Lotnisko Chopina miało 1,051 mln pasażerów we wrześniu, o 115% więcej r/r

bilety na samolot

Lotnisko Chopina miało 1,051 mln pasażerów w sierpniu (wzrost o 115% r/r) wobec 1,185 mln miesiąc wcześniej i 1,04 mln w lipcu, podał port. Od początku roku Lotnisko Chopina obsłużyło 4,085 mln pasażerów. Bilans całego kwartału to 3,276 mln odprawionych pasażerów.

„Wrzesień pozytywnie nas zaskoczył, a to pokazuje, że pasażerowie nie mają już obaw związanych z lataniem, stosują się do zaleceń, szczepią się i chętnie wybierają transport lotniczy. Jeśli ta tendencja się utrzyma, a ruch nadal będzie się odbudowywać, to mamy szanse na wypracowanie naprawdę dobrego wyniku w tym roku” – powiedział rzecznik prasowy Lotniska Chopina Andrzej Klewiado, cytowany w komunikacie.

Wrzesień na Lotnisku Chopina był o ponad 115% lepszy od zeszłorocznego września i o ponad 430% lepszy od wyników miesięcznych z I kw. 2021. Jednocześnie bilans ostatniego kwartału to ponad połowa tego, co Lotnisko Chopina wypracowywało w analogicznym okresie rekordowego 2019 roku. Od początku roku stołeczny port obsłużył 5,142 mln pasażerów, podano także.

Większość pasażerów wybierała połączenia w strefie Schengen (56,5%). Ruch na warszawskim lotnisku odbudowuje się szybciej niż w wielu innych miastach Europy. Pod względem procentowym wyprzedzamy w tym rankingu lotniska w Madrycie (MAD), Frankfurcie (FRA), Amsterdamie (AMS) czy Paryżu (CDG), wskazano dalej.

„Przewoźnicy czarterowi mieli od początku pandemii największy wpływ na ożywienie ruchu lotniczego. Loty związane ze zorganizowaną turystyką zagraniczną cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród podróżnych nie tylko w sezonie wakacyjnym, lecz także we wrześniu, czyli tuż po wakacjach. Tylko we wrześniu z usług tych przewoźników skorzystało 259 tys. podróżnych, czyli 24% wszystkich pasażerów Lotniska Chopina. Najchętniej wybieranymi państwami w ofercie czarterowej były Grecja, Turcja i Hiszpania, natomiast najpopularniejszymi trasami czarterowymi według liczby pasażerów były Antalya, Heraklion i Rodos. Wśród przewoźników nierozkładowych nie ma niespodzianek – największą popularnością cieszyły się Enter Air (54%), Smartwings (23%) i PLL LOT (8%)” – czytamy dalej.

Wśród przewoźników rozkładowych największą popularnością cieszy się PLL LOT (59%), za nim jest Wizz Air (21%), a na trzecim miejscu Lufthansa (4%).

Wciąż bardzo wysokie wyniki tonażowe (cargo i poczta) z tendencją do stabilnego wzrostu to kolejny powód do zadowolenia. Względem wyników analogicznego okresu 2019 roku odnotowano 5-proc. spadek, natomiast jeśli zestawić wyniki z zeszłorocznym wrześniem, to mamy wzrost o 41%. Najpopularniejsze destynacje cargo w okresie od stycznia do września tego roku to Lipsk, Kolonia i Chicago.

W całym okresie od stycznia do września 2021 r. cargo wyniosło ponad 70 tys. ton, czyli wynik niemalże taki sam jak w 2019 roku, a jednocześnie o ponad 32% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, zakończono.

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce. Lotniskiem zarządza Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments