Poznaj najbardziej znienawidzone zawody w Polsce

2711

Każdy z nas zna powiedzenie, iż żadna praca nie hańbi, a wstydzić powinien się wyłącznie ten, kto nic nie robi. Najczęściej się z tym zgadzamy, ponieważ taki tok myślenia jest bezdyskusyjnie prawidłowy. Wielu naszych rodaków uważa jednak inaczej, choć nie zawsze się do tego przyznaje. Przedstawiciele niektórych zawodów niestety muszą niejednokrotnie borykać się z docinkami i coraz powszechniejszym hejtem. Antypatia jest na tyle powszechna, że bywają oni obiektami żartów i szyderstw, które nierzadko przekraczają granice przyzwoitości.

Jakie są najbardziej znienawidzone zawody w Polsce? Czym ich przedstawiciele zasłużyli sobie na tak powszechną niechęć ze strony społeczeństwa? Przekonamy się poniżej. Dziesiątą pozycję w tym niechlubnym zestawieniu zajmuje:

Miejsce 10 – urzędnik Kobieta w urzędzie, której nei chce się pracować

Zawód urzędnika kojarzy nam się z niemiłą osobą za biurkiem, która na nasze pytanie, jak mamy wypełnić dany formularz, odpowiada złowrogo: “długopisem”, i dla której często bzdurne formalności stanowią powód do zrównania człowieka z błotem. Co więcej, wielu naszych rodaków pogardliwie twierdzi, iż największą pasją musi być układanie pasjansa i picie kawy. Co gorsza, Polacy uważają, iż, jak tylko wybije 17:00, urzędnicy potrafią zamknąć urzędowe podwoje nawet dla tych, którzy od rana stoją w kolejce. Poza tym mają oni cały szereg przywilejów, których społeczeństwo im zazdrości.

Warto jednak pamiętać, że urzędnicy zazwyczaj muszą pracować według ściśle ustalonych procedur i ciężko jest ich nakłonić do indywidualnego podejścia.

Miejsce 9 – policjant Policjant śpiący na służbie

Nie jest żadną tajemnicą, iż policjanci to grupa zawodowa, która doczekała się największej ilości pejoratywnych określeń i najwięcej dowcipów na swój temat. To wyraz niechęci do tych, którzy każą… czasem nawet w ogóle niesłusznie. Pomimo że policjanci są od tego, aby zapewniać nam bezpieczeństwo, czasem potrafią oni wlepiać mandaty za czynności, których nie uznajemy za złe – jak chociażby głośniejszą imprezę w godzinach nocnych w weekend. Wiele osób frustruje także nadmiernie stosowana przez nich przemoc czy fakt, że strzegą oni domów i mieszkań polityków.

W rzeczywistości, choć niektórym policjantom można wiele zarzucić, to jednak pełnią oni bardzo ważną, trudną i odpowiedzialną funkcję w społeczeństwie. Warto zwrócić uwagę, iż mając kontakt ze światem przestępczym, policjant nieustannie ryzykuje życie swoje i swoich bliskich. Strzelaniny, napady czy pościgi samochodowe to codzienność dla wielu funkcjonariuszy na całym świecie. Co więcej, w samej Polsce co roku odnotowuje się blisko 2500 napaści na funkcjonariuszy, z czego około 200 to czynne napaści, czyli zdarzenia, w których wobec policjanta użyto noża, broni palnej lub innego narzędzia, którym można odebrać życie.

Miejsce 8 – nauczyciel Wściekła nauczycielka matematyki

Nauczycieli nienawidzi przede wszystkim młodzież – czyli uczniowie wszelkiego rodzaju szkół. Im bardziej wymagający belfer, tym większa szansa, że spotka się z krytyką swoich podopiecznych. Nauczyciele są postrzegani przez nich jako ludzie, którzy sztywno trzymają się przyjętych zasad będących dla nich ważniejszymi niż sam człowiek. Ponadto, większość z nich nie potrafi znaleźć wspólnego języka z młodzieżą, nie rozumieją ich potrzeb, ani sposobu postrzegania świata.

Do krytyki nauczycieli dołączają czasem także rodzice i inne grupy zawodowe. W Polsce utarł się bowiem stereotyp nauczyciela, który pracuje zaledwie kilkanaście godzin tygodniowe i ma ponad 2 miesiące urlopu oraz ferie zimowe i mnóstwo innych dni wolnych. Z tego powodu nauczyciele stali się przedmiotem gigantycznego i bardzo niesprawiedliwego hejtu w Internecie, co było widoczne w szczególności podczas ich strajku.

Jednak zwróćmy uwagę na to, że to nauczyciele w ogromnym stopniu odpowiadają za nasze wykształcenie, a nawet wychowanie. To bardzo wymagający i odpowiedzialny zawód, który w naszym kraju cechuje się zdecydowanie za niską pensją w stosunku do poziomu wykształcenia. Zdecydowanie więc nauczyciele zasługują na lepsze postrzeganie i miano autorytetu w społeczeństwie. Większość z nas naprawdę wiele zawdzięcza swoim belfrom, choć często mamy problemy by się do tego przyznać.

Miejsce 7 – dziennikarz Agresywny dziennikarz

Pracownicy mediów, zwłaszcza tych tradycyjnych – jak telewizja, radio czy prasa, a w szczególności państwowych, cieszą się coraz mniejszym zaufaniem w społeczeństwie. Zarzuca im się głównie brak obiektywizmu i rzetelności. W rzeczywistości, ich praca jest często pełna nadużyć, półprawd i plotek, które często spotykają się z surową oceną odbiorców. Pracownicy mediów spotykają się z hejtem zwłaszcza jeśli ich artykuł lub program nie jest zgodny z poglądami odbiorców.

Niestety, podobnie jak w przypadku urzędników, mamy tutaj do czynienia z grupą zawodowej, której spora część pracuje według ściśle ustalonych reguł i w efekcie nie mogą przedstawić oni swojego rzeczywistego stanowiska.

Miejsce 6 – pracownik telemarketingu Sfrustrowana telemarketerka

Każdy, kto był nękany niechcianymi telefonami, przyzna, że pracownicy call center nie budzą sympatii. Choć starają się wykonywać swoją pracę, padają ofiarą krzyków ze strony potencjalnych klientów. Kiedy słyszymy, że telemarketer dodzwonił się do nas, zastanawiamy się tylko, jak spławić. Zazwyczaj nie mają oni do przedstawienia żadnej oferty, która nas interesuje. A nawet gdyby taką miał, obawiamy się zawartego w niej “haczyka”.

Jednak spójrzmy na to, że cały współczesny świat opiera się na reklamie i bez niej mało komu udaje się coś sprzedać. Telemarketing zrobił się na tyle popularny, że ludzie cały swój czas praktycznie spędzają przy telefonach. Oczywiście mamy pełne prawo by telemarketerowi odmówić czy nawet przerwać mu przedstawianie oferty, gdy nie mamy na to czasu. Jednak nie powinnyśmy robić tego w sposób nieuprzejmy czy agresywny – zazwyczaj są to studenci lub osoby bardzo młode, które dopiero weszły na rynek pracy i wykonują swoje pierwsze polecenia służbowe.

Miejsce 5 – kontroler biletów

Kontrolerzy biletów, potocznie nazywani “kanarami” nie znosi ogromna część społeczeństwa. Skąd tak negatywna ocena tego niewdzięcznego zawodu? Panuje przeświadczenie, iż kontrolerzy zawsze pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Jeśli regularnie kupujemy bilet miesięczny, prawdopodobnie nigdy nie spotkamy takiego człowieka na swojej drodze. Natomiast, jeśli akurat nam on dziś wygasł i zapomnieliśmy go od razu przedłużyć, to istnieje duża szansa, że akurat trafimy na frustrującą kontrolę i zapłacimy wysoki mandat. Tak oto wygląda właśnie praca “kanarów” według wielu osób podróżujących komunikacją miejską.

Co więcej, często widok kontrolerów stresuje nawet uczciwych pasażerów, którzy zawsze kupują bilety. Trudno wyjaśnić skąd ich niechęć do tych pracowników tak naprawdę się bierze. W zasadzie tylko nieuczciwi pasażerowie, jeżdżący “na gapę” powinni się ich obawiać…

Miejsce 4 – pielęgniarka Niezadowolona pielęgniarka

Obecność tego zawodu w zestawieniu i to na tak wysokim miejscu, może wydawać się zaskakująca. Okazuje się jednak, że pielęgniarki kojarzą się Polakom z brakiem dobrego podejścia do pacjenta, bolesnym pobieraniem krwi z siniakami w roli głównej, czy krzyczeniu na niesfornych pacjentów. W rzeczywistości jednak należy pamiętać, że zawód pielęgniarki jest niezwykle wymagający – zwłaszcza pod względem godzin pracy, i wiąże się ze sporym ryzykiem zawodowym – zwłaszcza w czasie pandemii koronawirusa. Co więcej, pensja na tym stanowisku w Polsce jest o wiele niższa, niż w większości krajów Unii Europejskiej.

Poza tym, trzeba mieć świadomość nie ma na celu nam zrobić krzywdy, a przywrócić zdrowie. I o ile można jej trochę obawiać ze względu na ból, to trudno pałać nienawiścią do osób wykonujących zawód, który jest tak niezbędny w społeczeństwie.

Miejsce 3 – stomatolog Szalona dentystka i przerażona pacjentka w gabinecie

Na samą myśl o wizycie u dentysty, u większości polskich pacjentów momentalnie pojawiają się dreszcze. I choć ostatecznie wizyty w jego gabinecie niosą więcej pożytku niż szkody, to dentysta nadal pozostaje jednym z najbardziej znienawidzonych zawodów wśród Polaków. Z całą pewnością po części odpowiadają za to również bardzo wysokie ceny usług stomatologicznych. Nie da się jednak zaprzeczyć, że jest to absolutnie niezbędny zawód działający na korzyść społeczeństwa.

Miejsce 2 – taksówkarz

Taksówkarze także nie cieszą się w społeczeństwie najlepszą opinią. Być może dlatego, że zbyt wiele razy na jaw wyszło, że za trasę, która warta była najwyżej 20 złotych, chytry taksówkarz zgarnął dwa razy tyle sztucznie ją przedłużając. Ponadto, za taksówkarzami nie przepadają nie tylko pasażerowie, ale także kierowcy, bowiem regularnie wymuszają oni pierwszeństwo, wpychają się na dany pas, łamią przepisy.

Nie zmienia to oczywiście faktu, iż niemal na pewno każdy z nas trafił choć raz w życiu na miłego, sympatycznego, pomocnego i uczciwego taksówkarzach, nie należy oceniać więc całej grupy przez pryzmat jednostek.

Najbardziej znienawidzony zawód w Polsce – polityk Zły polityka przemawia i manipuluje

Tutaj prawdopodobnie nie ma żadnego zaskoczenia. W końcu politycy właściwie wszystko mają na koszt podatników – mieszkanie w stolicy czy pokój w hotelu wynajmuje im Sejm, limuzyny z szoferami czekają na każde ich zawołanie, mimo że ich diety absolutnie nie należą do skromnych. Jakby tego było mało, od czasu do czasu media bombardują społeczeństwo o aferach, w których role główne odgrywają właśnie przedstawiciele tego zawodu.

Co więcej, każdy z nas kojarzy sytuacje, w których politycy nie są wierni swoim poglądom, tylko przeskakują z jednej partii do drugiej – często o kompletnie przeciwnym programie wyborczym, jeśli tylko otrzymają korzystną dla siebie ofertę. Powszechnie uważa się zatem, że polityk w Polsce to osoba myśląca jedynie o swoim dobrobycie, która dodatkowo nie ma żadnych kompetencji, by decydować o naszych losach, a ponadto charakteryzuje się niską produktywnością, nie jest ani trochę wiarygodna. I jakby tego było mało, żyje sobie w luksusie na nasz koszt. Nikogo nie powinno więc dziwić, że jest to najbardziej znienawidzony zawód w naszym kraju.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments