Najbardziej dochodowe serie gier

557

Jeśli spojrzymy na gry elektroniczne, to nie tylko gry hazardowe wraz z automatami typu jednoręki bandyta są w stanie twórcom przynieść całkiem spore zarobki. Od lat wydawane są przecież serie gier komputerowych, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem graczy. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, które z nich są najbardziej dochodowe.

Pokémon – 90 miliardów dolarów

Dla wielu raczej zaskoczeniem nie jest to, że na pierwszym miejscu znalazła się seria Pokémon. Do tej pory na całym świecie tylko Pokémon Red/Green/Blue/Yellow sprzedał się w liczbie ponad 47 mln egzemplarzy. Pokémon dla świata gier to coś na skalę Gwiezdnych Wojen dla świata filmu. To nie tylko same produkcje dla młodszych i starszych graczy, lecz również ogromny biznes, na który składają się licencjonowane zabawki, filmy, seriale, sprzedawanie praw do użyczenia marki. Dziś choćby co roku spore profity twórcom przynosi Pokémon Go na urządzenia mobilne, który wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie.

Mario – 30 miliardów dolarów

Kolejna legenda na naszej liście. Wszystkie gry i produkty z serii Mario przyniosły firmie Nintendo zysk ponad 30 miliardów dolarów. Przyjmuje się, że tylko sam Super Mario od lat 80. stanowi blisko 16 miliardów dochodu. Sympatyczny hydraulik jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci świata gier wideo. Obecnie także każda z gier wydawanych na Nintendo Switch z serii Mario okazuje się sporym sukcesem finansowym.

Call of Duty – 17 miliardów dolarów

Call of Duty to najlepiej sprzedająca się w historii seria gier z gatunku FPS. Początkowo koncentrowała się na wydarzeniach z II wojny światowej, by potem przenieść nas w czasy Zimnej Wojny czy współczesnych konfliktów. Firma Activision lubi wiele inwestować w swoje dzieła, czego dowodem jest choćby Call of Duty: Modern Warfare 2. Na produkcję i promocję tego tytułu wydano aż 250 milionów dolarów. Oczywiście obecnie nic nie zapowiada, że wydana pod koniec 2020 roku Call of Duty: Black Ops Cold War będzie ostatnią z serii.

Pac-Man – 15 miliardów

Na kolejnym miejscu następna legenda gier wideo. Wydana po raz pierwszy w 1980 roku gra firmy Namco do dziś cieszy się ogromną popularnością. Na rynku pojawiają się różne jej wersje, w tym także na urządzenia mobilne. Ponadto Pac-Man jak Pokemony oznacza całą serię zabawek i produktów licencjonowanych, z których twórcy także czerpią spore profity.

Dungeon Fighter Online – 15 miliardów

Tytuł ten w USA czy Europie jest mniej znany, jednak w Azji to prawdziwy hit. Dungeon Fighter Online to wieloosobowa gra akcji stworzona przez firmę Neople. To typowa bijatyka, gdzie poruszamy się w prawo i walczymy z pojawiającymi się przeciwnikami. Przyjmuje się, że już w połowie 2020 roku gra ta osiągnęła 15 miliardów dolarów zysku. Na całym świecie grało bądź wciąż w nią gra ponad 700 milionów osób! Gra doczekała się przy tym adaptacji pod postacią anime i mangi.

Space Invaders – 14 miliardów

I następna legenda w tym zestawieniu. Stworzona przez firmę Taito powszechnie uznawana jest za najlepszą grę na automaty. Do dziś ukazało się sporo reedycji klasyka na różne platformy, jak i oficjalnych sequeli. Dzięki temu marka wciąż na siebie zarabia, stając się jedną z największych w historii.

Na dalszych miejscach znalazły się takie serie i gry jak: Street Fighter, Final Fantasy, Warcraft, CrossFire, FIFA, Grand Theft Auto, League of Legends, Monster Strike czy Digimon.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments