Komórka compliance – kto może być compliance oficerem?

780
ComplianceUPDATE

Od lutego co tydzień na kanale Comparic Biznes będzie pojawiać się audycja #ComplianceUPDATE, w której poruszana jest tematyka compliance i jej wpływu na zwykłego “Kowalskiego”. W ostatnim odcinku Justyna Postępska z kancelarii JustComply wyjaśniała jak nauczyć się compliance, kogo z firmy dedykować do roli compliance oficera, oraz gdzie nabyć wiedzę o compliance. Oto czego się dowiedzieliśmy:

Wiedza o compliance

Compliance powstało w USA w latach dziewięćdziesiątych na fali wykrywania poważnych przestępstw gospodarczych, których skutkiem były wielkie upadki firm, takich jak WorldCom.

Na czym polega zawód compliance oficera? Czym on się zajmuje? Jakie powinny być jej mocne strony?

Compliance oficer to osoba, która zajmuje się compliance w naszej firmie. Powinna się więc ona wyróżniać ogólną wiedzą na temat funkcjonowania firmy oraz powinna posiadać szeroką ogólną wiedzę z branży, w której nasza firma działa. Powinna także posiadać doświadczenie oraz kompetencje, które zapewnią skuteczność komórki compliance.

Jedną z najistotniejszych cech, które charakteryzują dobrego compliance oficera jest umiejętność współpracy z innymi osobami, zarówno z pracownikami na różnych stanowiskach i szczeblach, jak i członkami organów zarządzających i nadzorczych.

Z jakimi określeniami możemy się jeszcze spotkać dla zawodu compliance oficera?

Nazywany on jest inspektorem nadzoru, specjalistą do spraw compliance, specjalistą do spraw zgodności, specjalistą do spraw nadzoru, kierownikiem do spraw compliance, kierownikiem do spraw zgodności, etc.

Taka osoba w firmie powinna mieć zapewnione odpowiednie narzędzia. Najważniejszym z nich jest niezależność działania i dostęp do wszystkich informacji w firmie.

Czym osoba na stanowisko compliance powinna się charakteryzować?

Wiedzą i kompetencją. W pierwszym aspekcie kluczowa jest szczegółowa znajomość przepisów w zakresie branży i specyfiki firmy, znajomość regulacji wewnętrznych oraz procesów funkcjonujących w firmie, wiedza na temat klientów firmy. Jeśli chodzi o kompetencje, kluczowa jest umiejętność rozmowy z ludźmi, słuchania i logicznego myślenia.

Jak więc nauczyć się compliance?

Nie do końca da się to sprecyzować. Natomiast, odpowiednie studia na kierunku prawa, controllingu czy audytu, oraz następnie kursy z zakresu compliance, pozwolą zrozumieć wszelkie kwestie związane z compliance.

Kogo z firmy dedykować dla roli compliance?

Jeśli wdrażamy compliance w naszej firmie, najlepiej na stanowisku compliance oficera odnajdzie się osoba, która już w firmie jest obecna. Z kolei przy rekrutacji osoby na to stanowisko, należy się zastanowić czy ta osoba będzie pasowała do naszej firmy i w konsekwencji czy utworzone compliance będzie w ten sposób efektywne.

Można także zdecydować się na wybór osoby z firmy, która otrzyma pomoc zewnętrznego, doświadczonego doradcy, aby nabyła odpowiednią wiedzę i doświadczenie z zakresu compliance. Podjęcie decyzji w tym zakresie bywa zawsze trudne dla kadry zarządzającej.

Gdzie nabyć wiedzę o compliance?

Na odpowiednich studiach lub kursach. Na początku naszej drogi compliance oficera warto także zapoznać się z ogólnymi wytycznymi dotyczącymi compliance. Z kolei uczestnictwo w kursie jest dobrym pomysłem, ponieważ jego odbycie da nam odpowiedź czy compliance to odpowiednia ścieżka naszej kariery.

Nagranie dostępne jest pod tym adresem:

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments