Live Nation to dziś gigant rynku koncertowego. Niestety firma mocno obrywa przez epidemię koronawirusa. Drugi kwartał 2020 roku okazał się dla niej wręcz katastrofalny. Obroty spadły o niemal 100 proc.!

Live Nation z niemal 100 proc. spadkiem obrotów!

Lockdown i epidemia COVID-19 sprawiły, że artyści przez ostatnie miesiące nie mogą w ogóle grać koncertów. Dziś co prawda realne są małe klubowe wydarzenia, ale o stadionowych gigach może zapomnieć aż do 2021 r.

Wszystko to odbiło się na rynku koncertowym. Agencja Live Nation opublikowała właśnie wyniki za drugi kwartał 2020 roku. W czasie jego trwania firma zarobiła netto 74,1 miliona dolarów, co przekłada się na spadek aż o 98 proc. względem analogicznego okresu w 2019 roku.

Skąd ten słaby wynik? W tym kwartale Live Nation zorganizowało tylko 24 koncerty w USA i 131 tego typu wydarzeń w Europie. W II kw. 2019 r. było to odpowiednio 7213 i 3309 koncertów.

Jak mówi przedstawiciel Live Nation:

„W ostatnich trzech miesiącach naszym priorytetem było umacnianie naszej pozycji finansowej, co ma nam zapewnić stabilność i płynność finansową, która pozwoli przetrwać długi czas bez koncertów. Spodziewamy się, że koncerty powrócą latem 2021 roku, a zostanie to poprzedzone wzrostem sprzedaży biletów.

Jesteśmy pewni, że fani powrócą do koncertów, kiedy będzie to bezpieczne. Naszym głównym wskaźnikiem zapotrzebowania jest fakt, że fani postanawiają zachować bilety nawet jeśli mają możliwość zwrotu pieniędzy. Pod koniec drugiego kwartału 86% fanów zachowało bilety na przełożone koncerty.”

2021 rokiem odrodzenia się rynku koncertowego?

Czy jednak kolejny rok pozwoli gigantowi zarejestrować wyraźne odbicie dot. tego przykrego trendu? Jest na to szansa, bowiem większość tegorocznych koncertów i festiwali zostało przełożonych na 2021 r. Choćby w naszym kraju wystąpić miały m.in. takie zespołu jak Iron Maiden, Pearl Jam, Aerosmith, Korn czy System Of A Down. Artyści pojawią się w Polsce, ale dopiero za rok.

Są jednak przykre wyjątki. W ostatnich dniach nowe daty przełożonych występów ogłosiła też grupa Guns N’Roses. Okazało się jednak, że Amerykanie, mimo faktu, że mieli zagrać u nas w tym roku, nie przypomną o sobie polskim fanom w 2021 r.

European tour dates rescheduled 👇

Opublikowany przez Guns N' Roses Wtorek, 4 sierpnia 2020

 

Live Nation poinformowało, że jak na razie sprzedało już aż 19 milionów biletów na ponad cztery tysiące koncertów i festiwali w 2021 roku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments