Jeśli płacicie kartą płatniczą (a zakładamy, że tak jest), mamy dla was fatalne wieści. Dane ponad miliona kart płatniczych trafiły na fora internetowe, z których korzystają hakerzy. O sprawie poinformował portal bleepingcomputer.com. W tym zestawie są karty, które zostały zarejestrowane w Polsce.

Dane karty płatniczych wyciekły

O wycieku danych dowiedzieli się eksperci z grupy Cyble, która zajmuje się cyberbezpieczeństwem. Na jednym z forów internetowych znaleziono plik, który zawiera dane aż ponad miliona kart płatniczych i ich posiadaczy.

Pewnym pocieszeniem jest tylko to, że to dane zostały wykradzione w latach 2018-19 r. Oznacza to, że nie dotyczy to więc kart, które zostały zarejestrowane po 2019 r. Wiemy jednak, że wciąż aktywna jest co czwarta karta, której dane są dziś w sieci.

Jakie dane znajdują się w pliku z danymi? Wiemy, że oprócz numerów kart płatniczych i ich okresów ważności, są tam kody CVV, które umożliwiają płatności w sieci. Ponadto znalazły się tam informacje o krajach, w których zostały zarejestrowane, i adresy właścicieli kart, maile i numery telefonów.

O karty jakich banków chodzi?

O jakie karty jakich banków zaś chodzi? Wiadomo, że hakerzy wykradli dane dotyczące kart zarejestrowanych w wielu bankach, niestety też tych działających w Polsce.

Problem dotyczy podobno ok. 3 tys. kart, m.in. z BNP Paribas Bank Polska, ING Banku Śląskim oraz mBanku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments