to warto w tym czasie skupić się nad tym, co zazwyczaj pomijamy po regularnym treningu. Mowa tutaj oczywiście o rozciąganiu i poprawie mobilności mięśniowej.
W efekcie, bez względu na to, czy możemy sobie zorganizować domową siłownię czy nie, pamiętajmy, aby 15 minut dziennie poświęcać na ćwiczenia rozciągające. Do ich wykonania wystarczy nam ściana, kanapa i właściwie każdy stabilny obiekt, który pozwoli na wygodne podparcie się. Pamiętajmy, aby wytrzymać w każdej pozycji przynajmniej 30 sekund. Wykonując stretching każdego dnia, łatwo będzie nam zaobserwować postępy. Jeżeli codziennie uda nam się przesunąć granicę naciągnięcia mięśnia o przynajmniej kilka milimetrów, możemy to uznać za sukces.
Ćwiczenia na kręgosłup również się przydadzą
Ponadto, warto także skoncentrować się na ćwiczeniach na kręgosłup – zwłaszcza jeśli ze względu na pandemię przeszliśmy na tryb pracy zdalnej i spędzamy więcej czasu w pozycji siedzącej, przed ekranem komputera. W związku z długotrwałym siedzeniem, często w nie do końca poprawnej pozycji, możemy w przyszłości odczuwać dolegliwości związane z kręgosłupem i plecami. Najlepiej więc zadbać o wzmocnienie tych partii ciała, gdy w końcu mamy na to czas. W Internecie znajdziemy mnóstwo nagrań instruujących jak poprawnie wykonywać ćwiczenia na kręgosłup.
Sięgnij po gry planszowe
Czas spędzany w domu możemy też wykorzystać na integrację z naszymi domownikami – niezależnie czy mowa tutaj o rodzinie czy o współlokatorach. Kiedy nie mamy na to pomysłu z pomocą przychodzą nam gry planszowe, których jest teraz ogromny wybór i każdy może znaleźć coś dla siebie. Ewentualnie, warto z półek odkurzyć zapomniane puzzle, które poprzednim pokoleniom dawały mnóstwo radości.
Gry planszowe są doskonałym pomysłem w szczególności dla tych, którzy przebywają na kwarantannie całymi rodzinami. Planszówki są bowiem niezastąpionym elementem w rozwoju dziecka i sposobem na wzmacnianie i pielęgnowanie więzi rodzinnych. Z grania w nie, dziecko wynosi wiele korzyści: uczy się rywalizacji, a także zaczyna rozumieć, że nie zawsze i we wszystkim można wygrywać. Gry planszowe to także doskonała okazja do doskonalenia logicznego i analitycznego myślenia, tworzenia kreatywnych rozwiązań, szybkiego liczenia, a nawet nauki czytania. Jest to więc wysiłek intelektualny, niosący za sobą same korzyści.