Metallica powraca na czołówki list sprzedaży z albumem sprzed 30 lat

najbardziej dochodowe trasy
Zespół Metallica

Rynek muzyczny przeżywał ciężkie chwile. Zespoły od wiosny 2020 r. nie mogły koncertować. Występy na żywo powracają dopiero teraz. Jak więc muzycy mają zarabiać pieniądze? Metallica wpadła na pomysł wydania reedycji swojego kultowego albumu. Efekt? Fenomenalny!

Metallica powraca z „Black Albumem”

Metallica w ubiegłych latach wydała już reedycje swoich pierwszych czterech albumów i jednej EP-ki. Teraz przyszedł czas na „Metallica”, czy tzw. „Black Album”.

„Czarna płyta”, jak fani ochrzcili wydawnictwo z powodu koloru okładki, to przełomowa płyta w dyskografii kwartetu. To ona pozwoliła grupie przebić się do mainstreamu i grać koncerty już nie w halach, ale na stadionach. Wszystko za sprawą krążka wypełnionego przebojami, takimi jak „Enter Sandman”, „The Unforgiven” czy przede wszystkim ballada „Nothing Else Matters”.

Sukces sprzedażowy

Jak podał teraz „Billboard” reedycja „Metallica”, jaka właśnie trafiła do sklepów, sprzedała się w samym ubiegłym tygodniu w nakładzie aż 37 tysięcy egzemplarzy, co zapewniła jej 9. pozycję wśród najlepiej sprzedających się płyt. Oznacza to, że „Czarny album” powrócił do pierwszej dziesiątki „Billboardu” po 29 latach. Wcześniej znalazł się w niej w 1992 r., czyli w rok po swojej premierze.

„Billboard” dodał, że spośród 37 tysięcy odnotowanych egzemplarzy, aż 29 tysięcy to fizyczne egzemplarze płyty. Reszta to już ich ekwiwalenty wyliczone na podstawie streamingu i plików cyfrowych.

Wydawnictwo trafiło na rynek w paru wersjach. Jest przede wszystkim CD, winyl, ale też box, który zawiera zestaw CD, winyli, płyt DVD, grafiki zespołu i książkę opowiadającą o powstaniu albumu. Całą zawartość wydawnictwa można obejrzeć na poniższym video, na którym pokazuje ją Jason Newsted, były basista grupy, który grał na basie na „Metallica”:

Powrót do koncertowania

Zespół powraca też do regularnego koncertowania. Na razie gra serię tajemniczych, ogłaszanych w ostatniej chwili, show w wybranych klubach w USA.

Wiadomo też, że Metallica zagra w Europie w 2022 roku. Nie ogłoszono jak na razie koncertu w Polsce, ale plotkuje się o występie na stadionie chorzowskim.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments