Pandemia COVID-19 nie uderzyła pod kątem finansowym w najbogatsze rodziny. W ciągu ostatniego roku najzamożniejsza familia świata – Waltonowie – powiększała swój majątek o 25 miliardów dolarów, co przekłada się na prawie… 3 miliony dolarów na godzinę.

Najbogatsze rodziny świata

Nowe badanie Bloomberga dot. majątków najbogatszych rodów nie obejmuje majątków pierwszego pokolenia i środków kontrolowanych przez jednego spadkobiercę, dlatego na liście nie ma np. Jeffa Bezosa ani Billa Gatesa. Z rankingu wyklucza się też familie, których majątki trudno przeanalizować.

I tak okazuje się, że najbogatszą rodziną są Waltonowie, do których należy Walmart. Posiadają aktywa o wartości 215 mld USD.

Goni ich ród Marsów, który jednak może pochwalić się wynikiem „tylko” 120 mld USD. Stoją oni za Mars Inc., amerykańską korporacją zajmującą się produkcją i sprzedażą czekolady, dań gotowych, napojów, jedzenia dla zwierząt, oraz gum do żucia i słodyczy cukrowych.

Dalej na liście uplasowała się rodzina Kochów (109,7 mld USD). Ich korporacja, Koch Industries, to konglomerat obejmujący spółki produkujące m.in. ropę naftową, środki chemiczne, asfalt, nawozy sztuczne czy nawet… pieluszki dla dzieci.

Dopiero na 4. miejscy mamy Saudów (92 mld USD), czyli ród panujący w Arabii Saudyjskiej, a następnie familię Ambani (81,3 mld USD), która to rodzina stoi za indyjskim międzynarodowym konglomeratem z siedzibą w Bombaju, w Indiach. Ich firmy zajmują się energią, petrochemią, tekstyliami, zasobami naturalnymi, handlem detalicznym i telekomunikacją.

W co inwestują najbogatsi?

Należy zauważyć, że wiele z tych rodzin zdywersyfikowało swoje inwestycje w różnych branżach. Na przykład, chociaż Kochowie w dużej mierze działają w sektorze przemysłowym, zajmują się również nieruchomościami. W maju 2020 roku zainwestowali aż 200 milionów dolarów na rynku domów do wynajęcia w USA.

Do tego pomimo globalnej recesji, większość najbogatszych rodzin na świecie wydaje się dobrze sobie radzić.

Są jednak wyjątki. Majątek rodziny Kochów zmalał o 15 miliardów dolarów w okresie od 2019 do 2020 roku. Z kolei obecny klimat polityczny w Hongkongu miał negatywny wpływ na imperium nieruchomości Kwoków (23. miejsce, 30,4 mld USD).

Rozczarowani mogą być też fani teorii spiskowych. Na liście Bloomberga zabrakło rodu Rothschildów, legendarnej żydowskiej rodziny, która słynie z działalności na rynku finansowym. Albo ich majątek mocno stopniał, albo słynny magazyn biznesowy zaliczył ich do grona, którego fortuna jest trudna do oszacowania.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments