Najdroższe uczelnie na świecie – czy tylko dla najbogatszych?

764

W Polsce do płatnych studiów zalicza się jedynie studia niestacjonarne oraz kierunki oferowane przez uczelnie niepubliczne. Najdroższym kierunkiem studiów w naszym kraju jest prowadzony w języku angielskim kierunek Aviation Law and Professional Pilot Licence oferowany przez Uczelnię Łazarskiego w Warszawie. Cena za rok akademicki wynosi ponad 110 tysięcy złotych. Ta suma wydaje się astronomiczna, lecz to jednak i tak stosunkowo niewiele w porównaniu z uczelniami w USA – to właśnie one są najdroższe na świecie.

W Stanach Zjednoczonych suma kredytów zaciągniętych na studia przekracza 1,5 biliona dolarów. Te pożyczki wyprzedzają swoją wielkością nawet długi z kart kredytowych. Na niektóre uczelnie jednak nawet kredyt nie wystarczy – aby tam studiować trzeba posiadać po prostu fortunę. Najbardziej elitarne amerykańskie uniwersytety wyróżniają się nie tylko wysokim poziomem kształcenia i listą znamienitych absolwentów, ale także drakońskim czesnym. Zestawienie 10 najdroższych uniwersytetów na świecie zostanie przedstawione w dalszej części tekstu, na początek jednak zwróćmy uwagę co wyróżnia uczelnie dla bogatych.

Najdroższe uczelnie na świecie – cechy charakterystyczne

Skąd tak niewiarygodnie wysokie koszty nauki na niektórych amerykańskich, prestiżowych uczelniach? Po pierwsze, szkoły te znajdują się w dużych i zazwyczaj bardzo drogich metropoliach. Uniwersytety płacą więc więcej swoim pracownikom, aby zrekompensować im wysokie koszty życia w wielkich miastach. Drogie jest utrzymanie kampusów, dodatkowo uczelnie płacą także wyższe podatki. Szkoły te mają także stosunkowo niewielu studentów, na których przypada wyższa liczba pracowników naukowych, którym wypłacić trzeba pensje, niezależnie od tego czy na zajęcia przychodzi 200 czy 20 studentów. Ponadto, pamiętać należy że wymienione uczelnie, to szkoły prywatne, tak więc obok kształcenia studentów mają także przynosić wysokie zyski.

Co ciekawe, cena wcale nie idzie w parze z poziomem kształcenia. Spośród 10 najdroższych uczelni na świecie, na liście najlepszych uniwersytetów znalazła się tylko jedna.

Czas przedstawić ranking 10 najdroższych uczelni na świecie. Na początek:

Najdroższe uczelnie na świecie – miejsce 10: University of Chicago

University of Chicago to jedna z najlepszych uczelni na świecie, ale także najdroższych. Ta instytucja szkolnictwa wyższego znajduje się w Illinois, a ufundowana została w 1890 roku przez przez przedsiębiorcę i twórcę koncernu Standard Oil, Johna Rockefellera. Na uczelni kształci się około 16 tysięcy osób, z czego około 6000 na studiach licencjackich. Absolwentami tej uczelni byli m.in. Milton Friedman, Philip Roth czy obecny dyrektor generalny Microsoftu Satya Nadella. Ta instytucja edukacyjna ma także największą prasę uniwersytecką w Stanach Zjednoczonych. Ile wynosi czesne? 57 711 dolarów rocznie.

Najdroższe uczelnie na świecie – miejsce 9: John Hopkins University

John Hopkins University to uniwersytet znajdujący się w Baltimore. Ta instytucja szkolnictwa wyższego jest organizacją non-profit, a zarazem uczelnią prywatną, znana głównie ze swoich prac badawczych. John Hopkins University został założony w 1876 roku i pomógł mu fundacja Johna Hopkinsa. Szkoła znana jest również ze swojej pracy w naukach przyrodniczych, badaniach medycznych, inżynierii i innych pracach naukowych. Ile wynosi czesne? 57 820 dolarów rocznie.

Najdroższe uczelnie na świecie – miejsce 8: Parsons New School for Design

Parsons New School for Design to szkoła artystyczna i projektowa, która znajduje się w Nowym Jorku. William Merritt Chase założył tę uczelnie w roku 1896, a w 1970 stała się ona częścią New School for Social Research. Ile wynosi czesne? 57 910 dolarów rocznie.

Najdroższe uczelnie na świecie – miejsce 7: Dartmouth College

Dartmouth College znajduje się w stanie New Hampshire. Eleazar Wheelock założył ten prywatny uniwersytet badawczy w 1769 roku Jest więc on jednym z dziewięciu Kolonialnych Kolegiów, które uznano przed uzyskaniem niepodległości przez Stany Zjednoczone. Mury tej uczelni opuścili m.in. wybitny poeta amerykański Robert Frost czy były gubernator stanu Nowy Jork Nelson Rockefeller. Ile wynosi czesne? 57 996 dolarów rocznie.

Najdroższe uczelnie na świecie – miejsce 6: Claremont McKenna College

Claremont McKenna College znajduje się w stanie Kalifornia, w pobliżu Los Angeles. Uczelnia słynie z prywatnej praktyki sztuk wyzwolonych. Na początku było to kolegium mężczyzn, ale od 1976 roku zaczęły uczyć się w nim także studentki. ę znakomitą szkołę ukończył m.in. słynny aktor Robin Williams. Ile wynosi czesne? 58 065 dolarów rocznie.

Najdroższe uczelnie na świecie – miejsce 5: Wesleyan University

Wesleyan University zlokalizowany jest w stanie Connecticut. Ta instytucja została założona w 1831 roku przez Metodystyczny Kościół Episkopalny. Jest to uczelnia sztuk wyzwolonych, a jej studia na kierunku filmoznawstwa są niezwykle prestiżowe – zajmują bardzo wysokie miejsca w rankingach. Łącznie Wesleyan oferuje studia na 44 kierunkach. W programie ma też ponad 900 różnych kursów. Studiuje tutaj niemal 2900 osób. Ten uniwersytet ukończyli m.in. pisarz Daniel Handler czy reżyser Michael Bay. Ile wynosi czesne? 58 502 dolary rocznie.

Najdroższe uczelnie na świecie – miejsce 4: Columbia University

Columbia University znajduje się w samym centrum Nowego Jorku. Jest niezwykle prestiżową, cenioną na całym świecie instytucją zarządzającą Nagrodą Pulitzera, a 101 jej absolwentów zostało laureatami Nagrody Nobla. Jej absolwentem jest nawet Barack Obama. Co ciekawe, w 2014 roku została tam utworzona Katedra Studiów Polskich. Ponadto, jest to jedna z oryginalnych uczelni kolonialnych w USA i był to pierwszy amerykański instytut, który wprowadził dyplom medyczny. Ile wynosi czesne? Podstawowo 58 742 dolary rocznie, na niektórych kierunkach jednak znacznie drożej. Za najdroższy kierunek studiów na Columbia University uważane są studia z zakresu biznesu. Tam pierwszy rok kosztuje ponad 100 tysięcy dolarów.

Najdroższe uczelnie na świecie – miejsce 3: Harvey Mudd College

Harvey Mudd College zlokalizowane jest w stanie Kalifornia, bezpośrednio sąsiaduje z Claremont McKenna College. Uczelnia powstała w 1955 roku i dzięki pomocy rodziny i przyjaciela Harveya Mudda zebrała środki na funkcjonowanie. Uniwersytet należy do jednego z najlepszych w dziedzinie inżynierii, matematyki i nauk ścisłych w Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe, studenci łączą tutaj wiedzę humanistyczną i ścisłą. Uniwersytet jest zdania, że nie trzeba rezygnować ze swoich zainteresowań humanistycznych, by być dobrym naukowcem, a zrozumienie historii i polityki może nawet przyczynić się do bycia lepszym uczonym. Wśród sławnych absolwentów warto wymienić wybitnych astronautów: George’a Nelsona oraz Stanleya Love’a. Ile wynosi czesne? 58 913 dolarów rocznie.

Najdroższe uczelnie na świecie – miejsce 2: New York University

New York University jest jedną z najbardziej renomowanych instytucji szkolnictwa wyższego na świecie. Tę uczelnię założono w 1831 roku. Jej cechą charakterystyczną jest wysyłanie dużej liczby studentów na inne uczelnie poprzez program wymiany. Mury uczelni w przeszłości opuściły tacy celebryci, jak Angelina Jolie czy Lady Gaga oraz legendarny reżyser Martin Scorsese. Ile wynosi czesne? 59 337 dolarów rocznie.

Miejsce 1 – najdroższa uczelnia na świecie: Sarah Lawrence College

Sarah Lawrence College także znajduje się w Nowym Jorku. Został założony w 1926 roku przez Williama Van Duzera Lawrence. Uczelnia słynie z wysokich standardów akademickich i z dostosowanego do indywidualnych potrzeb studenta toku studiów. Około 90% zajęć ma charakter seminariów – nie ma tu żadnych oficjalnych kursów czy wykładów, a egzaminy niemal nie istnieją. Uczelnia jest ukierunkowana na nauki artystyczne. Wykładają tutaj światowej sławy naukowcy, pisarze, artyści. Co ciekawe, przez pierwsze 42 lata funkcjonowania, była to uczelnia tylko dla kobiet, dopiero w 1968 roku stała się koedukacyjna. Sarah Lawrence College może pochwalić się też znanymi absolwentami. Tę uczelnię ukończyli słynni reżyserowie Brian De Palma, Jeffrey Jacob Abrams oraz żona Johna Lennona – Yoko Ono. Ile wynosi czesne? Rekordowe 61 236 dolarów rocznie.

Najdroższy kierunek studiów na świecie

Co ciekawe, uniwersytet oferujący najdroższy pojedynczy kierunek studiów na świecie, nie znalazł się w top 10 najdroższych uczelni ogółem – roczne czesne wynosi 48 600 dolarów. Jest to Vanderbilt University. Znajduje się w Nashville i oferuje studia na kierunku prawa za łączny koszt przekraczający 775 tysięcy dolarów. Uczelnia została założona w 1873 roku i posiada największą liczbę pracowników akademickich w całym stanie Tennessee. Proces nauczania na tej uczelni jest bardzo rygorystyczny. Podobnie jak rekrutacji – szkoła przyjmuje tylko 12% kandydatów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments