Paweł Kukiz chce zbudować zespół do spraw zmian ordynacji wyborczej. Zaprosił do współpracy także posłów z opozycji. Jak na razie odpowiedzieli mu członkowie PSL i Polska 2050.

Kukiz chce zmian ustrojowych

Kukiz na początku września wysłał pisma do szefów klubów, kół oraz posłów niezależnych. To dot. powołania parlamentarnego zespołu do spraw zmiany ordynacji wyborczej. Jego zespół miałby przedyskutować różne formuły zmiany prawa wyborczego. Cel? „Wypracować taką ustawę, która wyprowadzi państwo z ordynacji partyjnej, która obliguje obywatela do tworzenia jakiegoś stada, jeżeli ten chce wystartować do Sejmu” – twierdzi Kukiz.

Jak na zaproszenie zareagowała opozycja? Kukuz poinformował PAP, że pozytywnie odpowiedział mu jak na razie m.in. PiS. W pracach zespołu wezmą udział: Anna Milczanowska, Kazimierz Smoliński i Bartłomiej Wróblewski. – Będę namawiał też do udziału w pracach zespołu Kacpra Płażyńskiego, który jest zwolennikiem ordynacji mieszanej – powiedział lider Kukiz’15.

Z obozu opozycji swój akces zgłosiły: koło Polska 2050 (będzie je reprezentował poseł Michał Gramatyka), i klub Koalicji Polskiej-PSL (jako swojego reprezentanta wskazał posła Krzysztofa Paszyka).

Co ciekawe, obecnie największa siła opozycyjna, czyli Koalicja Obywatelska, przekazała Kukizowi, że nie będzie brała udziału w pracach jego zespołu. Ponoć później pochyli się nad przygotowanymi przez niego propozycjami, co jednak bardzo nie podoba się byłemu kandydatowi na prezydenta.

– To jest absurdalne podejście, bo chodzi o to, żeby to cały zespół wypracował projekt ustawy, żeby on powstał na zasadzie pewnego kompromisu, konsensusu, a nie Kukiz mają pisać – stwierdził Kukiz.

Brak odpowiedzi

Na pismo Kukiza nie odpowiedziały z kolei klub Lewica oraz koła: Konfederacja, Porozumienie i Polskie Sprawy.

Prace parlamentarnego zespołu do spraw zmiany ordynacji wyborczej mają ruszyć jeszcze we wrześniu.

Czy jednak Kukizowi uda się przeprowadzić reformę sytemu wyborczego? Ponoć jest to częścią umowy, jaką zawarł on z PiS-em. Posłowie Kukiz’15 mają głosować ramię w ramię z partią Kaczyńskiego, ale w zamian ta druga formacja ma przeforsować część propozycji programowych ruchu rockmena.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments