Inwestycje w branżę gamingową i esport. Czy się opłacają?

1790

Każdy inwestor, czy to początkujący, czy też zaawansowany, wciąż poszukuje dla siebie nowych obszarów inwestycyjnych. Zanim odnajdziemy konkretne produkty, warto przyjrzeć się ogólnie branżom, w które warto zainwestować. Najwięcej możemy zyskać na branżach, których rozwój jest wciąż szybki, a ich pozycja stabilna, czyli mamy pewność, że nie znikną nagle z giełdy. Rynek gier i ściśle z nimi związanego esportu bardzo szybko się rozwijają – zarówno w Polsce, jak i na świecie. Każdego roku zyskują nowych odbiorców, co sprawia, że branża ta rośnie o wiele szybciej niż inne branże – o stałym wzroście. Jest to związane ze zmianą stylu życia i rozwijającymi się technologiami, które są szybko przyswajane przez społeczeństwo. Firmy związane z grami i esportem coraz śmielej wchodzą też na giełdę, a więc warto rozważyć je, jako potencjalną inwestycję.

Branża gamingowa na giełdzie

Branża gier to jeden z najpopularniejszych sektorów na polskiej giełdzie. Jest to hit ostatnich lat, który znacznie przewyższa wiele innych branż. Inwestorzy bardzo chętnie kupują akcje firm produkujących gry komputerowe, ponieważ ich wartość bardzo szybko rośnie. Dzieje się tak dlatego, że gry polskiej produkcji nie tylko cieszą się ogromnym powodzeniem na naszym rynku, ale zaczynają też podbijać świat. Za akcjami firm gamingowych stoi wartościowy produkt, który zaczyna dorównywać światowym gigantom. Jednocześnie są to stosunkowo młode firmy, zarządzane przez młodych ludzi, którzy znają się na nowoczesnych technologiach, a one są przyszłością tego świata. Polscy programiści również cieszą się bardzo dobrą międzynarodową opinią. Nic więc dziwnego, że branża ta tak szybko rośnie – również na polskiej giełdzie.

W 2019 roku na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych wprowadzono indeks WIG Games, który pozwala śledzić trendy w tym sektorze. Należy do niego 5 spółek: CD Projekt, Ten Square Games, PlayWay, 11 bit studios oraz CI Games. O jego możliwościach mówi sam wzrost, który odnotował on w ciągu 14 miesięcy od momentu opublikowania indeksu. Uzyskał 158% zysku i jest to wynik, którym nie może pochwalić się żaden inny indeks. Bardzo obiecująco wygląda przyszłość branży gamingowej również w światowym ujęciu. Szacuje się, że już wkrótce przekroczy ona wartość 300 mld dolarów.

Czy warto inwestować w esport?

Z branżą gier jest bardzo mocno powiązany esport, a więc nowa dyscyplina sportowa, która rozwija się nawet szybciej, niż sektor gamingowy. Na czym ona polega? Drużyny lub zawodnicy rywalizują ze sobą w wirtualnym świecie gier komputerowych. Każdego roku, na całym świecie organizowanych jest kilkaset wydarzeń esportowych, a ich liczba stale rośnie. Jeszcze szybciej rośnie liczba ich fanów i widzów, co przekłada się na coraz większe pieniądze od sponsorów i reklamodawców.

W świat esportu inwestują nie tylko największe nazwiska tego świata, jak David Beckham, czy Will Smith, ale nawet całe kraje, jak np. Chiny. Zakładają akademie, stowarzyszenia i esportowe organizacje, które powoli zaczynają wchodzić też na światowe giełdy. Jako pierwsza uczyniła to esportowa drużyna Astralis, kolejny był David Beckham ze swoją organizacją Guild Esports. Na esport można też stawiać zakłady u takich bukmacherów jak PZ buk. Branża esportowa jest dopiero na początku swojej drogi, a to oznacza, że jej wartość rośnie w oszałamiającym tempie. Nie powinien jej przeoczyć żaden inwestor.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments