Choć nie wszyscy zdają sobie sprawę, Polska w ostatnich latach stała się ważnym eksporterem o ugruntowanej pozycji w Unii Europejskiej, a bilans handlowy naszego kraju w ostatnich latach wykazuje nadwyżkę. Co prawda, w kwietniu i maju pandemia koronawirusa negatywnie wpłynęła na ilość przepływu towarów na świecie, spadek więc jest znaczący (około 20%), jednak saldo utrzymuje się na dodatnim poziomie. Jakie w takim razie produkty eksportujemy i które państwa są naszymi najważniejszymi partnerami handlowymi? Poznajmy polskie towary eksportowe.
Gdzie eksportujemy nasze towary?
Jak nietrudno się domyślić dominuje tutaj Europa. Największymi odbiorcami polskich dóbr są:
- Niemcy, 28% udziału w eksporcie
- Czechy, 6%
- Wielka Brytania, 5,9%
- Francja, 5,6%
- Holandia, 4,4%
- Włochy, 4,1%
- Rosja, 3%
- Stany Zjednoczone, 3%
- Szwecja, 2,9%
- Węgry, 2,6%
Jak widać polskie firmy znakomicie radzą sobie na rynku europejskim, zwłaszcza u naszych zachodnich sąsiadów. Przewiduje się, że kraje Unii Europejskiej jeszcze długo pozostaną naszym najważniejszym rynkiem zbytu, choćby ze względu na koszty transportu.
Co w takim razie eksportujemy?
Polskie towary eksportowe – przemysł elektromaszynowy
Wyroby przemysłu elektromaszynowego stanowią niemal 40% polskich towarów eksportowych. W największej mierze jest to zasługa branży motoryzacyjnej – niekwestionowanego lidera polskiego handlu zagranicznego.
Wysyłamy przede wszystkim części i akcesoria do samochodów, auta osobowe i ciężarowe, silniki spalinowe oraz części do nich. Głównym odbiorcą tych towarów są kraje z nami sąsiadujące, zwłaszcza Niemcy i Czechy, w mniejszym stopniu Wielka Brytania, Francja czy Włochy.
Drugą ciekawą branżą zaliczającą się do tego przemysłu, istotną dla polskiego eksportu są pojazdy pływające, konkretnie statki i jachty.
Dzięki takim firmom, jak Delta Yachts, Balt Yachts czy Sunreef jesteśmy drugim największym światowym producentem jachtów i łodzi (po Stanach Zjednoczonych). Produkuje się u nas około 25 tysięcy takich maszyn rocznie, a specjalnością są jachty motorowe o długości do 9 metrów. W ubiegłym roku ekskluzywny spersonalizowany jacht od Sunreef wart kilka milionów euro zamówił sam Rafael Nadal – jeden z najwybitniejszych tenisistów w historii.
Polskie towary eksportowe – meble
To następna niezwykle istotna branża dla polskiego eksportu. Po transformacji ustrojowej w 1989 roku w Polsce powstało ponad 25 tysięcy zakładów meblarskich. Dość szybko zyskały one opinię tanich i niezawodnych, dzięki czemu ta gałąź przemysłu stała się wizytówką naszego kraju.
Obecnie Polska jest czwartym największym eksporterem mebli na świecie i szóstym ich producentem. Aż 9 na 10 naszych produktów z tej branży trafia za granicę. Zamawia u nas nawet IKEA. Co więcej, na międzynarodowym rynku popularnością cieszy się wiele krajowych firmy, jak choćby Forte, Kler, Black Red White, Nowy Styl czy Paged.
Największym rynkiem zbytu naszych mebli są oczywiście Niemcy, a drugie miejsce zajmują Włochy.
Kolejną bardzo istotną branżą w polskim eksporcie są surowce, a konkretnie srebro i miedź.
Srebro i miedź jako polskie towary eksportowe
Polska jest wiodącym światowym producentem srebra i miedzi. Co ciekawe, zawdzięcza to jednej firmie – KGHM Polska Miedź. Wydobycie srebra na poziomie 1200 ton rocznie wielokrotnie dawało naszemu krajowi tytuł największego światowego producenta tego kruszcu. Dodatkowo, aż w 97% jest ono przeznaczone na eksport.
Z kolei jeśli chodzi o miedź, Polska zajmuje 6 miejsce pod względem wydobycia. Kto nabywa od nas te surowce? W zasadzie kraje w niemal każdej części świata, ale najwięcej Chiny, Niemcy i Wielka Brytania.
Polskie towary eksportowe – żywność
Kolejną branżą, w której Polska cieszy się niezwykle dobrą renomą międzynarodową jest oczywiście żywność.
Owoce
Polska jest europejskim liderem w produkcji jabłek i wiśni – co trzeci owoc tego rodzaju w Unii Europejskiej pochodzi z Polski. Jesteśmy również liderem w produkcji borówki amerykańskiej, aż 85% naszych zasobów tego towaru trafia za granicę. Nasz kraj ma również ogromne znaczenie na rynku truskawek – aż 17% udziału w łącznej europejskiej produkcji.
Warzywa
Jeśli chodzi o warzywa, Polska jest niekwestionowanym liderem Unii Europejskiej w produkcji marchewek i ogórków gruntowych. Nasz kraj znajduje się także w top 5 europejskich producentów pomidorów. Co więcej, Polska jest absolutnie największym eksporterem pieczarek na całym świecie. Co trzecia pochodzi z naszego kraju.
Drób
Polska jest również drugim największym eksporterem drobiu w Unii Europejskiej oraz trzecim przetwórcą i reeskporterem ryb, zwłaszcza łososi norweskich, których 90% trafia od nas na eksport.
Największymi odbiorcami naszej żywności są Francja, Włochy, Wielka Brytania, Niemcy, Holandia, Rosja i Stany Zjednoczone.
Kolejna istotna branża dla polskiego eksportu to kosmetyki.
Kosmetyki jako polskie towary eksportowe
Choć nie każdy sobie zdaje z tego sprawę, to właśnie Polska zajmuje czołową pozycję w branży kosmetycznej. Nasze rodzime produkty trafiają aż do 160 krajów na całym świecie, a wartość eksportowanych towarów tego typu z każdym rokiem gwałtownie rośnie.
Aktualnie Polska jest 6 największą potęgą kosmetyczną w Europie, ale zdecydowanie dominuje w sektorze małych i średnich firm. Za tak imponujący eksport odpowiadają choćby Inglot, Dr Irena Eris, Ziaja czy Bielenda.
Kto jest odbiorcą naszych produktów z tej branży? Podstawowo Rosja, Francja, Włochy czy Niemcy.
Ostatnią bardzo istotną branżą w polskim eksporcie jest branża farmaceutyczna
Leki – znane polskie towary eksportowe
Polska jest 21 największym eksporterem farmaceutyków na świecie, a wartość i ilość wysyłanych produktów z tej branży za granicę z każdym rokiem znacząco wzrasta. Odpowiadają za to takie spółki, jak Polpharma, Adamed, Herbapol czy Bioton. Komu sprzedajemy leki naszej produkcji? Głównie Francji, Włochom, Niemcom i Czechom.