Mieszkania, czyli jak chronić oszczędności przed inflacją

317

„Kawa z Agentem” to nowy cykl emitowany na YouTube na kanale Portfel Polaka poświęcony tematyce rynku nieruchomości. Jeśli jesteś inwestorem lub po prostu ciekawi Cię rynek nieruchomości, a nie masz czasu przeglądać kilkunastu portali, aby być na bieżąco – to program właśnie dla Ciebie!

W piątym odcinku Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate porusza temat inflacji w ujęciu rynku nieruchomości.

Kawa z Agentem #5

Podwyżki czynszu na mieszkanie

Kwestia czynszu i zmiany ich wysokości jest uregulowana w ustawie o ochronie praw lokatorów. Wszelkie zapisy umowne, które są na niekorzyść najemcy w stosunku do ustawowych, automatycznie z mocy prawa są nieważne. W praktyce, aby ustalić nowy czynsz, należy najpierw wypowiedzieć najemcy umowę zachowując ustawowe terminy. Ewentualna podwyżka czynszu będzie wymagała nowej umowy. W przypadku umowy na czas nieokreślony, wypowiedzenie ma termin trzymiesięczny.

Zerowe zainteresowanie domami do 70 metrów kwadratowych bez pozwolenia na budowę

W kilkunastu wybranych wyrywkowo starostwach, do chwili obecnej nie wpłynął ani 1 wniosek dotyczący zamiaru budowy budynku mieszkalnego do 70 metrów kwadratowych.

Preferencje Polaków odnośnie zakupów domów i działek

Preferencje dotyczące domów

Polacy nie chcą dużych domów. Najczęściej decydujemy się na budynki mieszkalne o powierzchni 100-150 metrów kwadratowych – aż 50% Polaków zdecydowało się na taki dom. Natomiast zainteresowanie większymi domami w 2021 roku zmalało o 7 punktów procentowych.

Co więcej, aż 48% Polaków zdecydowało się na domy parterowe z poddaszem użytkowym, a 32% – na domy parterowe bez poddasza. Ponadto, 76% Polaków w ubiegłym roku wybrało domy murowane, a jedynie 10% – na domy drewniane w technologii szkieletowej, o 2 punkty procentowe mniej niż w 2020. W przypadku dachów wygrywa blachodachówka – 42%, oraz dachówki ceramiczne – 34%. Najczęściej wybieranym ogrzewaniem było natomiast ogrzewanie gazowe – 40%. Co ważne, rośnie zainteresowanie pompami ciepła.

Preferencje dotyczące działek

Wybieramy także mniejsze działki – 38% Polaków w 2021 wybrało działki o powierzchni od 5 do 10 arów – o 6 punktów procentowych więcej niż w 2020. Z kolei działki od 10 do 20 arów wybrało 31% naszych rodaków – o 9 punktów procentowych mniej niż w 2020. Polacy decydują się głównie na działki na terenach wiejskich (56%) lub w niewielkich miasteczka do 20 tysięcy mieszkańców.

Mieszkania bardzo skutecznie chronią przed inflacją

Przez ostatnie lata inwestowanie w mieszkania pozwalało – zarówno w Polsce jak i w krajach zachodnich – ochronić oszczędności przed inflacją. Kluczem do sukcesu jest horyzont inwestycyjny wynoszący co najmniej kilka lub kilkanaście lat. W jakich krajach ceny mieszkań wzrosły najbardziej od 1975 roku, uwzględniając inflację? Pierwsze miejsce zajęła Norwegia, a drugie – Wielka Brytania. W tych krajach realny zysk przekroczył 3% rocznie, nie uwzględniając wynajmu.

Sytuacja rynku nieruchomości komercyjnych

Według ekspertów, współczynnik pustostanów na rynku biurowym w Warszawie, który rośnie już od 5 kwartałów, będzie jeszcze znacząco szedł w górę do połowy 2022 roku. Może się zbliżyć nawet do poziomu z 2016 roku. Ponadto, analitycy przewidują stabilizację czynszu, ewentualnie niewielkie spadki. Co więcej, w perspektywie 2-3 lat eksperci prognozują zauważalne spadki na rynkach regionalnych. Plany deweloperów wskazują wysoką podaż aż do końca 2023 – zwłaszcza w Łodzi oraz Katowicach.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z nagraniem, znajduje się ono poniżej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments