Najciekawsze gry wydane w 2021 – lista najlepszych produkcji

204

Rok 2021 to pierwsze oficjalne dwanaście miesięcy z next-genowymi konsolami. Mowa tutaj oczywiście o Xbox Series X i Sony PlayStation 5. Jako, że mamy już ostatnie dni grudnia, warto podsumować to, co wydarzyło się przez minione 52 tygodnie w branży gamingowej. A działo się naprawdę sporo – i tym razem mogliśmy zagrać w wiele niesamowitych produkcji, niezależnie od tego czy preferujemy sprzęt od Microsoftu, Sony, Nintendo czy zwyczajne PC. Poniżej zostanie opublikowane zestawienie najlepszych gier wideo, które zadebiutowały w 2021 roku – bez podziału na platformy.

Tworząc ten ranking najciekawszych tytułów, wzięliśmy pod uwagę oceny w serwisie Metacritic, a także liczne rozdania nagród, w tym The Game Awards i Golden Joystick Awards. Czołową dziesiątkę listy zamyka:

Miejsce 10 – Halo Infinite

Podstawowe informacje Hełm Master Chiefa z serii gier Halo

Halo Infinite to gra z gatunku FPS stworzona przez 343 Industries, wydana 8 grudnia takie platformy, jak PC, Xbox Series X, Xbox Series S i Xbox One. Kiedy losy ludzkości zawisną na włosku, Master Chief stawi czoła najbardziej bezwzględnemu przeciwnikowi, z jakim przyszło mu się kiedykolwiek zmierzyć. Załóżmy pancerz największego bohatera ludzkości, by przeżyć niesamowitą przygodę i na własne oczy przekonać się o ogromie pierścienia Halo.

Recenzje i nagrody

Gra spotkała się z bardzo przychylnym odbiorem branży. Na portalu Metacritic tytuł zdobył 87 punktów na podstawie 93 recenzji branżowych specjalistów, a od graczy uzyskał ocenę 8,5/10. Mało tego, gra otrzymała również nagrodę Gry Roku według graczy na gali The Game Awards.

Miejsce 9 – Ratchet & Clank: Rift Apart

Podstawowe informacje

Ratchet & Clank: Rift Apart to przygodowa gra akcji stworzona przez Insomniac Games i wydana 11 czerwca na platformę PlayStation 5. Kiedy doktor Nefarious wykorzystuje urządzenie do przenoszenia się między wymiarami, żeby znaleźć galaktykę, w której zawsze zwycięża, Ratchet i Clank zostają rozdzieleni. Szukając siebie nawzajem, spotykają lombaksicę z ruchu oporu, odwiedzają nowe i znajome miejsca (ale w innej, międzywymiarowej odsłonie!), a także wypróbowują zupełnie nowy arsenał broni nie z tego świata.

Jeśli ktoś nie miał okazji zagrać w poprzednie odsłony serii, to idealny moment, żeby spróbować. Pod względem fabularnym nowa przygoda stanowi zupełnie odrębny produkt, ale fani Ratcheta i Clanka znajdą w niej głębsze nawiązania do poprzednich części. Ratchet i Clank są uosobieniem przeciwieństw, które tworzą potężniejszą całość, co jeszcze bardziej podkreślają alternatywne odpowiedniki świata i bohaterów.

Recenzje i sprzedaż

Gra spotkała się z bardzo przychylnym odbiorem branży, a także sprzedała się w liczbie przekraczającej 1,1 miliona egzemplarzy. Na portalu Metacritic tytuł zdobył 88 punktów na podstawie 126 recenzji branżowych specjalistów, a od graczy uzyskał ocenę 8,5/10.

Miejsce 8 – Monster Hunter: Rise

Podstawowe informacje

Monster Hunter Rise to najnowsza odsłona serii action-RPG, stworzona przez Capcom na platformę Nintendo Switch, która została wydana 26 marca. Osadzona w kraju inspirowanym ninja, Kamura Village, gra Monster Hunter Rise zaprasza do poznawania bogatej natury oraz do pojedynków z przerażającymi potworami, to wszystko aby stać się najlepszym łowcą.

Akcja rozgrywa się pół wieku po straszliwej katastrofie. Łowcy muszą stawić czoła nowemu i przerażającemu zagrożeniu – potworowi, który wkrótce powstanie i ponownie pogrąży kraj w chaosie. Zadaniem gracza jest polowanie w pojedynkę lub współpraca ze znajomymi, aby wykonywać zadania i eliminować ogromne potwory za pomocą wybranych broni.

Recenzje i sprzedaż

Gra spotkała się z bardzo przychylnym odbiorem branży, a także cieszyła się ogromną popularnością – sprzedała się w liczbie przekraczającej 7,5 miliona egzemplarzy. Na portalu Metacritic tytuł zdobył 88 punktów na podstawie 122 recenzji branżowych specjalistów, a od graczy uzyskał ocenę niezwykle impinującą 9,0/10. Warto dodać, że już 12 stycznia 2022 Monster Hunter: Rise zostanie wydane na PC.

Miejsce 7 – Deathloop

Podstawowe informacje

Deathloop to pierwszoosobowa strzelanka nowej generacji, stworzona przez Arkane Lyon i wydana 14 września na platformy PlayStation 5 i PC. W grze dwójka rywalizujących ze sobą skrytobójców jest uwięziona w tajemniczej pętli czasu na wyspie Blackreef i skazana na powtarzanie w nieskończoność tego samego dnia.

Gracz wciela się w Colta, którego jedyną szansą na ucieczkę jest przerwanie cyklu poprzez wyeliminowanie ośmiu kluczowych celów przed nastąpieniem resetu dnia. Jego celem jest uczenie się z każdego cyklu. Trzeba sprawdzać nowe ścieżki, zbierać informacje oraz szukać nowej broni i umiejętności. Musi on zrobić wszystko, by przerwać pętlę.

Recenzje i nagrody

Gra spotkała się z przychylnym przyjęciem ze strony krytyków. Na portalu Metacritic tytuł zdobył 88 punktów na podstawie 109 recenzji branżowych specjalistów. Nieco gorzej poradził sobie wśród graczy, u których uzyskał średnią ocenę 6,3/10. Mimo wszystko gra otrzymała również cały szereg nagród, takich jak:

 • Golden Joystick Awards – Ulubiona Gra Krytyków
 • The Game Awards – Najlepsza Reżyseria Gry
 • The Game Awards – Najlepsza Gra pod względem Wrażeń Artystycznych

Miejsce 6 – Metroid Dread

Podstawowe informacje

Metroid Dread to gra akcji, stworzona przez MercurySteam i Nintendo Entertainment Planning & Development Division, która została wydana 8 października na platformę Nintendo Switch. Wcielamy się w niej w łowczyni nagród Samus Aran, która ucieka z obcego, zabójczo niebezpiecznego świata nękanego przez mechaniczne zagrożenie.

Historia Samus jest kontynuowana po wydarzeniach z Metroid Fusion, kiedy to przybywa ona na planetę ZDR, aby zbadać tajemniczą transmisję wysłaną do Federacji Galaktycznej. Odległa planeta została opanowana przez okrutne obce formy życia i mrożące krew w żyłach mechaniczne groźby. Samus jest bardziej zwinna i sprawniejsza niż kiedykolwiek, ale czy zdoła pokonać nieludzkie zagrożenie czające się w głębi ZDR?

Recenzje i nagrody

Metroid Dread spotkało się z bardzo przychylnym przyjęciem ze strony krytyków. Na portalu Metacritic tytuł zdobył 88 punktów na podstawie 122 recenzji branżowych specjalistów, a od graczy uzyskał ocenę 8,7/10. Mało tego, gra otrzymała również cały szereg nagród, takich jak:

 • Golden Joystick Awards – Najlepsza Gra na Konsole Nintendo
 • The Game Awards – Najlepsza Gra Akcji/Przygodowa
 • Gra Roku magazynu Time
 • Gra Roku magazynu Digital Trends

Miejsce 5 – Death’s Door

Podstawowe informacje

Death’s Door to niezależna przygodowa gra akcji wydana przez Acid Nerve, najpierw na takie platformy jak PC, Xbox One oraz Xbox Series X i Xbox Series S – 20 lipca; a następnie również na PlayStation 4 i PlayStation 5 – 23 listopada.

Zbieranie dusz umarłych i odbijanie zegarowej karty może czasem wydawać się monotonne, ale dla Kruka to przyzwoita praca. Atmosfera nieco się ożywia, gdy dusza, którą ma za zadanie dostarczyć, zostaje skradziona i trzeba wytropić zdesperowanego złodzieja w krainie nietkniętej przez śmierć – miejscu, gdzie stworzenia cieszą się witalnością znacznie dłużej niż powinny i nabrzmiewają chciwością i żądzą władzy.

Recenzje i nagrody

Death’s Door spotkało się z bardzo przychylnym przyjęciem ze strony krytyków. Na portalu Metacritic tytuł zdobył 89 punktów na podstawie 58 recenzji branżowych specjalistów, a od graczy uzyskał ocenę 8,3/10. Mało tego, gra otrzymała również nagrodę Najlepszej Gry Niezależnej na gali Golden Joystick Awards.

Miejsce 4 – Chicory: A Colorful Tale

Podstawowe informacje

Chicory: A Colorful Tale to przygodowa gra 2D wydana przez niezależnego kanadyjskiego twórcę Grega Lobanova 10 czerwca na takie platformy, jak PC, PlayStation 4 i PlayStation 5, a następnie na Nintendo Switch – 15 grudnia.

Jest to gra przygodowa z widokiem z lotu ptaka, w której możemy pomalować świat. Zadaniem gracza jest używanie mocy malowania, aby odkrywać, rozwiązywać łamigłówki, pomagać zwierzęcym przyjaciołom i przywrócić światu barwy w tej uroczej grze przygodowej na PlayStation 5. Pędzel jest magicznym artefaktem potrafiącym pokolorować świat. Obecnie korzysta z niego Chicory, niezwykle utalentowana i uwielbiana przez wszystkich. Do czasu, aż wszystkie barwy w krainie znikają… a ona wraz z nimi! Teraz to gracz, jej fan numer jeden, musi chwycić za pędzel i zająć jej miejsce.

Recenzje

Chicory: A Colorful Tale spotkało się z bardzo przychylnym przyjęciem ze strony krytyków. Na portalu Metacritic tytuł zdobył aż 90 punktów na podstawie 23 recenzji branżowych specjalistów, a od graczy uzyskał ocenę 7,5/10.

Miejsce 3 – It takes two

Podstawowe informacje

It takes two to przygodowa gra akcji wyprodukowana przez studio Hazelight i wydana przez Electronic Arts 26 marca 2021 na takie platformy jak PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X i Xbox Series S. Gra jest zaprojektowana specjalnie dla współpracy dwóch graczy w trybie online lub lokalnie. Ekran rozgrywki jest podzielony na dwie części, które ukazują perspektywę obu graczy.

Gra zawiera dużą liczbę mechanik z różnych gatunków gier komputerowych. Mechaniki gry są ściśle powiązane fabułą danego poziomu. Celem graczy jest ukończenie poszczególnych poziomów dzięki współpracy oraz wykorzystywanie umiejętności bohaterów. Gra zawiera również sporą ilość minigier.

Opis fabuły

O czym opowiada fabuła? Cody i May są małżeństwem, które planuje rozwód, po tym gdy Cody przez rok kłóci się z małżonką o jej pracę. May uważa natomiast, że Cody nie ukazuje wdzięczności za jej pracę. Rose, córka małżonków dowiadując się o zaistniałej sytuacji postanawia zabrać do rodzinnej szopy ręcznie wykonane lalki, które wyglądają jak jej rodzice, próbując za pomocą zabawy naprawić ich związek. Rodzice Rose zostają uwięzieni w ciałach lalek, w wyniku łez które uroniła na lalki Rose. Dr Hakim, który przyjął antropomorficzną formę swej książki, która dotyczyła terapii związków, przekazuje małżonkom, że otrzymał zadanie naprawienia ich związku.

Na początku, Cody i May są bardzo skupieni na próbie dotarcia do Rose, myśląc że zna ona sposób na przywrócenie ich do ludzkich ciał. Jednakże, dr Hakim stale ingeruje w ich postępy, nieustannie stawiając na ich drodze przeszkody i dylematy, aby zmusić ich do współpracy. Na swej drodze para spotyka magiczne, antropomorficzne wersje swych dawnych posiadłości, które krytykują małżeństwo w związku ze złym traktowaniem zarówno ich posiadłości, jak i Rose.

Podróżując po swej posiadłości, Cody i May przypominają sobie pozytywne wspomnienia, które doświadczyli, a także te, które ich połączyły. Tymczasem Rose, nadal robi wszystko co w jej mocy, aby naprawić relacje między rodzicami, którzy są nieprzytomni w swych prawdziwych ciałach. Rose zaczyna myśleć, że to ona jest przyczyną rozpadu małżeństwa rodziców, mimo to wciąż wierzy że rodzice pozostaną razem.

Recenzje i nagrody

It takes two spotkało się z bardzo przychylnym przyjęciem ze strony krytyków. Na portalu Metacritic tytuł zdobył 89 punktów na podstawie 49 recenzji branżowych specjalistów, a od graczy uzyskał niezwykle imponującą ocenę 9,1/10. Mało tego, gra otrzymała również cały szereg nagród, takich jak:

 • Golden Joystick Awards – Najlepsza Gra Multiplayer
 • The Game Awards – Gra Roku
 • The Game Awards – Najlepsza Gra Familijna
 • The Game Awards – Najlepsza Gra Multiplayer

Miejsce 2 – Psychonauts 2

Podstawowe informacje

Psychonauts 2 to platformowa gra przygodowa stworzona przez Double Fine i wydana 25 sierpnia na takie platformy jak PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X i Xbox Series S. Produkcja cechuje się kinowym stylem, oparta jest na surrealistycznych misjach i tajemniczych spiskach, w której gracz ma do dyspozycji całe mnóstwo konfigurowalnych zdolności parapsychicznych.

Wprawny akrobata i potężny młody psionik Razputin Aquato, znany jako “Raz”, zrealizował swoje wieloletnie marzenie i dołączył do Psychonautów – międzynarodowej grupy szpiegów o zdolnościach parapsychicznych. Niestety organizacja znalazła się w tarapatach. Jej dowódca całkowicie się zmienił po tym, jak został uratowany z rąk porywaczy, a na dodatek w siedzibie grupy działa kret. Gracz kieruje poczynaniami Raza podczas niebezpiecznej, emocjonującej i przezabawnej wędrówki przez umysły przyjaciół i wrogów, której celem jest pokonanie złowrogiego psionika.

Recenzje i nagrody

Gra spotkała się z niezwykle pozytywnym przyjęciem ze strony ze strony branży gamingowej. Krytycy najmocniej chwalili tytuł za poważne i niezwykle dojrzałe podejście do kwestii problemów związanych ze zdrowiem psychicznym. Na portalu Metacritic tytuł zdobył aż 91 punktów na podstawie 67 recenzji branżowych specjalistów, a od graczy uzyskał ocenę 7,6/10. Ponadto, gra otrzymała nagrodę Najlepszej Gry na Konsolę Xbox na gali Golden Joystick Awards.

Najlepsza gra 2021 – Forza Horizon 5 Wyścigowe auto marki Aston Martin w grze Forza Horizon

Podstawowe informacje

Forza Horizon 5 to gra wyścigowa stworzona przez Playground Games i wydana 9 listopada na takie platformy jak PC, Xbox One, Xbox Series X i Xbox Series S. W piątej odsłonie serii gracz trafia na największą przygodę Horizon. Jego zadaniem jest poprowadzenie zapierających dech w piersi ekspedycji po kolorowym, tętniącym życiem Meksyku, gdzie pochłonie go jazda bez ograniczeń za kierownicą setek najwspanialszych samochodów świata.

Recenzje, nagrody i rekordowa popularność

Gra spotkała się z niesamowicie pozytywnym przyjęciem ze strony ze strony praktycznie branży gamingowej. Na portalu Metacritic tytuł zdobył rekordowe w tym roku 92 punktów na podstawie 101 recenzji branżowych specjalistów, a od graczy uzyskał ocenę 8,6/10. Co więcej, gra cieszyła się również bezkonkurencyjnym zainteresowaniem. Już podczas pierwszego tygodnia w tę produkcję zagrało ponad 10 milionów osób. Ponadto, gra otrzymała również cały szereg nagród, takich jak:

 • The Game Awards – Najlepsza Gra Wyścigowa lub Sportowa
 • The Game Awards – Najbardziej Innowacyjna Gra
 • Nagrody od IGN – Gra Roku
 • Nagrody od IGN – Najlepsza Gra Konsolowa
 • Nagrody od IGN – Najlepsza Gra Wyścigowa
 • Nagrody od IGN – Najbardziej Innowacyjna Gra
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments