Najczęściej kradzione auta w Polsce w 2021

Udostępnij

W pierwszej połowie 2021 roku w Polsce zaginęło dokładnie 3729 samochodów. To o 80 mniej, niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Najwięcej kradzieży odnotowano w Warszawie i okolicach: w sumie 898, czyli o 44 mniej niż przez pierwsze sześć miesięcy rok temu. W województwie dolnośląskim łupem złodziei padło 535 aut, w wielkopolskim – 361, a na Górnym Śląsku – 329. Z kolei najrzadziej auta ginęły w województwie świętokrzyskim. Skradziono ich tam tylko 26.

Jakie modele samochodów są kradzione w Polsce najczęściej? Okazuje się, że w tym zestawieniu dominują pojazdy produkcji niemieckiej i japońskiej. Ranking kradzionych aut 2021 zostanie zaprezentowany poniżej:

Miejsce 5 – Toyota Yaris Toyota Yaris

Podstawowe informacje

Toyota Yaris to samochód osobowy klasy aut miejskich typu hatchback, produkowany przez japońską markę Toyota już od 1999 roku. Od 2019 roku produkowana jest czwarta generacja tego modelu. Samochód jest wyposażony w benzynowe, trzycylindrowe silniki 1.0 i 1.5 oraz napęd hybrydowy oparty na trzycylindrowym silniku 1.5 Dynamic Force, pracującym w cyklu Atkinsona, którego wydajność cieplna wynosi 40%. Wersja hybrydowa otrzymała litowo-jonową baterię trakcyjną.

Toyota Yaris jest aktualnie trzecim najlepiej sprzedającym się samochodem w Polsce… i piątym najczęściej kradzionym.

Miejsce 4 – Toyota Auris Toyota Auris

Podstawowe informacje

Toyota Auris to samochód osobowy klasy kompaktowej produkowany przez japońską markę Toyota w latach 2006-2018 i oferowany w dwóch wersjach nadwoziowych – hatchback oraz kombi. Trzy lata temu został on zastąpiony przez model tej samej klasy o nazwie Corolla.

Wersje

Samochód był oferowany w wielu wersjach. Klienci mieli do wyboru silniki:

  • Benzynowe o pojemności: 1.2; 1.33 oraz 1.6 litra
  • Wysokoprężne o pojemności: 1.4; 1.6 i 2.0 litrów
  • Hybrydowy o pojemności 1.8 litra.

Miejsce 3 – Audi A6 Audi A6

Podstawowe informacje

Audi A6 to samochód osobowy klasy premium produkowany pod niemiecką marką Audi od 1994 roku. Oferowany jest w dwóch wersjach nadwoziowych – sedan oraz kombi. Od 2018 roku produkowana jest piąta generacja pojazdu, która otrzymała kod fabryczny C8. Nowe wcielenie jednego, z najpopularniejszych samochodów niemieckiej marki zadebiutowało w marcu 2018 roku jako trzeci model reprezentujący nową estetykę marki. Piątą generację cechuje nowy cyfrowy kokpit składający się z trzech dużych wyświetlaczy, które zastępują tradycyjne zegary, panel guzików do sterowania radia i panel klimatyzacji. Piąta generacja A6 na tle poprzedników nie wyróżnia się innymi proporcjami, choć samochód wyraźnie urósł – z naciskiem na większy rozstaw osi.

Wersje

Oferowane są modele A6 piątej generacji z silnikiem:

  • Benzynowym o pojemności 2.0, 3.0 i 4.0 litrów
  • Wysokoprężnym o pojemności 2.0 i 3.0 litrów.

Miejsce 2 – BMW serii 5 BMW serii 5 w wersji sportowej

Podstawowe informacje

BMW serii 5 to samochód osobowy klasy wyższej produkowany pod niemiecką marką BMW od 1972 roku. Oferowany jest w dwóch wersjach nadwoziowych – sedan oraz kombi. W 2017 roku na rynek trafiła siódma generacja modelu, oznaczona kodem fabrycznym G30. Samochód ten osiągnął współczynnik czołowego oporu aerodynamicznego równy 0,22 co czyni go najbardziej opływową, seryjnie produkowaną limuzyną. Auto stworzono na nowej modułowej platformie podłogowej Clar, wykorzystaną wcześniej przez największą limuzynę BMW, model G11. Stworzono również odmiany hybrydowe typu plug-in, zarówno na bazie limuzyny, jak i kombi, pod nazwą 530e iPerformance, które wyposażono w zaawansowane systemy wspomagające kierowcę.

Wersje

Początkowo samochód oferowany był z silnikami diesla o pojemności dwóch i trzech litrów, oraz benzynowymi o pojemności trzech i czterech litrów. Następnie w marcu 2017 do gamy jednostek dołączył najmocniejszy benzynowy silnik o pojemności 5 litrów, hybrydowy o pojemności trzech litrów, oraz trzy kolejne silniki wysokoprężne o pojemności 2,5; 4 i 5 litrów.

Wyposażenie

Standardowe wyposażenie obejmuje liczne systemy z zakresu wspomagania kierowcy, takie jak:

  • Asystent wymijania i ostrzegania przed pojazdami nadjeżdżającymi z boku
  • Asystent zmiany pasa ruchu i utrzymania toru jazdy (działa do prędkości 210 kilometrów na godzinę)
  • Inteligentny tempomat.

Auto posiada również funkcję zdalnego parkowania za pomocą smartfona. We wszystkich wersjach (z wyjątkiem najsłabszej z silnikiem diesla) seryjnie montowana jest ośmiobiegowa automatyczna skrzynia biegów.

Miejsce 1 – Najczęściej kradzione auto w Polsce – Audi A4 Audi A4

Podstawowe informacje

Audi A4 to samochód osobowy klasy średniej produkowany pod niemiecką marką Audi od 1994 roku. Oferowany jest w dwóch wersjach nadwoziowych – sedan oraz kombi. Od 2015 roku produkowana jest piąta generacja pojazdu, oznaczona symbolem B9. Model ten zaprojektowano od podstaw, choć jego sylwetka ma podobny kształt i zbliżone rozmieszczenie lamp czy linii okien. A4 piątej generacji urosło, ale jednocześnie spadła masa własna, w zależności od wersji nawet o 120 kilogramów. Nadwozie dopracowano pod kątem oporu powietrza.

Wersje

Najwyższej jakości materiały we wnętrzu, innowacyjne cyfrowe technologie, systemy infotainment i wsparcia kierowcy oraz wydajne silniki – to wszystko decyduje o wyjątkowości tego modelu. Oferowane są modele A4 piątej generacji z silnikiem:

  • Benzynowym o pojemności 1.4, 2.0 i 2.9 litra
  • Wysokoprężnym o pojemności 2 litrów.

Kradzieże aut w Polsce w 2021 – ciekawostki

Dominuje kradzież na części

Co ciekawe, wśród złodziei zauważyć można nowy trend – częściej zasadzają się oni na markowe drogie auta nie po to, aby mogły jeździć na lewych papierach, tylko po to, by je zdemontować, a części sprzedać. Spadł także przemyt kradzionych samochodów za granicę. Prawdziwą plagą stały się z kolei kradzieże katalizatorów.

Coraz większa skuteczność policji

Z najnowszych danych policji wynika również, że funkcjonariuszom coraz częściej udaje się ustalić sprawców kradzieży aut. Wykrywalność wzrosła z 37,6%. w pierwszym półroczu ubiegłego roku do 41,6% w obecnym.

Kradzież „na walizkę”

Policjanci tłumaczą również, że złodzieje nie działają już starymi metodami. Nie używają więc śrubokrętów, ani nie wybijają szyb w autach. Teraz sięgają po nowoczesne technologie. Coraz częściej z ulic giną auta “bezkluczykowe”, które otwiera się pilotem, a silnik odpala przyciskiem. Przestępcy inwestują nawet 100 tysięcy złotych w “walizkę”, czyli elektroniczne urządzenie namierzające i kopiujące sygnał z pilota. Tak właśnie otwierają i uruchamiają samochód. Wystarczy więc nawet na krótko zaparkować pojazd przed restauracją, żeby zaginął.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również