PiS może liczyć na 32 proc. poparcia, Koalicja Obywatelska na 25 proc., a Polska 2050 na 10 proc. – wynika z nowego sondażu Kantar. Jak poradziły sobie inne partie?

Nowy sondaż: nadal bez przełomu

Do Sejmu weszłaby teraz też Lewica (7 proc.) i Konfederacja (6 proc.). W parlamencie nie zobaczylibyśmy jednak posłów: PSL, Kukiz’15 i Porozumienia.

Badanie pokazuje też, że wynik Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Republikanów pozostaje bez zmian w stosunku do poprzedniego sondażu, z września.

Tak samo nie zmienia się wynik Koalicji Obywatelskiej (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni).

Z kolei 2 pkt. proc. traci Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni. Lewica zyskuje 1 pkt proc. więcej niż poprzednio, a Konfederacja 2 pkt proc. więcej.

Co mówią nam te wyniki?

Wyniki te pokazują, że sytuacja na polskiej scenie politycznej jest stała. Może to zadziwiać, bowiem w ostatnim czasie dzieje się wiele. Mamy kryzys na granicy z Białorusią. Do tego polski rząd popadł w konflikt z UE. Opozycja straszy wyborców polexitem, wyjściem Polski ze struktur unijnych.

Doszło też do ostatecznego zjednoczenia Lewicy. Formalnie połączyły się SLD i Wiosna Robierta Biedronia.

Wszystko to i tak nie powoduje znacznych przepływów elektoratów. Dlaczego? Jak widać, obie głównie siły polityczne – PiS i KO – grają na mobilizację swoich najradykalniejszych elektoratów, co jednak utrudnia mobilizację centrowych wyborców.

Dodajmy, że spośród wszystkich osób, które zapowiedziały zamiar głosowania,  aż 14 proc. nie potrafiło już zdecydować, na kogo oddałoby głos (to 2 pkt proc. mniej niż we wrześniu).

Według sondażu, gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, wzięłoby w nich udział łącznie 66 proc. respondentów (mniej o 2 pkt proc.). 31 proc. z nich zadeklarowało, że są zdecydowani wziąć udział w głosowaniu, natomiast 35 proc. raczej planuje wziąć udział w wyborach.

Sondaż Kantar został zrealizowany techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 8-13 października 2021 r. na reprezentatywnej próbie 968 Polaków powyżej 18. roku życia. Preferencje partyjne badano wśród 638 osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments