Kwota wolna od podatku nie wzrośnie do 30 tys. zł

200 złotych banknot

Okazuje się, że kwota wolna od podatku wcale nie wzrośnie do 30 tys. zł. Pogłoski o tego typu wzroście pojawiły się po tym, jak rząd przyznał, że zamierza ogłosić Nowy Ład, czyli pakiet reform, który ma wzmocnić polską gospodarkę w czasie kryzysu.

Kwota wolna dużo niższa, niż sugerowano

Są różne opcje na stole. 8, 10, 15 tysięcy. Im wyżej, tym są one droższe. Nie mogę powiedzieć, jaka opcja przesądzi, ponieważ nie ma tej decyzji jeszcze. Ta decyzja nie zapadła – zapowiedział teraz premier Mateusz Morawiecki w „Gościu Wydarzeń”.

Wcześniej w podobny sposób wypowiedział się minister finansów Tadeusz Kościński. W Programie Pierwszym PR powiedział, że kwota wolna na poziomie 30 tysięcy złotych jest niemożliwa, bo „budżet nie jest z gumy”.

– Zdziwiłbym się, gdyby była na takim poziomie. To jest, jeden z wariantów, jakie przygotowaliśmy. Ale nie stawiałbym najwięcej pieniędzy na taki wariant, raczej – na niższy poziom, na 15-20 tysięcy na ten moment, a dopiero za rok, dwa lata, kiedy wyjdziemy z pandemii, wtedy możemy mieć większe ambicje – powiedział Kościński.

Przypomnijmy, że obecnie kwota wolna od podatku dla większości Polaków waha się na poziomie od 8 tysięcy złotych (w przypadku osób mających 8 tysięcy złotych dochodu) do 3 091 złotych (w przypadku 13 tysięcy złotych dochodu).

Kiedy Nowy Ład zostanie ogłoszony?

Ponoć Nowy Ład zostanie ogłoszony w maju. Trudno traktować to jednak jako pewnik, bowiem pierwotnie PiS miało ogłosić go w marcu. Oficjalnie datę zmieniono przez pandemię. Możliwe, że prawdziwym powodem był konflikt w koalicji rządzącej, bowiem ponoć w pakiecie reform są takie pomysły, które mogą nie podobać się np. Porozumieniu Jarosława Gowina. Partia ta stara się promować jako centrowa i bliska przedsiębiorcom.

Nowy Ład ma dot. nie tylko podatków, ale też innych kwestii. Nie wiadomo jednak dokładnie, o jakie zmiany chodzi. Sugeruje się m.in., że politycy PiS będą chcieli ozusować umowy o dzieło. Prawdę poznamy możliwe, że już po weekendzie majowym, czyli po 3 maja.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments