Europa przygotowuje się na kolejną falę COVID-19. Ministerstwo zdrowia Niemiec poinformowało właśnie, że planuje wprowadzenie od jesieni restrykcji dla osób niezaszczepionych. Obowiązek noszenia maseczek będzie obowiązywał aż do wiosny.

Niemcy idą na dalszą wojnę z koronawirusem

Celem rządu Niemiec, jak podano w raporcie z 4 sierpnia, jest „chronić system opieki zdrowotnej przed nadmiernym obciążeniem, a grupy osób, które nie mogą być jeszcze zaszczepione, przed ewentualną groźną chorobą”.

Restrykcje mają być jednak lżejsze niż jesienią i zimą 2020 roku, a to ze względu na obecną kampanię szczepień. „Tak drastyczna blokada jak w przypadku drugiej i trzeciej fali (pandemii) najprawdopodobniej nie będzie konieczna” – dodano w dokumencie.

Jakie więc restrykcje zostaną wprowadzone? Chodzi o przestrzeganie trzech podstawowych zasad: zachowania dystansu społecznego, higieny i noszenia masek. Wiemy już, że nakaz noszenia tych ostatnich może obowiązywać aż do wiosny 2022 roku i to „dla wszystkich, w tym osób zaszczepionych i wyleczonych”.

Dowiedzieliśmy się, że od początku lub od połowy września udział w określonych sferach życia publicznego „powinien być możliwy tylko wtedy, gdy przestrzegana jest zasada: zaszczepiony, wyleczony lub przebadany. Wymienia się tu gastronomię, zakwaterowanie w hotelach, sporty, duże imprezy halowe i plenerowe”.

Czwarta fala na horyzoncie

Ministerstwo zdrowia podało dalej:

Na horyzoncie pojawia się czwarta fala – choć jeszcze (!) na niskim poziomie. Oprócz zwiększonej częstości występowania zakażeń u powracających podróżnych, zachowania (…) ludności obecnie stopniowo zbliżają się do zachowań z czasów przed pandemią.

Dziennik „Frankfurter Allegemeine Zeitung” napisał z kolei:

Osoby, które nie mogą zostać zaszczepione z powodów medycznych, nie mogą być oczywiście poszkodowane. Nie powinny również płacić za swoje testy. Inaczej jest w przypadku osób, które otrzymały propozycję szczepienia, ale nie chcą z niej skorzystać. Nie mogą one stale czerpać tylko korzyści z kampanii szczepień kosztem ogółu społeczeństwa, mając profity ze szczepień innych i unikając nawet minimalnego ryzyka szczepień.

Instytut im. Roberta Kocha poinformował wczoraj o 3571 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Niemczech. W minionym tygodniu było to jedynie 2768. W ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano 25 zgonów na Covid-19. Przed tygodniem było 21.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments