Na co najczęściej Polacy pożyczają pieniądze?

0
kredyt gotówkowy

Kredyty gotówkowe od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród Polaków. Dają dostęp do szybkich pieniędzy, po które można sięgnąć w razie nieprzewidzianych wydatków. Sprawdź, na co jeszcze rodacy przeznaczają środki pozyskane od banków.

Chociaż coraz więcej Polaków dysponuje oszczędnościami, zgromadzone pieniądze wolą trzymać na tzw. czarną godzinę. Po kredyty gotówkowe sięgają więc wtedy, gdy zachodzi konieczność poniesienia większego wydatku.

Kredyt gotówkowy na remont mieszkania nadal popularny

Remont domu lub mieszkania to przedsięwzięcie, które generuje spore koszty. Dlatego nawet 45% rodaków decyduje się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego w celu zrealizowania tego celu.

Wysokość zaciąganego zobowiązania jest mocno zróżnicowana, ponieważ wiele zależy od wielkości prowadzonych prac. Generalny remont może wiązać się z wydatkiem rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, zaś mniejsze prace będą wymagać nie więcej niż kilkunastu tysięcy złotych.

Zakup samochodów używanych na kredyt

O ile pojazdy fabrycznie nowe są finansowane typowym kredytem samochodowym, o tyle auta używane zwykle kupowane są w ramach kredytu gotówkowego. Z czego to wynika?

Mimo że kredyty samochodowe dostępne są i na używane pojazdy, zwykle czynnikiem decydującym jest rocznik auta. Banki udzielają wsparcia finansowego na samochody nie starsze niż kilka lat. Tymczasem średnia wieku pojazdów poruszających się po polskich drogach wynosi nawet kilkanaście lat.

Kredyt na spłatę innych zobowiązań

Statystyki pokazują, że co czwarty Polak decyduje się zaciągnąć kredyt gotówkowy, aby mógł spłacić inne zobowiązania. W tym przypadku kwota finansowania jest dużo niższa niż kwota kredytu przeznaczanego na generalny remont mieszkania.

Na co jeszcze Polacy zaciągają kredyty gotówkowe?

Powodów, dla których rodacy sięgają po wsparcie finansowe banków, jest znacznie więcej. Wymienia się m.in.:

  • wyjazd wakacyjny
  • organizacja wesela / uroczystości rodzinnych
  • zakup nieruchomości.

Tak duże zróżnicowanie pokazuje, że potrzeby finansowe Polaków są bardzo różne. Jedno jest pewne: nie wszyscy mają na tyle zgromadzonych oszczędności, aby móc swobodnie dysponować środkami i spełniać np. swoje marzenia o egzotycznych wakacjach.

Zaciągasz kredyt gotówkowy? O tym pamiętaj

W zaciąganiu kredytów gotówkowych nie ma nic złego – pod warunkiem, że jest to przemyślana decyzja. O czym zatem należy pamiętać?

Zwróć uwagę m.in.:

  • RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania informuje nie tylko o odsetkach, ale również kosztach pozaodsetkowych; pozwala to lepiej zorientować się w całkowitych kosztach finansowania;
  • maksymalną kwotę kredytu – ważne jest, aby była dopasowana do twoich potrzeb, szczególnie w przypadku dużych potrzeb finansowych
  • okres spłaty – im dłuższy, tym większa zdolność kredytowa dzięki niższej racie.

Warto także uwzględnić wymagania stawiane kredytobiorcom przez konkretne banki. Między innymi z tego powodu zaleca się porównać kilka ofert, co pozwoli wybrać finansowe najlepiej wpisujące się w indywidualne potrzeby i oczekiwania.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments