Znamy szczegóły Nowego Ładu?

0
pis program wyborczy rząd

Nowy Ład to program gospodarczy, który ma pomóc wyjść nam z kryzysu. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” chodzi w dużej mierze o system podatkowy.

Nowy Ład

Jeśli doniesienia dzienniku są prawdziwe, planowana jest likwidacja lub znaczne zmniejszenie odliczenia w PIT składki zdrowotnej. Do tego dojdzie podwyżka kwoty wolnej do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z obecnych 85 tys. zł do 120 tys. zł. Oprócz tego niektórych ucieszy obniżka pierwszej stawki PIT z 18 do 17 proc. Zyskają więc osoby najbiedniejsze i najgorzej zarabiające.

„Zmiany w zasadach opłacania składki zdrowotnej oznaczać będą rewolucję dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które także zapłaciłyby składkę proporcjonalną do dochodu. Dla wielu oznaczałoby to wzrost obciążeń. Konsekwencją radykalnej podwyżki kwoty wolnej będzie z kolei zwolnienie z podatku PIT emerytur i rent do wysokości 2,5 tys. zł” – dodaje dziennik.

To nie koniec. Ponoć duży nacisk położono na kwestie równości płac. „I tak np. w firmach zatrudniających powyżej 250 osób pracownik mógłby zażądać, by w ciągu miesiąca pracodawca uzasadnił, z czego wynikają jego aktualne zarobki. Można byłoby też zażądać informacji o średnich zarobkach osób płci przeciwnej, które wykonują podobną pracę” – czytamy dalej.

Inwestycje publiczne

Do tego rząd chce postawić na inwestycje publiczne.

„W związku z tym rozważane jest utworzenie funduszu, którym zarządzałby Bank Gospodarstwa Krajowego. Pieniądze pochodziłyby z emisji obligacji rozwojowych. Mógłby to być drugi filar finansowania inwestycji – oprócz 770 mld zł z unijnej polityki spójności i funduszu odbudowy. Dodatkowo rozważana jest tzw. subwencja inwestycyjna. Ma ona wyrównać straty, jakie samorządy poniosłyby na zmianach w podatkach dochodowych” – dodaje gazeta.

Polski Nowy Ład zapowiadany jest od grudnia 2020 r. Ma być kompleksowym programem społeczno-gospodarczym. Ponoć nie chodzi tylko o reformę systemu podatkowego, ale też ma też zawierać komponent inwestycyjny i rozwojowy.

Nie wiadomo jednak, kiedy oficjalnie poznamy szczegóły całości. Program miał być ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego parę tygodni temu, ale termin konferencji został przełożony.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments