Już wiosną 2022 r. odbędą się wybory we Francji. Francuzi wybiorą wtedy prezydenta.

Wybory we Francji.

Obecnie w sondażach prowadzi obecny prezydent. Na Emanulena Macrona chce głos oddać 24 proc. wyborców (strata 1,5 pkt. proc). Na centroprawicową Valerie Pecresse chce głosować 17 proc. Francuzów. Z kolei po 14,5 proc. mają prawicowa Marine Le Pen i Eric Zemmour, francuski dziennikarz, który próbuje teraz szczęścia w polityce. „Zielony” Yannick Jadot i lider demokratyczno-socjalistycznej „La France insoumise” (LFI) Jean-Luc Melenchon mają po 8,5 proc. poparcia.

Sondaż został przeprowadzony przez pracownię Ipsos-Sopra Steria w dniach 7-13 grudnia na reprezentatywnej grupie 10 928 osób.

Wybory prezydenckie we Francji odbędą się w kwietniu przyszłego roku.

Macron wygra walkę o reelekcję?

Największe szanse ma Macron. Kim dokładnie jest obecny prezydent Francji? W latach 2012–2014 pełnił funkcję zastępcy sekretarza generalnego Pałacu Elizejskiego w administracji prezydenta François Hollande’a. W 2014 r. objął stanowisko ministra gospodarki, przemysłu i cyfryzacji w rządzie Manuela Vallsa.

6 kwietnia 2016 r. założył własny ruch polityczny pod nazwą En Marche!.

Wraz z założeniem wspomnianego ruchu i odejściem z rządu zadeklarował start w wyborach prezydenckich w 2017 r. jako kandydat niezależny, odmawiając udziału w prawyborach zorganizowanych przez socjalistów, w których ostatecznie zwyciężył Benoît Hamon. Poparcie dla jego kandydatury wyrazili politycy z różnych stron sceny politycznej, między innymi François Bayrou, Daniel Cohn-Bendit, Bertrand Delanoë, Bernard Kouchner, Dominique Perben czy były premier Manuel Valls.

W pierwszej turze wyborów 23 kwietnia 2017 otrzymał 8 657 326 głosów (24,01%), zajmując 1. miejsce spośród 11 pretendentów. Przeszedł do drugiej tury razem z eurosceptyczną kandydatką Marine Le Pen z Frontu Narodowego, która uzyskała poparcie na poziomie 21,30%. Bezpośrednio po ogłoszeniu sondażowych wyników głosowania poparcie dla niego zadeklarowali François Fillon (zajął 3. miejsce) oraz Benoît Hamon (zajął 5. miejsce).

W drugiej turze wyborów 7 maja 2017 otrzymał 20 753 798 głosów (66,10%), wygrywając tym samym wybory i będąc najmłodszą osobą wybraną na ten urząd. Dzień po wyborach ustąpił z funkcji przewodniczącego swojego ugrupowania. Teraz walczy o reelekcję.

Wyniki walki o prezydenturę Francji poznamy w kwietniu 2022 r.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments