mBank czeka repolonizacja?

1862

Nie tak dawno pisaliśmy o potencjalnych problemach mBanku, a tu na jaw wychodzą nowe fakty. Minister finansów i inwestycji nie wyklucza bowiem, że mBank mógłby stać się… uzupełnieniem oferty któregoś z banków kontrolowanych przez Skarb Państwa…

Kwieciński powiedział powyższe dziennikarzami w kuluarach Kongresu 590 w Jasionce pod Rzeszowem.

Skarb Państwa ostrzy zęby na mBank?

– Zawsze, gdy pojawiają się ciekawe aktywa bankowe, to ekscytuje rynek. Z mojego punktu widzenia najlepiej by było, gdyby te aktywa zostały przejęte przez taki bank, dla którego to jest dobre uzupełnienie obecnego portfela produktowego – powiedział minister, którego cytuje teraz PAP.

Dopytany, czy to oznacza, że mBank stanie się uzupełnieniem dla któregoś z banków pod kontrolą Skarbu Państwa, odpowiedział:

Nie wykluczam – stwierdził minister – Mogę zapewnić, że te banki, z którymi jako rząd bliżej współpracujemy, dobrze zerkają na to co się dzieje na rynku – dodał.

Chodzi oczywiście o plany Commerzbanku, który to poinformował, że myśli o sprzedaży pakietu akcji mBanku.

„Projekt strategii przewiduje sprzedaż należącego do Commerzbanku większościowego pakietu akcji mBanku. To pozwoli bankowi wygenerować środki finansowe pozwalające na szybszą implementację strategii oraz powiązanych inwestycji” – oficjalnie podał Commerzbank.

Jak na razie wiemy tylko tyle, że udziałami mBanku nie jest zainteresowany Polski Fundusz Rozwoju.

mBank jest dziś wyceniany na 13,5 mld złotych.

Słaby rating

„Zmiana perspektywy ratingu następuje w następstwie ogłoszenia przez Commerzbank AG (Long-term Deposits A1 perspektywa stabilna; BCA baa2) w dniu 20 września, że zamierza sprzedać swój większościowy pakiet akcji mBanku” – czytamy z kolei w niedawnym komunikacie agencji ratingowej Moody’s.

Agencje ratingowe patrzą ze sceptycyzmem nie tylko na mBank.

– Zgodnie z naszą metodologią banki te [m.in. Getin Noble Bank] od pewnego czasu fundamentalnie, pod względem aktualnej sytuacji finansowej, zasługują na ratingi nieco wyższe niż obecnie przyznane przez EuroRating, bo w odróżnieniu od innych agencji powstrzymywaliśmy się z podwyżkami ocen tych banków właśnie z uwagi na istniejące ryzyka prawne dotyczące hipotek frankowych, bo ryzyko ekonomiczne związane z samą jakością tych kredytów jest niewielkie – uspokaja jednak Parkiet Mirosław Bajda, prezes EuroRatingu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments