10 najbardziej luksusowych jachtów na świecie

0
Yacht

Posiadanie luksusowego jachtu to coś znacznie więcej, niż zapewnienie sobie rozrywki i komfortu przewyższających możliwości większości ludzi na świecie. To także – a może przede wszystkim – wyznacznik statusu oraz niezbity dowód ogromnej fortuny jego właściciela. Z tego powodu miliarderzy lubią się licytować na największe, najdroższe i najbardziej luksusowe jachty. Niektóre spośród takich łodzi to prawdziwe pływające pałace, więc ich ceny nie budzą zdziwienia.

Jakie są więc najbardziej luksusowe jachty na świecie? Ile kosztują? Do kogo należą? Poniżej zostanie zaprezentowanych 10 czołowych łodzi pod tym względem. Zestawienie otwiera:

Najbardziej luksusowe jachty świata – miejsce 10: Dilbar

Dilbar to największy na świecie jacht pod względem pojemności – jego tonaż brutto wynosi 15 917 ton. Został zbudowany dla rosyjskiego miliardera Aliszera Usmanowa przez niemiecką stocznię Lürssen. Biznesmen nazwał go na cześć swojej matki. Jacht ukończono w 2008 roku. Dilbar ma 110 metrów długości i rozwija prędkość nawet 21 węzłów. Na jego pokładzie znajdują się dwa lądowiska dla helikopterów, kryty basen i 3800 metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej. Luksusowe wnętrza zostały zaprojektowane przez znanego francuskiego projektanta wnętrz Alberto Pinto. Ile kosztował jacht Dilbar? 263 miliony dolarów.

Najbardziej luksusowe jachty świata – miejsce 9: Al Said

Jach Al Said także został zbudowany w 2008 roku (budowa trwała dwa lata) przez niemiecką stocznię Lürssen. Powstał na zamówienie sułtana Omanu, którym jest Qaboos bin Said Al Said. Mierzy 155 metrów długości. Jacht może pochwalić się najwyższą mocą ze wszystkich luksusowych jednostek – 16,5 tysiąca kW. Pozwala ona rozwijać prędkość 25 węzłów.

Miejsce znajdzie tutaj 145 członków załogi i 65 obsługiwanych w luksusowy sposób gości. Na jednostce nie zabrakło basenu, uniwersalnego boiska (do piłki nożnej lub koszykówki czy siatkówki) oraz sali koncertowej mogącej pomieścić 50-osobową orkiestrę. Dodatkowo jacht jest wyposażony w dwie motorówki, łódź podwodną i lądowisko dla helikopterów. Al Said obecnie należy do rodziny królewskiej Arabii Saudyjskiej. Jego cena wyniosła 300 milionów dolarów.

Najbardziej luksusowe jachty świata – miejsce 7 (ex aequo): Superyacht A

Superyacht A (nazywany także po prostu “A”) powstał w 2008 roku na zamówienie rosyjskiego potentata Andreja Melnichenki. Za ten niezwykle futurystyczny projekt odpowiada sławny architekt Philippe Starck. Mierzy 120 metrów i posiada 7 luksusowych kabin, które mogą pomieścić 14 osób. Znajdziemy tu także 3 baseny, z których jeden ma szklaną podłogę. Jaka jest cena tego wyjątkowego jachtu? “A” został wystawiony na sprzedaż za 400 milionów dolarów – Andrey Melnichenko chce w ten sposób sfinansować budowę swojego kolejnego jachtu.

Najbardziej luksusowe jachty świata – miejsce 7 (ex aequo): Dubai

Historia jachtu Dubai jest wyjątkowo ciekawa. Jego budowa została rozpoczęta już w 1996 roku na zamówienie sułtana Brunei, którym jest Hassanal Bolkiah. Zabrakło mu jednak środków finansowych na jego ukończenie i w konsekwencji projekt przejął wiceprezydent i premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Mohammed bin Rashid Al-Maktoum. Za konstrukcję odpowiada niemiecka stocznia Blohm + Voss.

Jacht Dubai mierzy 162 metry długości. Jednostka może pomieścić 115 gości i 88 członków załogi. Dodatkowo, do dyspozycji znajomych szejka oddano ogromny basen, lądowisko dla helikoptera, a nawet kort do squasha. Ile kosztował jacht Dubai? 400 milionów dolarów.

Najbardziej luksusowe jachty świata – miejsce 6: Serene

Jacht Serene został zbudowany w 2011 roku przez włoską stocznię Fincantieri na zamówienie rosyjskiego biznesmena Jurija Szeflera. Kosztował 330 milionów dolarów. Jednak cztery lata później odkupił go następca tronu Arabii Saudyjskiej – Mohammed bin Salman. Serene jest największym jachtem, jaki kiedykolwiek wpłynął na tereny włoskich wód terytorialnych. Liczy 134 metry długości. Na pokładzie znajdziemy dwa lądowiska dla helikopterów, basen czy kino, a także 15 kabin dla 24 gości.

Jaką kwotę Mohammed bin Salman zapłacił za jacht Serene? 560 milionów dolarów.

Najbardziej luksusowe jachty świata – miejsce 5: Rising Sun

Jacht Rising Sun został zaprojektowany przez nieżyjącego już projektanta luksusowych jednostek pływających  – Jona Bannenberga. Zbudowano go w niemieckiej stoczni Lürssen w 2004 roku. Łódź mierzy 138 metrów długości. Jej właścicielem jest David Geffen  –  znany producent filmowy, współzałożyciel wytwórni DreamWorks. Pierwotnie dzielił się on jachtem z Larrym Ellisonem – założycielem Oracle.

Jacht Rising Sun wyposażono w lądowisko dla helikopterów (mogące służyć jako boisko do kosza), piwniczkę na wino oraz  –  jak przystało na własność filmowca  –  salę kinową. Nie zabrakło także jacuzzi, spa i sauny. Jacht ten gościł choćby amerykańską parę prezydencką – Michelle i Baracka Obamę. Jaka była cena Serene? 590 milionów dolarów.

Najbardziej luksusowe jachty świata – miejsce 4: Azzam

Azzam jest największym na świecie prywatnym jachtem – mierzy 180 metrów długości. Zbudowany został w 2013 roku przez niemiecką stocznię Lürssen. Jego właścicielem jest prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Szejk Khalifa bin Zayed Al Nahyan. Nazywany jest najbardziej skomplikowanym jachtem, jaki kiedykolwiek zbudowano. Autorem projektu luksusowych wnętrz jest Christophe Leoni. Łódź jest w stanie rozwinąć prędkość 30 węzłów. Jaka była jego cena? Wyniosła 650 milionów dolarów.

Najbardziej luksusowe jachty świata – miejsce 3: Streets of Monaco

Jacht o nazwie Streets of Monaco od Island Design to bardzo nietypowy projekt. Jest on bowiem inspirowany… księstwem Monako. Znajdą się tu nie tylko pałac książęcy oraz Hotel de Paris i Loews Hotel, lecz także port Hercules czy tor gokartowy stanowiący wierne odwzorowanie toru Formuły 1. Oprócz tych wszystkich atrakcji na jachcie pojawią się oczywiście także lądowiska dla helikopterów, jacuzzi, baseny czy kluby fitness. Jego długość mierzy 155 metrów. Na jego pokładzie będzie mogło podróżować 70 osób załogi wraz z 16 gośćmi a jego maksymalna prędkość to 15 węzłów. Wiadomo, że jego cena wyniosła 1,1 miliarda dolarów. Nie wiadomo kto jest nabywcą tej łodzi.

Najbardziej luksusowe jachty świata – miejsce 2: Eclipse

Wiceliderem zestawienia najbardziej luksusowych jachtów świata jest zbudowana w 2010 roku przez niemiecką stocznie Blohm + Voss łódź o nazwie Eclipse. Powstała na zamówienie Romana Abramowicza – rosyjskiego miliardera, właściciela klubu piłkarskiego Chelsea F.C. Mierzy 163,5 metra długości i może pomieścić 36 gości plus 70 członków załogi. Eclipse wyposażono w dwa lądowiska dla helikopterów, dwa baseny, salę taneczną, 24 kabiny mieszkalne, trzy motorówki, a nawet małą łódź podwodną zdolną do zanurzenia się na głębokość do 50 metrów. Koszt tej maszyny ostatecznie wyniósł aż 1,9 miliarda dolarów, choć początkowo jej cena miała być o wiele niższa – jej wartość wywindowało wyjątkowo ekskluzywne wyposażenie.

Najbardziej luksusowy jacht świata – miejsce 1: History Supreme

History Supreme przez wiele lat był jachtem – legendą, w którego istnienie niewielu wierzyło. W 2011 roku świat obiegła informacja, że anonimowy malezyjski biznesmen kupił jacht motorowy wykonany z… kości dinozaurów, części meteorytów, złota i platyny. Ostatecznie ta maszyna o długości 30 metrów rzeczywiście powstała. Za projekt odpowiadał brytyjski jubiler Stuart Hughes zajmujący się ozdabianiem szlachetnymi kamieniami i metalami mebli, samochodów, domów, ubrań, czy telefonów komórkowych. Nabywcą okazał się natomiast malezyjski miliarder – Robert Kuok.

History Supreme jest połączeniem luksusu, nowoczesności i absolutnego szaleństwa finansowego. Na jego pokładzie znajdziemy rzeźbę wykonaną z kości Tyranozaura oraz wiele innych ekstrawaganckich dodatków, takich jak ściana głównej sypialni zrobiona z części meteorytów, luksusowa butelka z 18,5-karatowym diamentem, czy akwarium wykonane z 68 kilogramów 24-karatowego złota. Ze złota wykonano także dno kadłuba oraz kotwicę. Łącznie do budowy i dekoracji tego jachtu zużyto ponad tonę złota i platyny.

Jaka była cena tego niewiarygodnego, najbardziej luksusowego na świecie jachtu o nazwie History Supreme? Sięgnęła ona absolutnie bezkonkurencyjną wysokość 5 miliardów dolarów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments